02.12.2022

Mandat za nieodśnieżony samochód to nie mit!

Za lenistwo i nieodśnieżenie samochodu można otrzymać mandat od 50 do nawet 3000 zł! I co ciekawe, nawet podczas samego odśnieżania można zostać ukaranym karą grzywny. Jak to możliwe? Sprawdźcie!

 

Mandat za odśnieżanie samochodu – kiedy?

Chodzi o sytuację, w której kierowca uruchomi silnik w samochodzie i zostawi go na dłużej. Często robi to dlatego, by ciepło silnika rozmroziło auto lub by jego wnętrze się ogrzało podczas odśnieżania.

I policjant może za to ukarać, bo łamane są dwa przepisy: zakaz pozostawiania samochodu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym oraz zakaz używania samochodu, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin i hałasu.

 • Za odpalenie silnika i oddalenie się od samochodu musicie się liczyć z mandatem w wysokości do 100 zł. Co prawda, bardzo rzadko jest on wręczany, ale lepiej być przygotowanym na taką ewentualność.
 • Za odpalenie silnika i rozpoczęcie odśnieżania samochodu możecie zostać ukarani mandatem w wysokości do 300 zł.

Mandat za nieodśnieżone auto – ile wynosi?

W Polsce każdy kierowca ma obowiązek odśnieżania samochodu. Reguluje to art. 66 ust. 1 pkt 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

„Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy (…).”

Samochód, który będzie miał na sobie śnieg nie zapewnia dostatecznej widoczności kierowcy. Zwłaszcza, gdy znajduje się na przedniej szybie, lusterkach i tylnej szybie.

Dodatkowo, zalegający na dachu pojazdu śnieg może spowodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, a nawet ograniczyć im pole widzenia.

 • Za nieodśnieżenie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych można zostać ukaranym mandatem w wysokości do 300 zł oraz 8 punktami karnymi.
 • Za nieodśnieżenie tablic rejestracyjnych można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł i 8 punktów karnych.

Rokrocznie w sezonie zimowym policjanci przyglądają się pojazdom i gdy zauważą, że jest nieodśnieżony, jego kierowca może liczyć się z zaproszeniem na pobocze i karą grzywny.

 • Zgodnie z nowym taryfikatorem, mandat nie wynosi już od 20 do 500 zł, a sześć razy więcej – do 3000 zł.

Jak przygotować pojazd do drogi zimą?

Zanim wyruszycie w trasę, samochód powinniście dokładnie odśnieżyć. I nie mamy tu na myśli tylko szyb oraz tablic rejestracyjnych. Dotyczy to również dachu, maski, bocznych szyb, itp.

Tak samo, jak i zamarzniętych szyb, które ograniczają pole widzenia kierowcy.

Jak odśnieżać samochód?

Sprawdźcie poniżej prostą instrukcję, która ułatwi Wam odśnieżanie samochodu, nawet w bardzo zimny poranek, gdy nie macie ochoty wystawiać nosa z domu. Dzięki tym wskazówką cały proces pójdzie Wam naprawdę gładko i nie dostaniecie mandatu za włączony silnik przy odśnieżaniu.

 1. Idą już chłodne dni, dlatego to idealny moment, aby zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria (jeśli jeszcze ich nie macie): dobrej jakości skrobaczkę, szczotkę przyjazną lakierowi, miotełkę teleskopową, odmrażacz do zamków, szyb oraz dla Was ciepłą czapkę, szalik i rękawiczki.
 2. Zacznijcie od odśnieżania dachu – możecie do tego użyć teleskopowej miotełki, jest bardzo wygodna i ma duży zasięg. 
 3. Następnie zajmijcie się szybami – jeśli jest na nich lód, możecie wykorzystać odmrażacz do szyb. Spryskajcie ich całą powierzchnię i poczekajcie chwilę, aż preparat zacznie działać. Skrobaczką usuńcie roztapiającą się zmarzlinę.

Uwaga na niskiej jakości skrobaczki! Mogą porysować lakier a nawet szyby! I o ile zimą nie zauważycie uszkodzeń, o tyle jak wyjdzie słońce wiosenne, to na szybach będą refleksy i zarysowania, które utrudniają obserwację otoczenia.

 1. W przypadku przedniej i tylnej szyby, wpierw zgarnijcie śnieg i lód, a dalej zajmijcie się wycieraczkami. Oczyśćcie gumowe elementy, które bezpośrednio przylegają do szyby i pozbądźcie się śniegu znad piór.

Ważne: jeśli temperatura otoczenia przekracza 0 stopni Celsjusza, to śnieg staje się ciężki i może doprowadzić do uszkodzenia silnika wycieraczek. Naprawa mechanizmu to jakieś kilkaset złotych!

 1. Po oczyszczeniu wycieraczek, czas na reflektory – śnieg zwęża snop światła lub całkowicie je zasłania. Pamiętajcie o tym również jadąc w śnieżycy – róbcie cykliczne postoje, aby oczyścić reflektory.
 2. Pamiętajcie o odśnieżeniu tablic rejestracyjnych - muszą być widoczne! 
AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic