23.02.2024

Jazda na zderzaku - co mówią przepisy?

Jazda na zderzaku to bardzo niebezpieczna sytuacja, której konsekwencje mogą być tragiczne! Nie bez powodu, to wykroczenie zostało uwzględnione w przepisach ruchu drogowego i jest surowo zakazane. Sprawdźcie, na czym polega jazda na zderzaku i co za nią grozi!

Jazda na zderzaku - co to znaczy?

To wykroczenie drogowe, do którego dochodzi, gdy kierowca podjeżdża zbyt blisko tyłu samochodu, który przemieszcza się przed nim, tym samym stwarzając zagrożenie.

Dlaczego to tak niebezpieczne? W sytuacji awaryjnej, która będzie wymagała natychmiastowej reakcji i hamowania, kierowca nie będzie miał żadnych szans na podjęcie działań. Niezachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu ograniczy jego pole widzenia, co spowoduje niedostrzeżenie przeszkody, która się znajduje przed pojazdem, na którego zderzaku jedzie.

Dodatkowe ryzyko pojawi się w momencie, gdy kierowca z samochodu poprzedzającego gwałtownie zahamuje, wówczas kierowca, który znajduje się tuż za nim, po prostu wjedzie w jego tył. A znajdujący się za nim mogą powielić ten manewr… i karambol gotowy!

Przepisy dotyczące jazdy na zderzaku

Zachowanie prawidłowego odstępu między pojazdami jest także opisane w ustawie Prawo o ruchu drogowym, art. 19, ust. 2 pkt 3: „Kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.” Ten zapis odnosi się do wszystkich kierujących pojazdami, bez względu na rodzaju drogi. Dotyczy więc prawidłowego poruszania się zarówno po mieście, jak i na drogach krajowych.

W przepisach dodano 1 czerwca 2021 roku dodatkowy zapis, który reguluje zasady jazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu. 

Jak wynika z art. 19, pkt 3a ”Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.” Oznacza to, że gdy np.: jedziecie autostradą z prędkością 100 km/h, to powinniście zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu w odległości 50 metrów, przy 110 km/h będzie to 55 metrów, itd.

Ważnym przepisem, jest także ten, który informuje o odpowiedniej odległości podczas jazdy w tunelu (art. 19, ust. 4, pkt 1 i 2): „Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:

1)    50 m – jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającego 3,5 t lub autobusem;

2)    80 m – jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt. 1.”

W przepisach można znaleźć również zapis, informujący o tym, że organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć dopuszczalny odstęp, za pomocą znaków drogowych, w zależności od obowiązującej w tunelu dopuszczalnej prędkości.

Jazda na zderzaku - jaki mandat grozi?

To wykroczenie drogowe, które jest karane zgodnie z nowym taryfikatorem:

Niezachowanie minimalnej odległości między pojazdem kierującego, a poprzedzającym pojazdem, jest karane mandatem w wysokości od 300 d0 500 zł i 6 punktami karnymi.

Ta sama kara grozi kierującemu, który nie zachował odpowiedniej odległości, między pojazdem poprzedzającym, w tunelu o długości powyżej 500 metrów, który znajduje się poza obszarem zabudowanym.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic