01.08.2022

Jedziesz autostradą na urlop? Nie zapomnij o formalnościach!

Strona głównaBlog YanosikJedziesz autostradą na urlop? Nie zapomnij o formalnościach!

W wakacje bardzo często podróżujecie autostradami i drogami szybkiego ruchu. O ile te drugie nie wymagają od Was szczególnego przygotowania, to w przypadku autostrad musicie pamiętać o formalnościach. Inaczej czeka Was kara, która będzie niemało kosztować.

 

Gdzie są płatne drogi w Polsce?

Jeśli nie wiecie, gdzie znajdują się płatne odcinki dróg w Polsce, to poniżej krótka ściąga:

A1 odcinek Rusocin – Nowa Wieś (152 km) – obowiązuje płatność na bramkach lub mobilna

A2 odcinek Konin – Świecko (255 km) – obowiązuje e-TOLL, płatność na bramkach lub mobilna

A2 odcinek Konin – Stryków (99 km) – obowiązuje e-TOLL

A4 odcinek Kraków – Katowice (61 km) – płatność na bramkach lub mobilna

A4 odcinek Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) – Sośnica (węzeł Sośnica) (160 km) – obowiązuje e-TOLL

O czym pamiętać na A2 i A4?

Od 1 grudnia 2021 roku na płatnych odcinkach A2 oraz A4 obowiązuje system e-TOLL, a bramki manualnego poboru opłat za bilety zniknęły. Chcąc opłacić przejazd tymi drogami musicie się odpowiednio przygotować i kupić specjalny e-bilet.

Możecie to zrobić razem z Yanosikiem, którego aplikacja Y24 w urządzeniach XS, S-clusive oraz GTR oferuje usługę e-TOLL. Jak działa? Sprawdźcie tutaj.

Jeśli wjedziecie na płatny odcinek autostrady objęty e-TOLLem bez biletu, to najlepiej zatrzymać się w pierwszym możliwym miejscu (bez stwarzania zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego!) i kupić e-bilet. Jeśli jedzie z Wami pasażer, to poproście go o pomoc w zakupie i nie zatrzymujcie się bez potrzeby.

Pamiętajcie, że w trakcie przejazdu, nawet bez biletu, mogliście już zostać skontrolowani przez mobilne służby, które poruszają się po płatnych odcinkach specjalnymi samochodami. Jeśli nie kupiliście biletu i zignorowaliście tę konieczność, wówczas będziecie musieli liczyć się z ryzykiem kary – 500 zł dla kierowców samochodów osobowych oraz 1500 zł dla kierowców samochodów ciężarowych.

O czym pamiętać na A1?

Autostrada A1 jest również płatna. Jednak w jej przypadku cały proces jest znacznie bardzo intuicyjny – możecie skorzystać z usługi Yanosik Pay w naszej aplikacji i opłacić odcinki autostrad A1 i A4 bez otwierania szyby, podawania karty i gotówki w okienku, a nawet odbierania paragonu. Wystarczy podjechać do bramki z możliwością przejazdu bezgotówkowego, a należność zostanie pobrana z Waszego konta automatycznie.

Wystarczy zalogować się w usłudze Autopay, wprowadzić dane auta oraz dodać kartę płatniczą i połączyć ją z rachunkiem Play. System działa automatycznie na autostradzie A1 na odcinku Gdańsk-Toruń oraz A4 na odcinku PPO Mysłowice-PPO Balice. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic