24.11.2023

Jak prawidłowo używać alkomatu? Jak działa alkomat?

Alkomat na własny użytek staje się coraz popularniejszy w społeczności kierowców. Dzięki temu urządzeniu można określić stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu i upewnić się, czy można wsiąść za kółko następnego dnia po imprezie. Jak prawidłowo przeprowadzić pomiar alkomatem? O czym pamiętać, aby nie uszkodzić urządzenia? Sprawdźcie!

Jak działa alkomat?

Na rynku przeważnie dostępne są dwa rodzaje alkomatów na własny użytek – półprzewodnikowy oraz elektrochemiczny.

Pierwszy typ urządzenia utlenia na powierzchni elektrody, co doprowadza do wzrostu przewodności półprzewodnika. Wówczas następuje zmiana rezystancji, która jest proporcjonalna do alkoholu zawartego w próbce. Te alkomaty cieszą się dużą popularnością, ze względu na najlepszy stosunek jakości do ceny urządzenia, niemniej należy pamiętać że ich sensory są niezwykle wrażliwe i wykrywają różne substancje, np.: węglowodory, które mogą zawyżać wyniki badania.

Alkomat elektrochemiczny dokonuje pomiaru stężenia alkoholu na podstawie utleniania etanolu metodą elektrochemiczną przez związki chemiczne na kontrolowanym potencjale elektrody. Utleniony alkohol jest zamieniany w kwas octowy, dzięki czemu elektrony zostają uwolnione i wytwarzany jest prąd elektryczny. Jego wielkość jest proporcjonalna do stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu u badanej osoby.

W stacjonarnych alkomatach, które są wykorzystywane przez sąd oraz policję, znajduje się jeszcze inny rodzaj sensora – spektrofotometryczny. Ten czujnik wykorzystuje spektrum podczerwieni, aby określić zawartość alkoholu. 

Po jakim czasie alkomat nie wykryje alkoholu?

Alkohol nie znika z organizmu w kilka minut od momentu jego spożycia. Potrzebny jest określony czas, aby u danej osoby został całkowicie przetrawiony. Ma na to wpływ wiele czynników, takich jak np.: masa ciała, wiek, ilość spożytego jedzenia, itd.

Chcąc sprawdzić stan swojej trzeźwości można przeprowadzić badanie alkomatem. Nie można określić dokładnie, po jakim czasie od momentu zakończenia spożywania alkoholu, urządzenie wskaże stan 100% trzeźwości, dlatego zawsze najlepiej kierować się zasadą, aby nie wsiadać za kierownicę, nie będąc pewnym swojego stanu.

W określeniu czasu niezbędnego do pełnego wytrzeźwienia nie pomogą również wirtualne alkomaty lub kalkulatory promili dostępne w Internecie, które działają wyłącznie w oparciu o specjalnie przygotowane algorytmy matematyczne. 

Jak przeprowadzać badanie alkomatem?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie stanu swojej trzeźwości, jest przeprowadzenie pomiarów w kilku seriach, w tych samych interwałach czasowych, np.: w odstępach 15-minutowych. Tak wykonane badanie pozwoli zweryfikować, czy alkohol w organizmie znajduje się w fazie wzrostowej czy spadkowej.

Należy pamiętać również, że alkomat jest urządzeniem elektronicznym i może ulec uszkodzeniu, zwłaszcza gdy nie będą przestrzegane podstawowe zasady prawidłowego przeprowadzenia pomiaru oraz posiadania alkomatu. 

Prawidłowe badanie alkomatem - podstawowe zasady

Wykonując pomiar alkomatem należy przestrzegać kilku ważnych zasad, aby wynik badania był prawidłowy:

Nie wolno wykonywać pomiaru alkomatem od razu po spożyciu alkoholu, bez względu na dawkę, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia sensora. Należy odczekać co najmniej 30 minut po wypiciu napoju alkoholowego.

Nie wolno dokonywać pomiaru alkomatem tuż po paleniu papierosów, co również może doprowadzić do uszkodzenia sensora. Należy odczekać co najmniej kilkanaście minut przed wykonaniem badania.

Przed wykonaniem pomiaru alkomatem wskazane jest przepłukanie jamy ustnej czystą wodą.

Nie wolno wdmuchiwać do alkomatu żadnych zanieczyszczeń, dymu tytoniowego oraz płynów, może to doprowadzić do uszkodzenia sensora.

Nie należy przechowywać urządzenia w samochodzie, ekspozycja na skrajne temperatury może doprowadzić do uszkodzenia alkomatu. Nie powinno się również wykonywać pomiaru w bardzo niskich temperaturach.

Nie powinno się przechowywać alkomatu wraz z materiałami, które zawierają w składzie alkohol.

Alkomat należy cyklicznie kalibrować, aby urządzenie działało prawidłowo i wskazywało prawidłowe wyniki badania. Wszystkie wskazania dotyczące kalibracji znajdują się w instrukcji urządzenia, załączonej przez producenta.

Należy kontrolować stan zużycia baterii oraz stosować wyłącznie oryginalne, zalecane przez producenta baterie.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic