08.07.2022

Alerty o pociągach w aplikacji Yanosik!

Strona głównaBlog YanosikAlerty o pociągach w aplikacji Yanosik!

Yanosik oraz Zakłady Automatyki Kombud nawiązały współpracę, której wynikiem jest wdrożenie specjalnych alertów o zbliżaniu się do przejazdu kolejowo-drogowego w aplikacji. Aż 99% wypadków na przejazdach jest spowodowanych nieprzestrzeganiem przepisów przez kierowców, dlatego każda forma przypomnienia o zagrożeniu jest istotna, bo może uratować ludzkie życie.

 

Co roku na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce traci życie kilkadziesiąt osób. W 2021 roku zginęły 43 osoby. Przyczyną jest nieprzestrzeganie przepisów przez kierowców, a w głównej mierze omijanie rogatek, niezatrzymywanie się przed znakiem STOP, a nawet przejeżdżanie przy już uruchomionej sygnalizacji.

Wielu kierowcom zdarza się ignorować przejazdy kolejowe, które są pozbawione rogatek lub gdzie pociągi nie przejeżdżały przez kilkadziesiąt lat. To bardzo niebezpieczny nawyk, który może doprowadzić do tragedii, dlatego tym bardziej cieszymy się z nowego wdrożenia w aplikacji Yanosik, ponieważ wiemy że realnie poprawi to bezpieczeństwo kierowców w okolicy przejazdów kolejowo-drogowych, a na pewno wzmocni ich czujność – mówi Julia Langa, Yanosik

Nowa funkcja w aplikacji Yanosik ma za zadanie powiadamianie kierowców o zbliżaniu się do miejsca, w którym muszą zachować szczególną ostrożność.

Droga hamowania pociągu wynosi nawet 1300 metrów, dlatego maszynista nie ma szans, żeby w porę się zatrzymać, jeśli zobaczy pojazd na przejeździe. Stąd też stale apelujemy do kierowców o przestrzeganie przepisów i zachowanie wyjątkowej ostrożności podczas przekraczania torów. Dodatkowo w te wakacje, dzięki współpracy z popularną aplikacją dla kierowców, będziemy automatycznie powiadamiać kierujących pojazdem o zbliżaniu się do przejazdu – mówi Artur Marcinkiewicz, prezes zarządu w Zakładach Automatyki Kombud, które dostarczają zaawansowane systemy sterowania ruchem kolejowym.

Zgodnie z danymi Urzędu Transportu Kolejowego w naszym kraju znajduje się ponad 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych. Najwięcej jest ich w województwach: wielkopolskim (1 736) oraz dolnośląskim (1 322). Jednak do wypadków dochodzi nie tylko tu, ale również w mniejszych województwach, w których sieć kolejowa jest rzadsza, a liczba przejazdów mniejsza.

Stałe inwestycje w modernizowanie linii kolejowych powodują, że pociągi coraz częściej wracają na trasy, które przez wiele lat były zamknięte albo używane sporadycznie. To powoduje, że kierowcy obecnie muszą zwracać szczególną uwagę na obecność pociągów na każdym przejeździe, nawet w tych miejscach, w których pamiętają, że przez wiele lat wcześniej ich nie było.

W ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2018 roku oznaczają przejazdy kolejowo-drogowe żółtymi naklejkami. Za tym przykładem podążyli również inni zarządcy infrastruktury kolejowej, co powoduje, że można je coraz częściej zauważyć.

Żółte naklejki znajdują się na wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja albo na napędach rogatek. Co ważne – posiadają trzy istotne informacje: indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego, który składa się z 9 cyfr, numer alarmowy 112 oraz numer awaryjny.

Żółte naklejki mają za zadanie ułatwienie uczestnikom ruchu oraz służbom ratowniczym przekazanie informacji o ewentualnych zagrożeniach i wstrzymaniu ruchu pociągów.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic