W Polsce próby wyłudzenia odszkodowania są surowo karane. Nie zniechęca to jednak oszustów do podejmowania różnych działań, które umożliwią im zysk. Jak się chronić przed przekrętami? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdźcie!
Oszustwo ubezpieczeniowe – co to jest?
Oszustwo ubezpieczeniowe to przestępcza praktyka, w której osoby lub grupy wykorzystują system ubezpieczeń do osiągnięcia nielegalnych korzyści finansowych. Może to obejmować różnorodne działania, takie jak fałszywe zgłoszenia szkód, manipulowanie informacjami w celu uzyskania wyższych odszkodowań, a także inscenizowanie wypadków drogowych lub innych incydentów, aby uzyskać wypłatę z polisy ubezpieczeniowej.
Przykładem oszustwa ubezpieczeniowego może być sytuacja, w której osoba celowo niszczy swój pojazd, aby zgłosić kradzież lub uszkodzenie, a następnie otrzymuje odszkodowanie.
Inne formy oszustwa mogą obejmować współpracę z warsztatami mechanicznymi, które wystawiają fikcyjne faktury na naprawy, które w rzeczywistości nie miały miejsca, a pieniądze za nie zostały wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Wyłudzenie odszkodowania a przepisy
Wyłudzenie odszkodowania podlega przepisom z kodeksu karnego i stanowi przestępstwo:
Art. 298. Wyłudzenie odszkodowania
§ 1. Kto, w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, powoduje zdarzenie będące podstawą do wypłaty takiego odszkodowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Nie podlega karze, kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie zapobiegł wypłacie odszkodowania.
W 2022 roku w Polsce doszło do prawie 32 tysięcy przestępstw ubezpieczeniowych na kwotę 490 mln zł! I ponad 17 tys. zdarzeń tego rodzaju dotyczyło ubezpieczeń komunikacyjnych.
Zgodnie z raportem Polskiej Izby Ubezpieczeń, oszuści wyłudzili odszkodowania z OC i AC na kwotę ponad 275 mln zł!
Jakie są najczęstsze metody oszustów?
Niestety istnieje wiele metod wyłudzania odszkodowań. Najpopularniejszymi są wyłudzanie odszkodowań komunikacyjnych z OC i AC, zawyżanie wielkości szkód, cyberataki.
W przypadku próby wyłudzenia odszkodowania komunikacyjnego z OC i AC, mają miejsce takie praktyki jak pozorne ustępowanie pierwszeństwa, prowokowanie sytuacji w trudnym miejscach drogowych, wyłudzanie odszkodowań na wrak pojazdu, zawyżanie kosztów napraw, a także celowe spowodowanie stłuczki przez 2 kierowców, którzy działają w komitywie czy pozorowanie kradzieży pojazdu.
Zdarza się także, że firmy specjalistyczne preparują fałszywe dokumenty, których celem jest wyłudzenie większych pieniędzy lub przedstawiają nieprawdziwe faktury za szkody.
Cyberataki zwykle opierają się na zmianie numeru konta do wypłaty, wymuszaniu przelewów na niewłaściwe konta, itd.
Sygnały ostrzegawcze – na co zwrócić uwagę?
Możecie zwrócić uwagę na kilka sytuacji na drodze, które wydają się Wam podejrzane:
Kierowca w zauważalnie uszkodzonym aucie wykonuje dziwne manewry na trasie. Takie zachowanie może świadczyć o tym, że próbuje wyłudzić odszkodowanie z Waszego OC, w celu sfinansowania naprawy swojego pojazdu.
Kierowca jeździ w taki sposób, aby doprowadzić do kolizji, np.: zajeżdża drogę, gwałtownie hamuje, a nawet cofa.
Kierowca pozornie ustępuje pierwszeństwa, dając znaki takie jak mruganie światłami lub pokazywanie ręką, po czym w trakcie Waszego ruszenia, wjeżdża w Wasze auto.
Gdzie zgłosić wyłudzenie odszkodowania?
W przypadku wykrycia próby wyłudzenia odszkodowania należy udać się na policję. Jeśli towarzyszyli Wam świadkowie, to należy zadbać o to, by również oni zdali swoje relacje.
Jak zabezpieczyć się przed oszustwami?
W sytuacji kolizji drogowej lub wypadku wezwijcie policję na miejsce zdarzenia. Zwróćcie uwagę, czy w danym miejscu był monitoring lub świadkowie. Nagrania albo relacje osób trzecich mogą Wam pomóc w całej sprawie.
Dobrą praktyką jest również posiadanie własnej kamery samochodowej, która będzie rejestrować przebieg zdarzeń na drodze.
Co ważne – nigdy nie poddawajcie się emocjom i nie próbujcie załatwiać sprawy polubownie, bez udziału policji i zgłaszania sprawy do ubezpieczyciela. Zwłaszcza, jeśli nie jesteście przekonani co do swojej winy!
Pamiętajcie, że oszuści nie cofną się przed manipulowaniem faktami czy kłamstwami. Ostatecznie możecie również zgłosić sprawę do sądu.