01.06.2022

Czy benzyna zdrożeje do 8 zł w czerwcu?

Strona głównaBlog YanosikCzy benzyna zdrożeje do 8 zł w czerwcu?

Wszyscy z niepokojem śledzimy sytuację na stacjach paliw. Miało być taniej, nie jest. W ostatnich dniach średnia cena detaliczna benzyny znów wzrosła, staniał olej napędowy, lecz wszystko wskazuje na to, że tylko chwilowo. Jakie są prognozy cen na stacjach benzynowych na czerwiec? Czy paliwo zdrożeje do 8 zł za litr?

 

Maj przynosi kolejne podwyżki cen paliw

Jeszcze na początku tego roku benzyna Pb95 kosztowała średnio 5,69-5,80 zł/l, Pb98 5,97 zł-6,09 zł/l, olej napędowy 5,74-5,86 zł/l, a LPG 3,09-3,17 zł/l. Te kwoty już nie były satysfakcjonujące dla kierowców, jednak podwyżki miały dopiero nadejść…

Wszyscy zmotoryzowani z wielką nadzieją czekali na 1 lutego, który miał przynieść obniżkę stawki VAT z 23% na 8%, zarówno na paliwa, energię i na żywność. Ta druga tarcza antyinflacyjna ma potrwać do końca lipca tego roku. Zdaniem Prezesa PKN cena Pb95 i oleju napędowego, dzięki wdrożeniu tarczy, miała spaść nawet do poziomu 5,20 zł/l.

Koniec lutego wykazał, że ceny z poziomu 5,30 zł/l zaczęły rosnąć – Pb95 oraz olej napędowy kosztowały już o 10 groszy więcej, tym samym osiągając próg 5,41-5,46 zł/l, autogaz kosztował 2,69 zł/l. Trzy miesiące później… ceny wzrosły prawie o 2 zł za litr.

W ciągu ostatniego miesiąca średnia cena detaliczna popularnej benzyny 95-oktanowej wzrosła o 86 groszy za litr osiągając poziom 7,34 zł. W tym czasie staniał olej napędowy o około 8 groszy, co spowodowało, że diesel po raz pierwszy od jakiegoś czasu stał się tańszym paliwem niż benzyna. Wzrosła również średnia cena autogazu o około 3 grosze, co uplasowało ją na poziomie 3,59 zł za litr – podsumowuje Julia Langa, Yanosik

W czerwcu ma być jeszcze drożej

Przyglądając się wzrostom cen na stacjach paliw kierowcy szukają przyczyny, a ta rozdziela się na kilka różnych sektorów. Przede wszystkim to większy popyt, który wpływa na wyższe ceny na stacjach. Zaczął się sezon wakacyjny, a wraz z nim więcej wyjazdów Polaków na wakacje, którzy przecież muszą zatankować by dojechać do miejsca wypoczynku.

Problem drożejącej benzyny nie dotyka wyłącznie Polski. To zjawisko na skalę globalną. Wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, i wzmożoną liczbą urlopowych wyjazdów, zapotrzebowanie na benzynę będzie rosło, a wraz z nim również i ceny. Jest to również wynikiem obaw, że w połowie sezonu wakacyjnego może zabraknąć zapasów importowanego paliwa – komentuje Julia Langa, Yanosik 

Nie bez znaczenia jest również słabnący kurs polskiego złotego. Krajowe stacje kupują paliwa na rynku hurtowym, na którym być może i ceny spadają, ale nasz aktualny kurs złotówki jest również niski, czego powodem jest wysoka inflacja.

Niestety czerwiec również nie przyniesie wytchnienia portfelom polskich kierowców. Szacowane prognozy paliw wykazują, że w najbliższym tygodniu czekają nas kolejne podwyżki:

Pb98 - 8,09-8,25 zł/l

Pb95 - 7,46-7,59 zł/l

Diesel - 7,13-7,25 zł/l

LPG - 3,57-3,68 zł/l

Ceny paliw na stacjach benzynowych zbliżają się do progu tych europejskich. Na 23 maja norweski litr benzyny kosztował 9,11 zł, grecki 9,06 zł, niemiecki 8,93 zł. Wkrótce w Polsce również będziemy tankować za takie kwoty, zwłaszcza że prognozy na czerwiec nie pozostawiają złudzeń - czekają nas kolejne podwyżki. Najtańszą benzynę w maju tego roku tankowano na Węgrzech za 5,79 zł. W porównaniu z cenami sprzed okresu pandemii, w 2019 roku to wciąż dużo. Wówczas w Polsce za litr Pb95 kierowcy płacili 4,91 - 5,02 zł – komentuje Julia Langa, Yanosik

W wakacje paliwo będzie kosztować 10 zł za litr?!

Koniec lipca oznacza koniec drugiej tarczy antyinflacyjnej, która obniża podatek VAT za paliwo. Kierowcy boją się, że wraz z jej zakończeniem ceny znów poszybują w górę, osiągając próg nawet 10 zł za litr. Zwłaszcza, że gdyby nie wprowadzenie tarczy, to płacilibyśmy jeszcze więcej za litr benzyny o około 3 zł. Eksperci uspokajają, że cen na poziomie 10 zł nie ma co się spodziewać, przynajmniej w sezonie letnim.

A co ciekawe – nie wszystkie wyświetlacze na stacjach paliw są w ogóle dostosowane do prezentowania takich kwot. Dlaczego? Ponieważ niektóre systemy elektroniczne są złożone wyłącznie z jednego modułu z kropką oraz dwóch tradycyjnych, które składają się z siedmiu segmentów, a to oznacza że bez wymiany elementów najwyższą możliwą liczba do wyświetlenia będzie… 9,99.

Aktualna sytuacja na stacjach paliw nie przynosi radości żadnemu kierowcy. Dynamiczny wzrost cen benzyny w okresie wakacyjnych oznacza tylko jedno – w tym roku na urlopie trzeba będzie zacisnąć pasa. Zwłaszcza, że przecież po dwuletnim okresie pandemii COVID-19 wielu Polaków chętnie wyruszy na upragniony wypoczynek, pozbawiony obostrzeń i maseczek.

Póki co, czerwiec nie zapowiada podwyżek na stacjach benzynowych rzędu 10 zł za litr benzyny. Jednak zmotoryzowani Polacy już boją się tego, co wydarzy się w sierpniu, gdy druga tarcza antyinflacyjna ulegnie zakończeniu, a wraz z nią podatek VAT wskoczy znów z 8% na 23%.

Kierowcom wybierającym się w długą trasę wakacyjną, polecam kontrolowanie cen na stacjach paliw na trasie w Yanosiku. Te mogą się od siebie znacznie różnić, zwłaszcza na stacjach które znajdują się przy autostradach lub należą do prywatnych właścicieli. W Yanosiku wystarczy wybrać określoną stację na trasie i podejrzeć zaktualizowane ceny. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilka złotych na jednym tankowaniu – podpowiada Julia Langa, Yanosik

Każdy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na paliwie jest na wagę złota. Zwłaszcza, że wakacyjne trasy oznaczają nawet kilkaset kilometrów, co solidnie obciąża portfel kierowcy. A jak wiemy – wraz z wysokim poziomem inflacji, zarobki Polaków niestety nie poszły proporcjonalnie w górę.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic