Zwężenie na drodze znacznie ogranicza płynność ruchu i narzuca konieczność ustępowania pierwszeństwa. Kto kogo musi przepuścić na zwężonym odcinku jezdni zgodnie z przepisami? Przygotowaliśmy dla Was najważniejsze informacje! Sprawdźcie.
Zwężenie drogi – jakie znaki?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury 1 oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych, znaki określające zwężenie jezdni, to:
A-12a „zwężenie jezdni – dwustronne”.
A-12b „zwężenie jezdni – prawostronne”
A-12c „zwężenie jezdni – lewostronne”
Ich zadaniem jest ostrzeganie o zwężeniu jezdni po stronie, która jest wskazana na znaku, które może powodować utrudnienia ruchu.
Pierwszeństwo na zwężonym odcinku drogi – kto je ma?
O tym, kto ma pierwszeństwo na zwężonym odcinku jezdni, informują znaki.
Znak B-31 „pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka”, który zabrania kierującym wjazdu lub wejścia na zwężoną jezdnię, jeśli miałoby to zmusić kierujących, którzy znajdują się na tym odcinku albo zbliżają się do niego z przeciwnej strony do zatrzymania się.
Znak B-31 stosuje się przed zwężonymi odcinkami jezdni, które nie przekraczają 150 metrów i nie mogą się na nich wyminąć pojazdy o szerokości 2,5 metra, i które są w całości (łącznie z wjazdem na nie) widoczne dla kierujących zbliżających się do miejsca umieszczenia znaku.
Pod znakiem B-31 może znajdować się tabliczka T-20, która wskazuje długość odcinka jezdni, na którym ten zakaz obowiązuje lub tabliczka T-21, która wskazuje odległość znaku od miejsce, od którego lub w którym zakaz obowiązuje. Jeśli jej nie będzie, wówczas zakaz obowiązuje od miejsca ustawienia.
Znak B-31 może znajdować się także pod znakami:
E-17a „Miejscowość”, co oznacza że zakaz obowiązuje na obszarze całej miejscowości, z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem.
D-42 „obszar zabudowany”, czyli zakaz obowiązuje do znaku D-43 „koniec obszaru zabudowanego” lub do E-18a „koniec miejscowości”, z wyjątkiem odcinka drogi na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem.
D-52 „strefa ruchu”, zakaz obowiązuje do znaku D-53 „koniec strefy ruchu” z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem.
Znak B-31 należy do grupy znaków zakazu i znaków drogowych pionowych. Obowiązują dla niego również następujące reguły:
mogą być z niego wyłączeni pewni uczestnicy ruchu lub rodzaje pojazdów - wtedy stosowana jest tabliczka "Nie dotyczy...", która nie może zawierać zbyt ogólnikowego napisu (np. "Nie dotyczy ruchu lokalnego").
umieszczony na znaku zakazu albo tabliczce napis określający dni lub okres doby oznacza, że zakaz obowiązuje w tym czasie.
znaki zakazu obowiązują na drodze, na której są umieszczone, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
znak drogowy pionowy umieszczony po prawej stronie jezdni lub nad jezdnią dotyczy kierujących znajdujących się na wszystkich pasach ruchu. Jeśli jednak znaki są umieszczone nad poszczególnymi pasami ruchu, to znak dotyczy tylko kierujących znajdujących się na pasie, nad którym znak jest umieszczony. Znak umieszczony po lewej stronie jezdni lub pasów ruchu stanowi z kolei powtórzenie znaku umieszczonego po prawej stronie, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
kierujący jest obowiązany stosować się do znaku drogowego pionowego umieszczonego na wysyłającym żółte sygnały błyskowe pojeździe, który wykonuje na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne.
Znak D-5 „pierwszeństwo na zwężonych odcinku jezdni” oznacza, że kierujący przejeżdżają lub przechodzą przed kierującymi, którzy zbliżają się z kierunku przeciwnego.
Jaki mandat za nieprzestrzeganie przepisów pierwszeństwa na zwężeniu drogi?
Niestosowanie się do znaku B-31 „pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka” grozi mandatem w wysokości 100 zł oraz 4 punktami karnymi.