16.10.2023

Pasażer ma niezapięte pasy? Wiemy, kto płaci mandat

Pasy odpowiadają za bezpieczeństwo w samochodzie. W sytuacji wypadku chronią życie każdej osoby, która znajduje się w pojeździe. Ich niezapinanie jest nie tylko bardzo nieodpowiedzialne, ale również naraża na mandat. Jednak czy w sytuacji, w której pasażer nie zapina pasów, to kierowca będzie ukarany?

 

Czy wiesz, że w chwili zderzenia auta z nieruchomą masywną przeszkodą, jadąc z prędkością około 50 km/h, na wszystkich ludzi wewnątrz pojazdu działa ogromna siła przeciążenia? Dla przykładu – osoba, która waży 75 kg, w momencie uderzenia, zyskuje masę około 3 750 kg.

 

Takiej sile nikt nie jest w stanie się przeciwstawić… chyba, że przed wyrzuceniem ciała przez okno lub rzuceniem na deskę rozdzielczą i zmiażdżeniem, chronić będzie dobrze zapięty pas bezpieczeństwa.

Jazda bez zapiętych pasów

Za niezapięcie pasów bezpieczeństwa odpowiada osoba, która nie dopełniła tego obowiązku. Prowadzenie samochodu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa karane jest obecnie mandatem o wysokości 100 zł oraz przyznawane są 2 punkty karne.

 

Mało tego, kierowca jest zobowiązany do upewnienia się, czy każdy pasażer w pojeździe ma zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeśli tego obowiązku nie dopełni, wówczas naraża się na mandat w wysokości 100 zł i 4 punkty karne! Kara jest nakładana dodatkowo, jeśli sam nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Kierowca upomniał, ale pasażerowie nie zapięli pasów

Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, że kierowca faktycznie upomniał pasażerów o konieczności zapięcia pasów bezpieczeństwa, ale nie był świadom tego, że nie dopełnili oni tego obowiązku, wówczas nie będzie musiał płacić mandatu. Oczywiście kara jest nieunikniona, jednak będą ja ponosili pasażerowie. Każdy z nich otrzyma mandat w wysokości 100 zł.

 

Warto również uświadomić pasażerów, którzy oponują przed zapięciem pasów bezpieczeństwa, że nawet jeśli znajdują się z tyłu kabiny, to w momencie kolizji drogowej, mogą wypaść z dużą siłą ze swojego siedzenia, a tym samym spowodować zagrożenie również wobec innych osób jadących samochodem.

Ile punktów za niezapięte pasy?

Konieczność zapinania pasów jest jasno określona w przepisach ruchu drogowego (Art. 39 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym):

Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy.

Kierowca za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa otrzyma mandat w wysokości 100 zł oraz 5 punktów karnych. Nie są to jednak jedyne konsekwencje, jakie poniesie, jeśli w aucie nie jest jedyną osobą, która popełnia to wykroczenie.

Kolejne 100 zł kary zostanie wyznaczone kierowcy za przewożenie pasażerów z niezapiętymi pasami. To nie wszystko, otrzyma również 5 punktów karnych, a pasażerowie również otrzymają mandat w wysokości 100 zł, ale bez punktów karnych.

A jeśli liczba pasażerów, którzy nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa, będzie większa niż jeden, wówczas liczba punktów karnych dla kierowcy wzrośnie do 8.

Kto nie musi zapinać pasów?

Z obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa są zwolnione kobiety w widocznej ciąży, ale nie jest to konieczność. W trosce o ich bezpieczeństwo warto wskazać adaptery do pasów dla kobiet w ciąży, które powodują, że pas biodrowy jest poniżej brzucha i nie przemieszcza się w trakcie jazdy.

 

Poza kobietami w ciąży, pasów bezpieczeństwa nie muszą zapinać również osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa oraz kierujący taksówką podczas przewożenia pasażerów.

Jak prawidłowo zapinać pasy?

Przede wszystkim – prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa powinien płasko przylegać do ciała. Pas biodrowy, z kolei ma opinać biodra, jak najniżej w stosunku do brzucha. Pas piersiowy musi przebiegać nad środkiem barku, bez możliwości zsuwania się z ramienia.

 

Aby prawidłowo zapiąć pasy bezpieczeństwa, należy dopasować górny punkt mocowania pasów bezpieczeństwa, który znajduje się na bocznym słupku.

 

Kierowca, który jest grubo ubrany, powinien rozpiąć kurtkę i poprowadzić taśmy pasa, jak najbliżej swojego ciała. Po zapięciu klamry należy naciągnąć pas piersiowy, aby uniknąć ryzyka luzów.

 

Pas będzie działał tym skuteczniej, im mocniej opasuje chronioną osobę. Nowoczesne pasy, które są samonapinające nie krępują ruchów, ale również mogą się poluzować.

Dlaczego trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa?

Pas stanowi najlepszą ochronę dla kierowcy i pasażerów. We współpracy z prawidłowo ustawionym zagłówkiem oraz poduszką powietrzną może uratować życie w trakcie wypadku. Zagłówek odpowiada za ochronę szyi przed niebezpiecznymi i bolesnymi urazami w sytuacji gwałtownego odchylenia głowy do tyłu, a poduszka chroni ją oraz klatkę piersiową, przed uderzeniem w kierownicę, deskę rozdzielczą lub przedni słupek.

Mimo tego, podstawą ochrony bezpieczeństwa w samochodzie, są właśnie pasy bezpieczeństwa! Utrzymują każdego zapiętego w pozycji bezpiecznej, nawet w sytuacji dachowania pojazdu!

 

Dobrze zapięty pas ułatwia kierowcy również panowanie nad samochodem, zwłaszcza gdy droga jest kręta i nierówna. Nie musi on kurczowo trzymać kierownicy, aby móc nią precyzyjnie skręcać.

 

Wiesz, że życie można stracić już przy zderzeniu z prędkością zaledwie 20-30 km/h, jeśli nie mamy zapiętych pasów bezpieczeństwa? Nie ryzykuj. Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic