25.04.2024

Majówka 2024 - kiedy i jakie plany mają Polacy?

Strona głównaBlog YanosikMajówka 2024 - kiedy i jakie plany mają Polacy?

Majówka już za chwilę, wielu z Was odlicza już dni do dłuższego weekendu i zaplanowanego wyjazdu. Dbając o Waszą bezpieczną podróż, przygotowaliśmy krótki raport, który zdradza, czego możecie spodziewać się na drogach w czasie weekendu majowego. Zapraszamy do lektury!

Długi weekend majowy - od kiedy do kiedy wziąć urlop?

Tegoroczną majówkę można wydłużyć aż do 5 dni! Święto Pracy, które obchodzimy 1 maja, w tym roku przypada w środę, a co za tym idzie - 2 maja (dzień roboczy) to czwartek, a 3 maja piątek. Zatem wystarczy wziąć jeden dzień urlopu w pracy, właśnie na 2 maja, aby wydłużyć swój weekend majowy od środy do niedzieli.

Majówka 2024: wycieczki objazdowe po Polsce

Ubiegłoroczna majówka mogła trwać aż 9 dni, jeśli chętni wybrali 3 dni urlopu w pracy. Ta możliwość spowodowała wzrost zainteresowania wyjazdami wśród polskich kierowców. 

Zebraliśmy dane, podsumowujące długi weekend majowy w 2023 roku i zauważyliśmy znaczny przyrost aktywnych użytkowników aplikacji Yanosik już 29 kwietnia w sobotę. Ta tendencja utrzymywała się aż do 3 maja.

Czy wielu z Was faktycznie wyjechało na weekend majowy? Owszem! Zgodnie z naszymi danymi - największy udział wyjeżdżających użytkowników aplikacji zarejestrowaliśmy już w sobotę 29 kwietnia (25%), ale przez cały okres dziewięciodniowej majówki w systemie Yanosik widoczne były wzrosty aktywności wyjazdowej kierowców. 

Poza tym, wiemy, że było Was sporo w trasie, bo… w majówkę 2023 zarejestrowaliśmy rekord aktywnych użytkowników Yanosik! Czy w tym roku go przebijecie? Mamy taką nadzieję!

W sobotę 29 kwietnia również zarejestrowaliśmy wysoki średni dystans dla jednego użytkownika aplikacji Yanosik – 110 km, co oznacza, że wielu z Was właśnie wtedy wyjeżdżało na urlop. Niemniej, nie wszyscy zdecydowali się na dziewięciodniowy weekend majowy. 

Wielu z Was wracało do domów 3 maja w środę, wówczas w aplikacji Yanosik zarejestrowaliśmy jeszcze wyższy średni dystans pokonywanych kilometrów per użytkownik – 112 km.

Majówka 2024: w góry czy na Mazury?

Na podstawie naszych ubiegłorocznych danych, możemy Wam zdradzić, że wśród najchętniej wybieranych kierunków na wyjazd majówkowy, dominują regiony górskie, a dokładniej powiaty tatrzański i jeleniogórski oraz leski.

Jeśli macie w planach wyprawę na południe naszego kraju, zwłaszcza do województw dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, to lepiej uzbroić się w cierpliwość – na drogach krajowych, autostradach i szybkiego ruchu może być wzmożony ruch!

Kierowcy, korzystający z Yanosik, także chętnie wyjeżdżali na wypoczynek majowy na Mazury. Zarejestrowaliśmy wzmożony ruch w okolicy powiatów mrągowskiego oraz piskiego.

Majówka nad morzem i możliwe utrudnienia na drodze

W ubiegłym roku nie zabrakło także amatorów wyjazdów nad polskie morze. W czasie majówki w 2023 roku, użytkownicy Yanosik kierowali się w stronę powiatów nowodworskiego, kamieńskiego, koszalińskiego i kołobrzeskiego oraz gryfickiego.

Wybierając się na tegoroczny długi weekend majowy do województw pomorskiego i zachodniopomorskiego miejcie na uwadze korki, zwłaszcza w ostatnim dniu majówki!

Przypominamy, że od 16 kwietnia trwa remont autostrady A1, na 8-kilometrowym odcinku w kierunku Gdańska, kierowcy mogą poruszać się tylko jedną jezdnią. Zamknięty jest też węzeł Stanisławie w kierunku Łodzi. 

Utrudnienia mogą powodować korki, które dadzą się we znaki zwłaszcza wszystkim urlopowiczom. Na remontowanym odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h.

Tania majówka za granicą? Czy będzie zwiększony ruch wokół lotnisk?

Wielu Polaków decyduje się na wyjazd zagraniczny w czasie długiego weekendu majowego. Oznacza to, że w okolicy największych polskich portów lotniczych mogą występować korki. Warto to uwzględnić w swojej podróży i wyruszyć wcześniej na lotnisko, zwłaszcza w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.

Z jakich polskich miast najchętniej wyjeżdżamy na majówkę?

Mieszkańcy polskich metropolii chętniej decydują się na wyjazd na długi weekend majowy. Zgodnie z danymi z naszego systemu, w ubiegłym roku, najchętniej wyjeżdżali zamieszkujący Warszawę, Poznań, Katowice, Łódź, Kraków, Rzeszów, Lublin, Białystok, Wrocław i Szczecin.

Jeśli i Wy mieszkacie w tych miastach i planujecie wyjechać na urlop, uwzględnijcie w swoich planach zakorkowane drogi wyjazdowe, które mogą opóźnić Wasz przyjazd do miejsca docelowego.

Policja na drogach w majówkę - czy czekają nas wzmożone kontrole?

Jak co roku, policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących na długi weekend majowy. Na drogach można spodziewać się nieoznakowanych radiowozów grupy SPEED, a także klasycznych patroli.

Funkcjonariusze będą przeprowadzać kontrole stanu technicznego pojazdu, trzeźwości, zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz sposobu przewożenia najmłodszych w aucie.

Policjanci będą także reagować na wszelkie wykroczenia drogowe, takie jak: przekroczenia prędkości, korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu oraz inne zachowania kierowców, które są niezgodne z przepisami.

Szczególna uwaga funkcjonariuszy zostanie zwrócona w stronę nieprawidłowego postępowania kierowców samochodów względem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Miejcie to na uwadze, zwłaszcza, że sezon na jednoślady trwa.

W ubiegłym roku, podczas długiego weekendu majowego, zgłaszaliście w systemie Yanosik więcej kontroli policji. Najwięcej zgłoszeń odnotowaliśmy 3 maja w środę (24,3%) oraz 2 maja we wtorek (22,7%) oraz 29 kwietnia w sobotę (21,2%).

W czasie ubiegłorocznej majówki funkcjonariusze policji zatrzymali aż 1,8 tys. nietrzeźwych kierujących!

Majówka 2024 – może być więcej wypadków na drogach

Wzmożony ruch na drogach, z okazji długiego weekendu majowego, oznacza także większe ryzyko wypadków. W ubiegłym roku policjanci zarejestrowali 348 wypadków, w których zginęły 33 osoby i 389 zostało rannych.

Z kolei, użytkownicy Yanosik dodawali do naszego systemu zgłoszenia z zauważonych zdarzeń na trasie, najwięcej informacji zarejestrowaliśmy 29 kwietnia w sobotę (46,2%), kiedy ruch na drogach był największy!

Już za chwilę rozpocznie się długi weekend majowy, wielu z Was już odlicza dni do zasłużonego odpoczynku. Zanim wyruszycie w drogę, przygotujcie swój pojazd, sprawdźcie trasę i zaplanujcie postoje. 

Majówka to doskonały czas na wyjazd, ale niestety okres, w którym dochodzi do większej liczby wypadków. Pamiętajcie o zachowaniu czujności, stosujcie się do przepisów drogowych i zawsze sprawdzajcie swój stan trzeźwości, zanim wsiądziecie za kółko! 

Zabierzcie Yanosik w drogę i jedźcie bezpiecznie do celu! 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic