22.07.2022

Tablica rejestracyjna na bagażniku rowerowym – co musisz wiedzieć?

Strona głównaBlog YanosikTablica rejestracyjna na bagażniku rowerowym – co musisz wiedzieć?

Lato to okres, w którym częściej podróżujemy autem z rowerami, chcąc zabrać je na wakacje lub dojeżdżając do ciekawej trasy w okolicach swojego miasta. Zwykle przewozimy je na bagażniku rowerowym, na tylnej klapie pojazdu lub na haku. Nierzadko zasłania to tablice rejestracyjną. A tego zabrania prawo. Sprawdźcie wszystkie najważniejsze informacje na temat dodatkowej tablicy rejestracyjnej, które musicie znać, zanim załadujecie rowery na swój bagażnik.

 

Tego absolutnie nie możesz zrobić!

Jeszcze do końca 2015 roku, montując bagażnik rowerowy na tylnej klapie swojego pojazdu lub na haku, nie można było zasłaniać tablicy rejestracyjnej. Regulował to art. 60, ustawy 1 pkt 2 prawa o ruchu drogowym. Od stycznia 2016 roku zmieniły się rozporządzenia dotyczące rejestracji pojazdów, legalizacji tablic rejestracyjnych oraz opłat.

Na ich podstawie kierowca może obecnie ubiegać się o dodatkową tablicę rejestracyjną na bagażnik rowerowy.

Trzecia tablica rejestracyjna

Wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej, którą montuje się na bagażniku rowerowym, może złożyć każdy kierowca. Można ją wyrobić w dowolnym momencie, nie tylko przy pierwszej rejestracji pojazdu.

Chcąc to zrobić należy złożyć wniosek w wydziale komunikacji starostwa powiatowego. Załącza się do niego dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeśli posiada się takie dokumenty. Potrzebne będzie również okazanie dowodu tożsamości i potwierdzenia opłaty za wydanie dodatkowej tablicy.

W wydziale mogą również poprosić o przedłożenie polisy OC auta. Co ważne – trzecia tablica jest przeznaczona dla posiadaczy aut osobowych. Nie dostaną jej właściciele motocykli, ani ciągników rolniczych.

Na tablicę czeka się średnio około 7 dni roboczych.

Gdzie nie może być umieszczona dodatkowa tablica rejestracyjna?

Nie można jej zamontować w dowolnym miejscu. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie rejestracji oraz oznaczania pojazdów, powinna być zamontowana na bagażniku w miejscu, które jest do tego przeznaczone.

Ważne: bagażnik, który zakrywa światła pojazdu musi mieć własne oświetlenie, inaczej kierowcy grozi mandat w wysokości 200 zł.

Ile zapłacisz za dodatkową tablicę rejestracyjną?

Jeśli posiadasz tablicę z flagą Unii Europejskiej, zapłacisz 53 zł, za tablicę z flagą Polski 146 zł, a dodatkowo za pełnomocnictwo należy uiścić kwotę 17 zł. Wyjątkami od tej opłaty są małżonek, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie i wnuki.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic