Majówka - miejsca najczęstszych kontroli prędkości

Zbliża się długi weekend majowy, a wraz z nim czas wzmożonego ruchu oraz wielu niebezpiecznych sytuacji na drogach. Dlatego też kierowcy w tym czasie muszą liczyć się ze zwiększonymi kontrolami prędkości. W jakich miejscach należy zachować szczególną ostrożność, by podróż minęła bezpiecznie?

 

Na podstawie danych zebranych w aplikacji Yanosik zostało stworzone zestawienie wskazujące punkty na mapie Polski, w których policja najczęściej dokonuje kontroli prędkości: – Chcemy, aby kierowcy byli przygotowani na różnego rodzaju sytuacje na drodze, zwiększając tym samym bezpieczeństwo podczas podróży. Nasz system stwarza możliwość dodawania ostrzeżeń, m.in. o wypadkach, zagrożeniach, utrudnieniach związanych z remontami, a także tych o kontrolach prędkości. Ich autentyczność weryfikowana jest przez kolejnych kierowców przejeżdżających przez dane miejsce, poprzez zatwierdzenie lub odrzucenie wcześniej dodanego komunikatu – komentuje Paweł Bahyrycz, Yanosik.W ten sposób jesteśmy w stanie określić, w jakich najczęściej miejscach policja prowadzi działania prewencyjne – dodaje.

 

Specjaliści marki Yanosik wzięli pod lupę wszystkie najważniejsze święta w Polsce oraz długie weekendy tj. Wielkanoc, Boże Narodzenie i Nowy Rok, majówka, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, 15 sierpnia w 2016 roku. Badane okresy uwzględniały również dni dojazdowe i przedłużające weekend. W ten sposób uzyskane wyniki wskazały miejsca stałych kontroli, gdzie niezależnie od rodzaju święta zawsze odnotowywane są pomiary prędkości. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że także w tym roku spotkają one kierowców w tych miejscach. W każdym województwie zostało wydzielonych 10 takich obszarów. Gdzie zatem policja "ustawia się" najczęściej, by zapobiegać przekraczaniu prędkości na drogach?

 

Najczęściej kontrolowane miasta w Polsce

 

W Województwie mazowieckim pod względem miejsc najczęstszych kontroli prędkości prym wiedzie Warszawa . Tutaj odbywają się one regularnie głównie na drogach wyjazdowych lub dojazdowych do miasta. Mniej takich punktów jest natomiast w samym centrum Warszawy. Miejscem, w którym zgłoszono największą liczbę kontroli w stolicy jest ul. Pułkowa przy skrzyżowaniu z ul. Papirusów, następnie Aleje Jerozolimskie przed wjazdem na Most Poniatowskiego oraz ul. Bronisława Czecha na trasie w kierunku Mińska Mazowieckiego przy skrzyżowaniu z ul. Stradomską. Na Alejach Jerozolimskich odznaczają się jeszcze 2 punkty: przy ul. Lorentza oraz w okolicach Ronda Zesłańców Syberyjskich. Pozostałe miejsca należą do: ul. Puławskiej ze skrzyżowaniem z al. Legionów Piłsudskiego, Wybrzeże Kościuszkowskie na wysokości ul. Bednarskiej, ul. Zygmunta Słomińskiego przed wjazdem na Most Gdański czy Wybrzeże Gdyńskie przy skrzyżowaniu przy ul. Gwieździstą.

 

W województwie pomorskim przoduje Trójmiasto. W Sopocie aż 3 punkty kontroli znajdują się przy al. Niepodległości (w okolicach skrzyżowania z ul. Jana Kolna, przy ul. Kolejowej oraz ul. Zamkowej). W granicach Gdyni na ul. Morskiej odnotowliśmy kolejne 3 najbardziej „popularne” wśród policji punkty. Wszystkie znajdują się od miejsca ze skrzyżowaniem z ul. Owsianą do ul. Jana III Sobieskiego. Pozycję pierwszą w województwie, pod względem częstości zgłoszeń zajął jednak wschodni obszar Wejherowa przy ul. Gdańskiej.

 

Na uwagę zasługują również Szczecin, Kraków i Katowice, w których odnotowano po 4 miejsca najczęstszych kontroli. W Szczecinie wszystkie punkty kontroli prędkości zlokalizowane są na drodze ekspresowej nr 10 w okolicach Szosy Stargardzkiej przy skrzyżowaniu z ul. Przyszłości, na ul. Zwierzynieckiej przy skrzyżowaniu z ul. Niedźwiedzią, ul. Gdańskiej przy ul. Gerarda Merkatora czy ul Energetyków na wysokości trasy Zamkowej im. Piotra Zaremby. W Krakowie najczęściej sprawdzana jest droga E77 w okolicach ulic: Opolskiej przy skrzyżowaniu z ul. Władysława Łokietka, ul. Conrada przy ul. Franciszka Fiszera i ul. Pasternik nieopodal skrzyżowania z ul. Władysława Żeleńskiego. Tutaj przoduje również al. Juliusza Słowackiego na wysokości z ul. Teofila Lenartowicza. Co ciekawe miejsce pierwsze pod względem częstości zgłoszeń w województwie małopolskim należy do Olkusza przy drodze krajowej nr 94 w okolicach węzła z ul. Tadeusza Kościuszki i u. Rabsztyńską. W Katowicach kierowcy mogą spodziewać się kontroli prędkości na al. Walentego Roździeńskiego przy skrzyżowaniu z ul. Jerzego Dudy-Gracza, ul. Katowickiej przy ul. Parkowej, ul. Chorzowskiej przy skrzyżowaniu z ul. Henryka Brodatego, al. Bielskiej przy skrzyżowaniu z ul Pszczyńską i ul. Górniczego Stanu. Na Śląsku kierowcy powinni uważać także w Dąbrowie Górniczej na al. Zagłębia Dąbrowskiego w okolicach ul. Frankiewicza, w Czeladzi na ul. Henryka Krupanka przy zjeździe na Cmentarz Żołnierzy Niemieckich oraz Częstochowie na al. Wojska Polskiego na wysokości ul. Drogowców.

 

Przegląd pozostałych województw

 

Województwo łódzkie - tutaj na uwagę zasługuje aglomeracja łódzka. To ona zgromadziła najwięcej, bo 5 z całego regionu miejsc najczęstszych kontroli prędkości. W samej Łodzi odnotowano 2 takie miejsca (przy al. Grzegorza Pałki nieopodal ul. Smutnej i ul. Szczecińskiej przy skrzyżowaniu z ul. Hodowlaną), pozostałe znajdują się w Aleksandrowie Łódzkim przy ul. Zgierskiej przy skrzyżowaniu z ul. Składową i Tuszynie przy al. Jana Pawła II przy skrzyżowaniu z ul. Źródlaną.

 

Warmińsko-mazurskie – w tym regionie kontrole prędkości rozproszyły się po całym województwie. Znajdują się one przy drogach krajowych. Pod względem częstości zgłoszeń przoduje droga nr 53 niedaleko miejscowości Rozogi (ul. Warszawska przy skrzyżowaniu z ul. Partyzantów, następnie droga nr 16 przy miejscowości Sorkwity( ul. Olsztyńska przy skrzyżowaniu z ul. Zamkową), droga 58 przy miejscowości Świdry, Olecko przy ul. Tadeusza Kościuszki (nieopodal skrzyżowania z ul. Stefana Żeromskiego) oraz Olsztyn przy ul. Lubelskiej niedaleko skrzyżowania z ul. Cementową).

 

Województwo podlaskie – podobnie jak w warmińsko-mazurskim przedstawia się sytuacja na Podlasiu. Miejsca kontroli prędkości rozsiane są po całym województwie przy drogach krajowych, z niewielką przewagą Białegostoku (2 obszary przy ul. Zabłudowskiej przy skrzyżowaniu z ul. św. Jana Chrzciciela oraz ul. Jana Klemensa Branickiego przy skrzyżowaniu z ul. Piastowską) oraz Grajewa (2 miejsca przy ul. Mikołaja Kopernika w okolicach skrzyżowaniu z ul. Ekologiczną i ul. Ełckiej nieopodal skrzyżowania z ul. Przekopka).

 

Województwo kujawsko – pomorskie – w regionie tym widoczne jest nagromadzenie w Bydgoszczy na drogach wyjazdowych z miasta: przy al. Armii Krajowej w okolicach parku im. Zbigniewa Załuskiego, ul. Fordońskiej przed wiaduktem Warszawskim od strony ul. Kamiennej, al. Jana Pawła II na wysokości ul. Luckiej. Dużą liczbę zgłoszeń kontroli prędkości odnotowano w Toruniu przy Szosie Libickiej przy skrzyżowaniu z ul. Ludwika Rydygierda, Strzelnie przy ul. Kolejowej i jej skrzyżowaniu z ul. Miradzką czy na drodze nr 15 pomiędzy miejscowością Tupadły a Kruszą Duchowną.

 

Województwo wielkopolskie – widoczna jest niewielka przewaga Poznania, gdzie kontrole prędkości ulokowane są na obrzeżach miasta w przy ul. Warszawskiej przy skrzyżowaniu z ul. Wandy i Głogowskiej przy skrzyżowaniu z ul. Józefa Hallera. Dużą liczbę kontroli podczas świąt kierowcy odnotowali przy drodze krajowej nr 11 prowadzącej z Poznania do Jarocina w okolicach: Środy Wielkopolskiej na wysokości miejscowości Pętkowo, Nowego Miasta nad Wartą (przy skrzyżowaniu z ul. Poznańską) i Mieszkowa (na ul. Poznańskiej przy skrzyżowaniu z ul. Polną. Również przy drodze krajowej 92 w okolicach Goliny (tuż przed rondem na ul. Wolności) i w Koninie na ul. Kolskiej przy skrzyżowaniu z trasą Warszawską.

 

Województwo lubuskie – nagromadzenie najczęściej kontrolowanych miejsc przez policję znajduje się w Zielonej Górze. Kierowcy ostrzegali się tutaj najczęściej w 4 miejscach, na drogach wyjazdowych z miasta: 2 punkty na ul. Wrocławskiej (przy skrzyżowaniu z ul. Witolda Pileckiego oraz przy zjeździe na cmentarz), na ul. Obwodowej nieopodal ul. Ogrodowej oraz trasie Północnej przy Rondzie Rady Europy. Na drodze nr 27 prowadzącej z Zielonej Góry do Żar znajdują się jeszcze 2 obszary, na wysokości miejscowości Kaczeniec i na wjeździe do Nowogrodu Bobrzańskiego na ul. Henryka Brodatego w okolicach ul. 9 maja. W Gorzowie Wielkopolskim najczęściej kontrolowanym miejscem okazuje się ul. Kasprzaka tuż przy skrzyżowaniu z ul. Kreta.

 

Województwo dolnośląskie – w województwie tym najwięcej kontroli zostało zgłoszonych we Wrocławiu na ul. Karkonoskiej przy węźle z ul. Zwycięską, trasie E261 prowadzącej ze stolicy Dolnego Śląska do Żmigrodu w okolicach Trzebnicy (miejscowość Małuszyn) i Wiszni Małej (skrzyżowanie ul Wrocławskiej z ul. Leśną) oraz na drodze E61 w kierunku Ząbkowic Śląskich nieopodal miejscowości Cieszyce (skrzyżowanie ul. Wrocławskiej i ul. Polnej). Duża liczba zgłoszeń w województwie dolnośląskim odnotowana została w Głogowie na ul. Kamienna Droga (skrzyżowanie z ul. Novarese) i ul. Legnickiej przy ul. Obrońców Pokoju.

 

Województwo opolskie – w Opolu „ulubionym” miejscem do kontroli prędkości jest ul. Batalionów Chłopskich na wysokości ul. gen. Kazimierza Pułaskiego. Nagromadzenie pomiarów można zauważyć w Nysie na ul. marsz. Józefa Piłsudskiego przy ul. Głuchołaskiej i ul. Zwycięstwa przy rondzie łączącym tę ulicę z ul. Krawiecką i oraz na drodze krajowej nr 46 w okolicach miejscowości Wójcice i Ścibórz. Innymi punktami w województwie opolskim, gdzie warto zachować szczególną ostrożność są: Namysłów ul. gen. Władysława Sikorskiego nieopodal skrzyżowania a ul. Oleśnicką i Kraszewskiego, Prudnik na ul. Głuchołaskiej i jej skrzyżowaniu z ul. Sportową czy miejscowość Sucha na drodze krajowej nr 94.

 

Województwo świętokrzyskie – tutaj wyróżniają się 3 miejscowości: Skarżysko Kamienna (ul. Legionów przy skrzyżowaniu z ul. Mościckiego, ul. Krakowska przy ul. Parkingowej i Warszawska nieopodal ul. Pogodnej), Kielce (ul. Radomska przy skrzyżowaniu z ul. Wschodnią, ul. Krakowska na wysokości ul. Stokowej) i Ostrowiec Świętokrzyski na ul. Zygmuntowskiej tuz przy skrzyżowaniu z ul. Mostową, ul. Jana Onufrego Zagłoby przy skrzyżowaniu z ul. Składową).

 

Województwo lubelskie i podkarpackie – w obu województwach miejsca częstych kontroli prędkości były rozproszone po regionach. W lubelskim na uwagę zasługuje Lublin (al. Wincentego Witosa w momencie skrzyżowania z ul. Antoniny Grygowej, ul. Krochmalna przy rondzie Represjonowanych Żołnierzy), Łuszczów na drodze krajowej 82 (największa liczba zgłoszeń w województwie) i droga krajowa nr 17 w okolicach miejscowości Ryki. W podkarpackim policja często kontroluje 2 miejsca w Rzeszowie (al. Wincentego Witosa przy skrzyżowaniu z ul. Panoramiczną, al. Józefa Piłsudskiego przy Galerii Rzeszów), w Przeworsku ul. Jagiellońską nieopodal ul. Cichej, Jaśle ul. Lwowską pomiędzy ul. Dolną a ul. Albina Pietrusa. Warto wymienić też miejscowość Lesko, gdzie na ul. Józefa Piłsudskiego zgłoszono największą liczbę zgłoszeń w całym województwie.

 

Podsumowując nasze zestawienie można dojść do wniosku, że policja w okolicach świąt i długich weekendów najczęściej kontroluje drogi krajowe oraz miejsca wyjazdowe lub dojazdowe większych miast w poszczególnych regionach. Są to główne szlaki komunikacyjne w Polsce, na których ze względu na duże natężenie ruchu może dochodzić do częstych wykroczeń ze strony kierowców. To może tłumaczyć częstą obecność policji w tych miejscach – komentuje Paweł Bahyrycz, Yanosik.

 mapa

Właściciel tej domeny korzysta z plików cookies w celu zapewnienia wysokiego poziomu świadczonych usług. Pliki cookies wykorzystywane są w zgodzie z obowiązującym prawem. Wyrażenia zgody na wykorzystywanie tych plików dokonują Państwo poprzez ustawienia przeglądarki internetowej (zakres prywatności).

Pliki cookies dzielą się na trzy rodzaje:

Cookies nie służą do przetwarzania ani do przechowywania danych osobowych. Nie można za ich pomocą dokonać bezpośredniej identyfikacji użytkownika. Pliki nie wprowadzają zmian konfiguracyjnych w przeglądarce.

Możecie Państwo samodzielnie określać warunki stosowania plików cookies. Informacje na temat zastosowania plików cookies dla najpopularniejszych przeglądarek znajdują się pod poniższymi linkami: