19.06.2024

Zapięte pasy w samochodzie - Yanosik przypomina “Zapnij pasy - poczuj uścisk bezpieczeństwa”

Strona głównaBlog YanosikZapięte pasy w samochodzie - Yanosik przypomina “Zapnij pasy - poczuj uścisk bezpieczeństwa”

Yanosik oraz Policja po raz kolejny łączą siły, na rzecz edukacji i czuwania nad bezpieczeństwem polskich kierowców. Tym razem we wspólnej akcji „Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa” będą przypominać o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa podczas każdej podróży. Działania wystartują już 21 czerwca i potrwają do 1 września.

„Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa” – przypomina Yanosik i Policja

Wraz z zakończeniem roku szkolnego, wystartuje kampania „Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa”, czyli wspólna inicjatywa Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Yanosik oraz firmy Screen Network S.A.

Kampania „Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa” jest zaplanowana na okres letni, co nie jest przypadkiem. To wtedy, jak pokazują statystyki, dochodzi do największej liczby wypadków drogowych.

Według raportu Biura Ruchu Drogowego KGP, w 2023 roku zanotowano 20 936 wypadków, w których zginęły 1 893 osoby, a 24 125 osób zostało rannych.

Szczególnie niebezpiecznymi miesiącami były wrzesień (10,7% wszystkich wypadków), czerwiec (10,1%) i sierpień (10,0%), przy czym najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w sierpniu (10,8%) oraz lipcu (10,2%).

Akcja, będąca częścią szerszych działań policji pod hasłem „Bezpieczne wakacje”, potrwa od 21 czerwca do 1 września 2024 roku.

W jej ramach, funkcjonariusze policji będą przeprowadzać rutynowe kontrole, dotyczące m.in. zapiętych pasów bezpieczeństwa, bezpiecznego przewożenia dzieci, stanu technicznego pojazdów oraz trzeźwości kierowców. Działania mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach w najgorętszym okresie roku.

Akcję “Zapnij pasy - poczuj uścisk bezpieczeństwa” wesprze także emisja specjalnego spotu, przygotowanego przez firmę Screen Network S.A., na ekranach LED rozmieszczonych w newralgicznych punktach w całej Polsce.

Specjalny quiz w aplikacji Yanosik – sprawdź swoją wiedzę!

Podczas trwania kampanii „Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa”, użytkownicy aplikacji Yanosik będą mieli szansę wziąć udział w specjalnym quizie edukacyjnym.

Quiz będzie skupiał się na bezpiecznej jeździe i przepisach drogowych. Osoby, które odpowiedzą poprawnie na wszystkie pytania, zostaną nagrodzone certyfikatem i otrzymają 200 punktów na swoje konto w aplikacji. Dodatkowo, Yanosik przyzna im kupon zniżkowy na zakup alkomatu Yano100.

W ubiegłorocznej edycji naszego quizu wzięło udział prawie 23 tysiące użytkowników, z których aż 56% odpowiedziało na wszystkie pytania poprawnie! W tym roku, liczymy że będzie Was jeszcze więcej!

Dlaczego tak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa?

Tegoroczna akcja „Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa”, to już kolejna odsłona działań edukacyjno-informacyjnych, mających na celu przypomnienie wszystkim podróżującym samochodem, zarówno kierowcom, jak i pasażerom o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa. Te, w razie wypadku, utrzymują ciało w fotelu, chroniąc podróżujących przed poważniejszymi obrażeniami.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa, to obowiązek każdej osoby, która znajduje się w samochodzie – zwłaszcza podróżujących z tyłu pojazdu. Pasażerowie na tylnej kanapie bez zapiętych pasów, stanowią śmiertelne zagrożenie, nie tylko dla siebie, ale i dla osób siedzących z przodu, gdyż w przypadku zderzenia ich ciała mogą stać się niekontrolowanym pociskiem, co może skutkować tragicznymi konsekwencjami.

Kto może nie zapinać pasów?

Zgodnie z przepisami (ustawa Prawo o ruchu drogowym, art. 39 ust. 2), pasów bezpieczeństwa nie muszą zapinać osoby, które posiadają odpowiednie zaświadczenie lekarskie, zawierające przeciwskazania do zapinania pasów oraz kobiety w widocznej ciąży.

Poza tym, bez zapiętych pasów bezpieczeństwa mogą jeździć:

  • Taksówkarze, przewożący inne osoby.
  • Instruktorzy ze szkoły nauki jazdy i egzaminatorzy w trakcie szkolenia i podczas egzaminu.
  • Funkcjonariusze, przewożący osobę zatrzymaną.
  • Zespół medyczny, który udziela pomocy medycznej.
  • Funkcjonariusze SOP, żołnierze Żandarmerii Wojskowej w trakcie wykonywania służbowych czynności.
  • Osoby chore, przewożone na wózku inwalidzkim lub na noszach.
  • Konwojenci, podczas przewożenia pieniędzy.

3-punktowe pasy bezpieczeństwa - istotna rewolucja w bezpiecznym podróżowaniu

Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, wymyślone przez Nilsa Bohlina dla firmy Volvo w 1959 roku, to obecnie standardowe wyposażenie w samochodach, które znacznie zwiększa bezpieczeństwo pasażerów.

System ten składa się z jednego pasa, który biegnie w poprzek bioder pasażera oraz drugiego, który przebiega przez klatkę piersiową i ramię, zapinając się w jednym punkcie, zazwyczaj na środku pomiędzy siedzeniem a drzwiami. Stąd nazwa "trzypunktowy".

Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa efektywnie rozkładają siły działające na ciało podczas gwałtownego zatrzymania lub wypadku, minimalizując ryzyko poważnych urazów. Minimalizują one ryzyko przemieszczenia się ciała do przodu i pomagają utrzymać pasażera na siedzeniu, co jest niezwykle istotne w zapobieganiu obrażeniom wewnętrznym oraz uderzeniom o inne elementy pojazdu lub pasażerów.

Na przestrzeni lat, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa stały się normą w przemyśle motoryzacyjnym ze względu na ich skuteczność w ochronie życia i zdrowia pasażerów, będąc jednym z najważniejszych wynalazków w historii bezpieczeństwa samochodowego.

Jaka kara za niezapięte pasy bezpieczeństwa?

Jeżdżenie samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, to poważne ryzyko, które w razie wypadku może prowadzić do tragicznych konsekwencji.

Niezapięcie pasów, to nie tylko zagrożenie dla życia, ale też pewna droga do otrzymania mandatu. Podczas rutynowej kontroli drogowej, brak zapiętych pasów może skutkować karą w wysokości 100 zł i naliczeniem 5 punktów karnych dla kierowcy.

Jeśli przewozi on pasażerów, którzy również zignorowali obowiązek zapinania pasów, mandat wzrasta – 100 zł i 5 punktów za jednego pasażera, 8 punktów za więcej niż jednego.

Szczególnie surowe kary dotyczą nieprawidłowego przewożenia dzieci – w przypadku jednego dziecka grozi mandat 300 zł i 5 punktów karnych, za dwoje dzieci kara wynosi już 300 zł i 10 punktów, a za troje i więcej dzieci to aż 15 punktów karnych.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic