24.04.2024

Jazda hulajnogą po ulicy - czy grozi za to mandat?

Strona głównaBlog YanosikJazda hulajnogą po ulicy - czy grozi za to mandat?

Hulajnogi elektryczne i klasyczne stają się coraz popularniejszym środkiem transportu osób w każdym wieku. Nic w tym dziwnego, to wygodny sposób na to, by szybciej dotrzeć do domu, szkoły czy pracy. Jednakże trzeba pamiętać o przepisach ruchu drogowego, które także dotyczą kierujących hulajnogami. Sprawdźcie, jakich zasad należy przestrzegać!

Czy można jeździć po ulicy hulajnogą?

Zgodnie z przepisami, (Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych  - Prawo o ruchu drogowym, rozdział 3, oddział 11) kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek poruszania się po jezdni, po której pojazdy poruszają się z prędkością nie większą niż 30 km/h, w sytuacji w której brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.

Hulajnoga elektryczna - czy dozwolona jest jazda po chodniku?

Jazda na hulajnodze elektrycznej po drodze dla pieszych jest dozwolona, gdy droga dla pieszych znajduje się w pobliżu jezdni, po której pojazdy poruszają się z prędkością wyższą niż 30 km/h i w okolicy nie ma drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów czy pasa ruchu dla rowerów.

Dodatkowo, kierujący hulajnogą, który porusza się po drodze dla pieszych i rowerów jest obowiązany do zachowania szczególnej ostrożności i ustępowania pierwszeństwa pieszym.

Hulajnoga elektryczna – to jest zabronione

Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

  • Przewożenia innej osoby lub zwierzęcia czy ładunku.
  • Ciągnięcia lub holowania innego pojazdu.
  • Czepiania się innych pojazdów.
  • Jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z pasa ruchu dla rowerów, przejazdu dla rowerów lub jazdy po jezdni, po której pojazdy poruszają się z prędkością nie wyższą niż 30 km/h i brakuje drogi rowerowej, drogi dla pieszych i rowerów i czy pasa ruchu dla rowerów.
  • Jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z wyjątkiem sytuacji, w której nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu lub w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
  • Jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy i nóg na podnóżkach lub pedałach.

Mandat za nieprawidłową jazdę hulajnogą elektryczną

Kierujący hulajnogą elektryczną również mogą otrzymać mandat za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego!

Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych – mandat w wysokości 200 zł.

Nieustąpienie miejsca pieszym przez kierującego hulajnogą elektryczną korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych – mandat w wysokości 100 zł.

Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – mandat w wysokości 300 zł.

Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku nie utrudniania ruchu pieszym – mandat w wysokości 300 zł.

Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego  – mandat w wysokości 300 zł.

Nieopuszczenie przez kierującego hulajnogą elektryczną śluzy rowerowej, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku – mandat w wysokości 100 zł.

Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach – mandat w wysokości 50 zł.

Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu czepiania się pojazdów – mandat w wysokości 100 zł.

Ciągnięcie za pojazdem kierującego hulajnogą elektryczną – mandat dla kierowcy w wysokości 300 zł i 10 punktów karnych.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic