30.12.2022

Kierowco „Myśl trzeźwo” – apelujemy wraz z Policją!

Strona głównaBlog YanosikKierowco „Myśl trzeźwo” – apelujemy wraz z Policją!

Już 30 grudnia rusza akcja Komendy Głównej Policji oraz Yanosika „Myśl trzeźwo”. Jej celem jest wzmocnienie świadomości wśród polskich kierowców na temat trzeźwości i prowadzenia pojazdów. Działania potrwają do 15 stycznia 2023 roku, a w ich ramach będzie można sprawdzić swoją wiedzę w naszej aplikacji!

 

W ubiegłym roku zatrzymano więcej nietrzeźwych kierowców

Dane Komendy Głównej Policji informują, że w 2021 roku doszło do 1 602 wypadków, z winy kierowców będących pod wpływem alkoholu. Zginęło w nich 212 osób, a 1 917 zostało rannych. Ta liczba stanowi 7,8% wszystkich wypadków, spowodowanych przez kierujących. To mniej o 3,3% niż w 2020 roku.

Kierowcy, którzy prowadzą pojazd będąc pod działaniem alkoholu doprowadzają do wypadków najczęściej z powodu: niedostosowania prędkości do warunków ruchu (59,4%), nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu (8,4%) oraz nieprawidłowego wykonywania manewrów wyprzedzania, omijania, skręcania i wymijania (13,8%) i niezachowania bezpiecznej odległości (4,6%) – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik - Jazda pod wpływem alkoholu jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ u kierowcy występują problemy z koncentracją, refleksem i koordynacją ruchową, a do tego zaburzona jest rzeczywista ocena sytuacji na trasie – dodaje. 

W 2021 roku zatrzymano łącznie 16 945 kierowców w stanie po użyciu alkoholu oraz 84 947 w stanie nietrzeźwości. Z kolei, w 2020 roku zatrzymano 17 420 kierowców, którzy byli w stanie po użyciu alkoholu i 81 521 będących w stanie nietrzeźwości. Policjanci przeprowadzili również o 1 572 503 więcej kontroli kierowców, niż w 2020 roku.

Tylko w listopadzie w 2022 roku, na polskich drogach zatrzymano 7 282 kierujących po spożyciu alkoholu, a w grudniu od 1 do 26 – 4 952.

Mówimy stanowcze nie „nieświadomej nietrzeźwości” i kierowaniu pod wpływem

Wciąż dochodzi do sytuacji, w których kierowcy prowadzą samochód będąc nieświadomymi swojej nietrzeźwości. To niestety równie niebezpieczne, jak świadome wsiadanie za kółko w stanie upojenia alkoholowego.

Ze stanem nieświadomej nietrzeźwości mamy do czynienia w momencie, w którym kierowca wsiada za kółko dzień po spotkaniu, na którym spożywał alkohol i pomimo dobrego samopoczucia wciąż znajduje się w stanie nietrzeźwości. Wówczas, tak samo jak i na kacu, jego koncentracja jest zaburzona, refleks opóźniony, a koordynacja ruchowa nie przebiega prawidłowo. Kierowca może czuć się dobrze, ale w jego krwi wciąż będzie obecny alkohol, z czego może nawet nie zdawać sobie sprawy. Dlatego po imprezach czy spotkaniach, na których spożywał alkohol, powinien się zawsze przebadać alkomatem, aby mieć 100% pewność swojej trzeźwości – mówi Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Sprawdźcie swoją wiedzę na temat jazdy samochodem i spożywania alkoholu!

Serdecznie zachęcamy Was do wzięcia udziału w naszym specjalnym quizie, w ramach akcji „Myśl trzeźwo”. Znajdziecie go w naszej aplikacji, a będzie się składał z kilku pytań związanych z prowadzeniem pojazdu i spożywaniem alkoholu.

Naszym celem jest zwiększenie świadomości wśród polskich kierowców w zakresie bezpiecznej jazdy oraz obalenie stereotypów związanych z spożywaniem alkoholu i prowadzeniem auta, np.: w dzień po zakrapianej imprezie.

Wszyscy użytkownicy aplikacji Yanosik otrzymają zaproszenie do wzięcia udziału w quizie, który będzie zawierał specjalne pytania dotyczące spożywania alkoholu i jazdy samochodem. Z poprzednich edycji akcji „Myśl trzeźwo” wiemy, że wielu kierowców wypełnia nasz quiz. To ogromna szansa na dotarcie z ważnym przekazem do dużej grupy zmotoryzowanych Polaków, w której również mogą znajdować się osoby nie mające pełnej wiedzy na temat spożywania alkoholu i prowadzenia samochodu – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Nagradzamy wszystkich uczestników quizu Certyfikatem Odpowiedzialnego Kierowcy, którym będzie można się podzielić w swoich mediach społecznościowych i zachęcić znajomych do wzięcia udziału w naszej akcji. Dodatkową nagrodą będzie także atrakcyjna zniżka na zakup alkomatu.

Ci, którzy nie odpowiedzą prawidłowo na pytania w naszym quizie, niech się nie martwią! Będą mieli szansę poprawić swój wynik w kolejnych próbach.

Akcja „Myśl trzeźwo” została zaplanowana celowo w dniach od 30 grudnia do 15 stycznia. W czasie przed sylwestrowej gorączki, sylwestra i pierwszych dni karnawału, wiele osób decyduje się na wyjazdy czy zakrapiane spotkania. Właśnie dlatego, w tym czasie warto przypomnieć o możliwości sprawdzenia swojego stanu trzeźwości bezpłatnie na każdym komisariacie, a także swojej wiedzy w zakresie prowadzenia auta i spożywania napojów procentowych.

Bezpłatne badanie trzeźwości na każdym komisariacie!

Kierowca, który nie jest pewny swojego stanu trzeźwości, może udać się na najbliższy komisariat i sprawdzić go bezpłatnie, do czego zachęca Komenda Główna Policji.

Z doświadczenia wiemy, że podczas świąt, a szczególnie w okolicach sylwestra, wzrasta liczba zatrzymanych kierowców będących w stanie nietrzeźwości. Często takie osoby tłumaczą się, że wypiły tylko jednego drinka , albo że to skutek dnia poprzedniego. Dlatego zachęcamy wszystkich kierowców, którzy tego samego dnia lub dzień wcześniej spożywali alkohol, i nie są pewni czy mogą prowadzić auto, do przebadania się alkomatem w pobliskiej jednostce Policji. To nic nie kosztuje, a może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na drodze – komentuje nadkom. Robert Opas, Komenda Główna Policji

Weryfikacja swojej trzeźwości nic nie kosztuje, w przeciwieństwie do mandatu za jazdę samochodem w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwym. W niektórych przypadkach nie tylko obciąży budżet kierowcy, ale także może go pozbawić uprawnień do kierowania pojazdem!

Przypominamy, że w 2022 roku za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu, grozi:

  • kara grzywny nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł) lub areszt domowy do 30 dni, bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat, 15 punktów karnych.

Z kolei kary za jazdę w stanie nietrzeźwości, może grozić: 

  • kara grzywny, którą nalicza sąd w zależności od tego, jaka jest sytuacja majątkowa sprawcy, ograniczenie wolności do maksymalnie 2 lat, które polega na obowiązku wykonywania prac społecznych lub potrąceniu z wynagrodzenia, kara więzienia, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi od 1 roku do 15 lat, kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej), 15 punktów karnych.
AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic