28.12.2023

Akcja Policji i Yanosika - “Myśl trzeźwo” - nie prowadź pojazdu pod wpływem alkoholu!

Strona głównaBlog YanosikAkcja Policji i Yanosika - “Myśl trzeźwo” - nie prowadź pojazdu pod wpływem alkoholu!

Już wkrótce rozpocznie się cykliczna akcja „Myśl trzeźwo”, którą organizuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz z Yanosikiem i firmą Screen Network. Działania mają na celu wzmocnienie świadomości polskich kierowców na temat prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu i konsekwencji, które za tym idą. Sprawdźcie szczegóły.

Jaki procent wypadków powodują pijani kierowcy?

Zgodnie z oficjalnym raportem policji, w 2022 roku uczestnicy ruchu znajdujący się pod wpływem alkoholu spowodowali 1 729 wypadków, w których śmierć poniosło 220 osób, a ranne zostały 1 964 osoby.

Najliczniejszą grupę sprawców wypadków niestety stanowili kierujący pojazdami. Z ich winy doszło do 1 415 wypadków, z których zginęły 172 osoby, a rannych zostało 1 690 osób.

W porównaniu do 2021 roku, to mniej o 187 wypadków spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu, o 40 osób zabitych oraz 227 osób rannych.

- Prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działających podobnie do alkoholu, trzeba mieć świadomość, że jest się potencjalnym zagrożeniem dla innych, ponieważ tego typu używki obniżają koncentrację, zmniejszają szybkość reakcji oraz powodują błędną ocenę odległości i prędkości – informuje nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej PolicjiW 2022 roku policjanci przeprowadzili 12 453 495 badań kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Liczba ta świadczy o tym, że osoby prowadzące pojazd w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości nie mogą czuć się bezkarne, bowiem prawdopodobieństwo ujawnienia takiego czynu jest bardzo duże, a konsekwencje bardzo poważne – dodaje.

„Myśl trzeźwo” – co to za akcja?

Rokrocznie odbywa się akcja „Myśl trzeźwo”, która jak wskazują statystyki polskiej policji, przynosi dobre rezultaty, w postaci spadającej liczby wypadków spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu.

Działania „Myśl Trzeźwo” mają charakter edukacyjno-informujący. Celem akcji jest uświadomienie kierowcom skutków prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz pod wpływem alkoholu, a także wynikającej z tego czynu odpowiedzialności karnej.

W ramach akcji „Myśl trzeźwo” budowana jest także świadomość w zakresie możliwości bezpłatnego sprawdzenia zawartości alkoholu w każdej jednostce Policji.

W jakim terminie ma miejsce akcja “Myśl trzeźwo”?

Kolejna edycja akcji „Myśl trzeźwo” potrwa od 30 grudnia 2023 roku do 15 stycznia 2024 roku.

Termin działań jest wybrany nieprzypadkowo, bowiem w tym czasie odbywają się imprezy sylwestrowe oraz karnawałowe, które sprzyjają spożywaniu alkoholu.

Kto jest organizatorem akcji “Myśl trzeźwo”?

Akcję „Myśl trzeźwo”, jak co roku, organizuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz z Yanosikiem i firmą Screen Network.

Działania będą promowane, zarówno na stronach internetowych, jak i w mediach społecznościowych, a także w aplikacji Yanosik i w formie emisji dedykowanego spotu na ekranach LED w całym kraju.

Co wiesz o spożywaniu alkoholu i prowadzeniu auta? Sprawdź się!

W ramach działań „Myśl trzeźwo” w aplikacji Yanosik znajdziecie specjalny quiz, w którym będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat spożywania alkoholu, prowadzenia pojazdu oraz przepisów.

Serdecznie zachęcamy Was do udziału!

Poza Certyfikatem Odpowiedzialnego Kierowcy, przygotowaliśmy także nagrodę, dla tych którzy udzielą w 100% poprawnych odpowiedzi na pytania w quizie. Jest o co walczyć!

Pamiętajcie, że quiz będzie można wypełnić tylko w momencie, w którym samochód znajduje się na postoju, a prędkość jazdy jest równa 0 km/h.

Kontrola trzeźwości na drogach

W sylwestra oraz w pierwsze dni nowego roku kierowcy mogą się spodziewać wzmożonych działań funkcjonariuszy policji, zarówno kontrolujących stan trzeźwości kierujących oraz reagujących na każde zachowanie niezgodne z przepisami.

Takie działania odbywają się co roku, zwłaszcza iż liczba kierujących po spożyciu alkoholu w okolicach sylwestra wzrasta. W tym roku, już 1 stycznia, policjanci zatrzymali 379 kierujących po spożyciu alkoholu, a 2 stycznia ta liczba wzrosła do 410 kierujących.

Kontrola trzeźwości - zrób to sam!

Stan trzeźwości można sprawdzić bezpłatnie w każdej jednostce policji, udając się do niej na pieszo, publiczną komunikacją lub prosząc bliską osobę o podwiezienie. Absolutnie nie wolno przyjeżdżać własnym samochodem, aby sprawdzić zawartość alkoholu w swoim organizmie.

Drugim, bardziej komfortowym rozwiązaniem, jest sprawdzenie stanu swojej trzeźwości przy użyciu alkomatu. Coraz więcej kierowców decyduje się na zakup własnego alkomatu, aby móc zawsze zweryfikować swoją trzeźwość, zanim wsiądą za kółko.

Wspieramy tak odpowiedzialną postawę i zachęcamy również do zakupu własnego urządzenia! Jednym z najdokładniejszych alkomatów na rynku są urządzenia elektrochemiczne, takie jak Yano 100. Tej samej technologii używa policja.

Elektrochemiczny sensor w alkomacie Yano 100 umożliwia szybkie i rzetelne zweryfikowanie zawartości alkoholu w organizmie. Wystarczy dmuchnąć w ustnik, odczekać chwilę i poznać wynik. Obsługa urządzenia jest niezwykle intuicyjna, a dokładność pomiaru to setne części promila.

Mamy dla Was specjalną promocję! W ramach naszej akcji, możecie kupić alkomat Yano 100 o 50 zł taniej i zyskać darmową dostawę. 

Wystarczy dodać alkomat do swojego koszyka zakupowego i wpisać kod rabatowy: 

Yano50 

Przypominamy, że w przypadku kierowania samochodem pod działaniem alkoholu, kierowcy grozi dotkliwa kara w postaci, np.: zakazu prowadzenia pojazdów, który jest orzekany przez sąd na okres od 6 miesięcy do 3 lat (jeśli kierowca był w stanie po użyciu alkoholu).

Natomiast - w przypadku kierowania w stanie nietrzeźwości, sąd nie tylko może pozbawić kierowcę prawa jazdy na minimum 3 lata, ale też orzec karę pozbawienia wolności do 2 lat. 

Jeśli skazany, mimo zakazu prowadzenia pojazdów, kierował pojazdem mechanicznym, znajdując się w stanie nietrzeźwości, sąd orzeknie wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć się z konsekwencjami finansowymi, bowiem niezależnie od orzeczonej kary sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic