28.01.2022

26 tysięcy certyfikatów odpowiedzialnego kierowcy w akcji z Policją

Strona głównaBlog Yanosik26 tysięcy certyfikatów odpowiedzialnego kierowcy w akcji z Policją

W 2021 roku po raz kolejny zorganizowaliśmy wspólnie z Policją akcję „Myśl trzeźwo”, której celem było szerzenie świadomości kierowców w zakresie bezpiecznej jazdy i spożywania alkoholu. Działania rozpoczęliśmy 30 grudnia i trwały do 16 stycznia. Ilu kierowców sprawdziło się w naszym teście wiedzy? Sprawdźcie!

 

Bezpieczeństwo to nasza misja! 👮‍♂

Naszą misją było zweryfikowanie Waszej wiedzy odnośnie trzeźwego myślenia za kółkiem. Chcieliśmy sprawdzić, czy zdajecie sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, a także czy wiecie, czym jest stan tzw. „nieświadomej nietrzeźwości”.

Chcąc wypełnić misję – przygotowaliśmy dla Was specjalny quiz, który mogliście znaleźć w aplikacji Yanosik. Daliśmy Wam o tym znać również na naszych kanałach social media, a później to już Wy przejęliście stery!

Cel: edukacja i zwiększenie świadomości kierowców

Akcja „Myśl trzeźwo” 2021 to kolejna edycja wspólnych działań Yanosika oraz Komendy Głównej Policji. Nasze działania  rozpoczęły się 30 grudnia i trwały do 16 stycznia. Daty nie zostały wybrane przypadkowo – w tym czasie dochodzi do największej liczby wykroczeń z udziałem nietrzeźwych kierowców.

Naszym celem było szerzenie świadomości o zagrożeniach, jakie niesie za sobą kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu i w stanie tzw. „nieświadomej nietrzeźwości”, wśród społeczności polskich kierowców.

Chcieliśmy również obalić stereotypy związane ze spożywaniem alkoholu i kierowaniem pojazdem w takim stanie, jak np.: dobre samopoczucie na kacu.

Jakie były efekty akcji „Myśl trzeźwo”? 🚗 

 • Prawie 35 tysięcy kierowców rozwiązało nasz test wiedzy z zakresu odpowiedzialnej jazdy i trzeźwego myślenia za kółkiem.
 • Ponad 26 tysięcy kierowców zakończyło quiz odpowiadając w 100% poprawnie na wszystkie pytania i tym samym uzyskało certyfikat Odpowiedzialnego Kierowcy. Gratulujemy!
 • Ponad 10 tysięcy zdobytych certyfikatów zostało udostępnionych w sieci przez swoich właścicieli. Warto się dzielić takim sukcesem!

Jakie pytania zamieściliśmy w quizie? 

Nie zdążyłaś/eś wypełnić naszego quizu? Nie szkodzi, możesz sprawdzić poniższe pytania oraz odpowiedzi znajdujące się na końcu tego tekstu, aby zweryfikować swój poziom wiedzy.

 1. Czy w stanie nietrzeźwości można kierować pojazdem?
 2. Czy za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości można stracić prawo jazdy na 15 lat?
 3.  Czy kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem?
 4.   Czy na motocyklu można przewozić nietrzeźwego pasażera?
 5. Czy podlega karze właściciel pojazdu, który świadomie udostępnia pojazd nietrzeźwemu kierowcy?
 6. Czy nietrzeźwy kierowca może zostać pozbawiony wolności?
 7. Czy Policja bezpłatnie sprawdza stan trzeźwości?
 8. Czy „na kacu” można mieć problem z koncentracją, szybką reakcją?
 9. Czy ubezpieczyciel może żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania od kierującego pojazdem, który kierował w stanie nietrzeźwości?

Które pytania z quizu były najtrudniejsze? 🤔

Największą trudność sprawiło Wam pytanie: czy za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości można stracić prawo jazdy na 15 lat? Odpowiedź brzmi: Tak! Za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu możecie utracić prawo jazdy, dodatkowo jeśli spowodujecie kolizję, to według nowego taryfikatora możecie otrzymać mandat w wysokości 2 500 zł.

Drugim pytaniem, z którym mieliście trochę kłopotów było: czy na motocyklu można przewozić nietrzeźwego pasażera? Odpowiedź brzmi – oczywiście, że nie. Taki pasażer może sprawić Wam mnóstwo kłopotów, a do tego rozpraszać kierowcę.

Trzecie pytanie, które było dla Was kłopotliwe brzmi: czy podlega karze właściciel pojazdu, który świadomie udostępnia pojazd nietrzeźwemu kierowcy? Odpowiedź to: tak. Takie działanie jest świadomym narażeniem na niebezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 

Chcecie poznać odpowiedzi na wszystkie pytania z quizu „Myśl trzeźwo”? Sprawdźcie poniżej:

1.      NIE  2.  TAK  3.  TAK  4.  NIE  5.  TAK  6.  TAK  7.  TAK  8.  TAK  9.  TAK

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic