16.01.2023

Wymiana prawa jazdy. Nie będzie wyjątków!

Strona głównaBlog YanosikWymiana prawa jazdy. Nie będzie wyjątków!

Już od jakiegoś czasu kierowcy otrzymują nowe prawo jazdy, z datą ważności na 15 lat. Po upłynięciu tego okresu dokument należy wymienić. Nie unikną tego obowiązku również posiadacze bezterminowego prawa jazdy. Sprawdźcie szczegóły!

 

Bezterminowe prawo jazdy też trzeba będzie wymienić

Dokumenty wydawane od 2013 roku nowym kierowcom mają swój okres ważności, który wynosi 15 lat, dla osób niemających problemów ze zdrowiem. W innych przypadkach mogą mieć krótszy termin ważności.

Prawa jazdy, które otrzymywali kierowcy wcześniej, przed 2013 rokiem, były bezterminowe, co już od 2028 roku nie będzie miało znaczenia.

Od 2028 roku do 2033 roku potrwa proces wymiany dokumentów. Nowe przepisy zakładają, że po tym okresie wszystkie dokumenty prawa jazdy będą miały termin ważności.

Jak będzie wyglądać proces wymiany prawa jazdy?

Nie będzie to skomplikowane, ale trzeba będzie złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu i uregulować niezbędne opłaty.

W przypadku bezterminowego prawa jazdy na kategorię AM, A1, A2, A, B1, B, B+E oraz T nie będzie potrzebne dostarczenie zaświadczenia lekarskiego.

Od dłuższego czasu można złożyć wniosek o nowy dokument na portalu ePUAP. Wystarczy skompletować formularz wniosku, który można pobrać ze strony internetowej gov.pl, potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy, aktualne zdjęcie spełniające wymogi, dowód osobisty lub paszport, a przypadku cudzoziemców paszport lub kartę pobytu, orzeczenie lekarskie (jeśli jest wymagane), oryginał prawa jazdy do wglądu urzędników.

Kiedy należy wymienić prawo jazdy?

Nie tylko nowe przepisy wymagają od kierowców wymiany dokumentów. Należy to zrobić również w przypadku:

  • Upłynięcia terminu ważności dokumentu.
  • Upłynięcia terminu ważności konkretnej kategorii prawa jazdy.
  • Zmiany nazwiska.
  • Zagubienia lub zniszczenia dokumentu.

Wprowadzenie nowego wzoru prawa jazdy w 2019 roku spowodowało brak konieczności wymiany prawa jazdy w sytuacji, w której zmieniliście adres zamieszkania. Ta pozycja zniknęła na stałe z wzoru dokumentu prawa jazdy.

Ile będzie kosztować wymiana prawa jazdy?

Niestety trzeba będzie uregulować opłatę za wymianę prawa jazdy, która będzie wynosić 100 zł (opłata komunikacyjna) oraz 0,50 zł (opłata ewidencyjna).

Ci, którzy nie będą musieli dostarczyć orzeczenia lekarskiego, zaoszczędzą w całym procesie 200 zł.

Opłatę będzie można uregulować w kasie urzędu lub przelewem.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic