23.11.2022

Pijani kierowcy stracą swoje samochody? Jest decyzja!

Strona głównaBlog YanosikPijani kierowcy stracą swoje samochody? Jest decyzja!

Sejm przegłosował reformę Kodeksu Karnego 16 listopada tego roku, zaledwie kilka minut przed północą. Oznacza to kolejne ważne zmiany dla kierowców. Nowe prawo wejdzie w życie już za trzy miesiące!

 

Kilka minut przed północą 16 listopada Sejm przegłosował wejście w życie nowelizacji Kodeksu Karnego. Tym samym veto Senatu zostało odrzucone. Co to oznacza dla kierowców?

Już za trzy miesiące, jeśli ustawa zostanie podpisana przez prezydenta, wejdzie w życie konfiskata pojazdów pijanym kierowcom lub przepadek ich równowartości.

Konfiskata pojazdu – w jakich przypadkach?

Zgodnie z ideą projektu kierowcy, który prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości (zawartość alkoholu w organizmie od 0,5 promila), grozić będzie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata.

Z kolei, kierowcy który prowadził pojazd, mając we krwi ponad 1,5 promila alkoholu, samochód przepadnie na rzecz Skarbu Państwa. Taka sama sytuacja spotka kierującego pojazdem, który ma we krwi 0,5 promila alkoholu i spowoduje wypadek drogowy.

Konfiskata nie będzie dotyczyć pojazdów niemechanicznych. Oznacza to, że np.: pijany rowerzysta nie zostanie ukarany przepadkiem roweru.

Przepadek równowartości pojazdu – o co chodzi?

Kierowca, który prowadził w stanie nietrzeźwości nie swój pojazd, zostanie ukarany tzw. przepadkiem równowartości pojazdu.

Projekt zakłada, że wyceny równowartości auta będą dokonywane na podstawie ustalania średniej wartości rynkowej pojazdu. Z obecnych metod korzystają już m.in. urzędy skarbowe. A jeśli nie będzie to możliwe, wówczas wartość samochodu zostanie wyceniona przez biegłego sądowego.

Pojazd, który zostanie zniszczony przez nietrzeźwego kierowcę, nie będzie konfiskowany. Kierujący będzie musiał wówczas zapłacić równowartość rynkowej ceny pojazdu, który uległ zniszczeniu w wypadku przez niego spowodowanym.

Jest wyjątek w ustawie!

Dotyczy wyłącznie kierowców zawodowych, którzy prowadzą pojazd swojego pracodawcy. Niektóre samochody firmowe mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. Uregulowanie równowartości takiego pojazdu, nawet w kosztorysie średniej rynkowej, mogłoby być niemożliwe dla pracownika.

Dlatego też sąd w tym wypadku miałby orzekać o nawiązce w wysokości co najmniej 5 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

 

Nowe regulacje prawne mają wejść w życie od końca lutego 2023 roku, jeśli ustawa zostanie podpisana przez prezydenta.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic