12.11.2021

Długi weekend za nami, kolejny już za chwilkę. Jak wyglądał ruch na drogach we Wszystkich Świętych? Sprawdźcie nasz raport!

Wszystkich Świętych to okres, w którym znacznie wzrasta natężenie ruchu na polskich drogach. Zwłaszcza w okolicach cmentarzy, ale i nie tylko – duża liczba kierowców porusza się po autostradach i drogach krajowych. Wraz z nią rośnie liczba wypadków, przed którymi rokrocznie przestrzega policja. Co wydarzyło się na polskich drogach w tym roku w trakcie Wszystkich Świętych? Sprawdźcie w naszym podsumowaniu.

 

W ubiegłym roku nikt nie jechał na cmentarze

Zeszłoroczne obchody Wszystkich Świętych zostały wstrzymane przez rząd. Powodem była pandemia koronawirusa, która wciąż stanowiła realne zagrożenie dla zdrowia Polaków. Wprowadzono nakaz pozostania w domach i zaplanowania wyjazdów na cmentarze w innym terminie, w którym ryzyko zarażenia się koronawirusem nie będzie już tak duże.

I ten czas właśnie nadszedł w 2021 roku. Polacy z chęcią skorzystali z możliwości wyjazdów w długi, świąteczny weekend, aby spotkać się z rodziną mieszkającą w innej części kraju lub zapalić znicz na grobach najbliższych. 1 listopada w tym roku przypadł w poniedziałek, co spowodowało wydłużenie weekendu, bez konieczności brania urlopu. I wiele osób bardzo chętnie skorzystało z tej możliwości, wybierając się w trasę już w piątek 29 października.

Miasta wraz z Policją od dłuższego czasu przygotowywali się do możliwości wystąpienia zwiększonego ruchu na cmentarzach oraz w okolicach. W tym roku planowo odbyła się już akcja „Znicz”, w ramach której około 5 tysięcy funkcjonariuszy ruchu drogowego czuwało nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących i odwiedzających nekropolie.

W związku z anulacją ubiegłorocznych obchodów Wszystkich Świętych, w tym roku chyba wszyscy spodziewali się wzmożonego ruchu na drogach, zarówno w dniach poprzedzających święto, jak w i jego czasie. Postanowiliśmy sprawdzić dane z naszej aplikacji, które prezentują natężenie ruchu na polskich drogach oraz liczbę wypadków i aktywnych użytkowników Yanosika w czasie Wszystkich Świętych i kilka dni przed – informuje Julia Langa, Yanosik

Na drogach więcej wypadków w czasie Wszystkich Świętych?

Wciąż rośnie liczba wypadków drogowych w czasie świąt. Policja nieustannie apeluje do kierowców, aby w długi weekend nie prowadzili auta pod wpływem alkoholu, a także zachowali wzmożoną czujność na trasie.

W tym roku, jak podaje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, od piątku 29.10 do poniedziałku 1.11 doszło do 288 wypadków drogowych, w których zginęło 18 osób, a 345 odniosło obrażenia. Zatrzymano również 1360 kierowców, którzy prowadzili auto pod wpływem alkoholu, 502 kierowcom odebrano prawo jazdy, w wyniku przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym.

W Yanosiku użytkownicy mają możliwość zgłoszenia wypadku drogowego na trasie, a także kontroli policji. Zweryfikowaliśmy liczbę zgłoszeń użytkowników Yanosika w czasie od 22 października do 1 listopada włącznie. Najwięcej zgłoszeń kontroli policji odnotowaliśmy 1 listopada, natomiast największa liczba wypadków drogowych zdarzyła się 29 października – mówi Julia Langa, Yanosik 

W aplikacji Yanosik najwięcej wypadków zgłosiliście 29 października – 1 927. W piątek wiele osób zdecydowało się na podróżowanie do innych miast, co widać w naszej aplikacji. Jedni odwiedzali rodziny, a inni groby bliskich osób. Najwięcej alertów o wypadkach odnosiło się do dróg krajowych oraz innych.

30 października łącznie zgłoszono 1 474 wypadki w Yanosiku. Największą ich liczbę odnotowano również na drogach krajowych.

Z kolei 31 października i 1 listopada liczba zgłoszeń wypadków drogowych w Yanosiku znacznie zmalała. W ostatni dzień miesiąca zgłosiliście ich 957, z kolei w pierwszy dzień listopada 718. Najwięcej wypadków zdarzyło się na drogach krajowych – 31 października 298, 1 listopada – 210.

Drogi krajowe to popularny wybór trasy wśród kierowców, którzy podróżują do innych miast. Nie chcąc ponosić dodatkowych opłat za przejazd autostradą wybierają właśnie DK, którymi może pojadą dłużej, ale za to bez dodatkowych kosztów.

Największą liczbę wypadków zgłoszono 1 listopada w województwie mazowieckim (2 729) oraz małopolskim (1 532), wielkopolskim (1 530) i dolnośląskim (1 378).

Policyjne działania we Wszystkich Świętych

Coroczna akcja policji, pt.: „Znicz” odbywa się w dniach od 29 października do 2 listopada włącznie. Jej celem jest ochrona bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego w okolicach cmentarzy, a także czuwanie nad zmotoryzowanymi, którzy podróżują do innych miast w Polsce.

Policjanci kontrolują zachowania kierowców, a także badają ich alkomatami oraz monitorują prędkość jazdy i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Podejmowanie tych działań ma zmniejszyć liczbę wypadków, do których niestety wciąż dochodzi w czasie Wszystkich Świętych.

W tym roku polskie drogi zabezpieczało około 5 tysięcy funkcjonariuszy. Jak wyglądała liczba zgłoszeń w Yanosiku kontroli drogowych?

Najwięcej zgłoszeń dotyczących kontroli policji w naszym systemie pojawiło się 1 listopada. Jednak w dniach od 29 do 31 października ich liczba była równie wysoka, w porównaniu z poprzednimi dniami miesiąca. Potwierdza to wzmożone działania policji na czas Wszystkich Świętych. Użytkownicy Yanosika zgłaszali obecność funkcjonariuszy najbardziej na drogach krajowych oraz innych. Nie zabrakło jednak kontroli także na drogach wojewódzkich i ważnych lokalnie – komentuje Julia Langa, Yanosik 

Najwięcej zgłoszeń dotyczących kontroli policji dokonaliście 1 listopada w województwie mazowiecki – 2 729, śląskim 1 532, lubelskim 1 530 oraz wielkopolski 1 392.

Czy ruch faktycznie był większy?

Sprawdziliśmy, w których największych miastach w naszym kraju przejechaliście najwięcej kilometrów w trakcie świątecznego weekendu.

Wyróżniliśmy 3 kategorie podziału miast – z sumą ludności powyżej 1 mln, od 500 tys. do 1 mln oraz od 100 tys. do 500 tys. Spośród tych miast Warszawa jest jedynym z liczbą mieszkańców powyżej 1 mln i w jej obrębie najwięcej kilometrów przejechano 29 października. Z kolei w miastach z liczbą mieszkańców od 500 tys. do 1 mln największą liczbę kilometrów przejechali kierowcy w Krakowie, również w piątek 29 listopada – 485 658 km – komentuje Julia Langa, Yanosik

Największy ruch panował na drogach w piątek 29 października. Natężenie stopniowo malało w sobotę, a następnie w kolejne dni weekendowe.

Pierwszy długi weekend listopada już za nami. Jak widać z naszych danych wielu z Was zdecydowało się na podróż swoim autem w tym czasie. Największy ruch na drogach panował 29 października. Niestety nie obyło się również bez wypadków.

Nad Waszym bezpieczeństwem, jak co roku, czuwała policja, która przeprowadzała kontrole drogowe oraz nadzorowała trzeźwość kierowców.

Przed nami kolejny długi weekend – apelujemy do Was, abyście zachowali wzmożoną czujność na trasie, dostosowywali prędkość jazdy, zwłaszcza że warunki jesienne nie są sprzyjające, a przede wszystkim abyście nie wsiadali za kółko w stanie nietrzeźwości.

Jedźcie bezpiecznie do celu, zabierzcie ze sobą Yanosika, który Was do niego poprowadzi. 
 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic