05.12.2022

Będą kursy reedukujące kierowców?

Strona głównaBlog YanosikBędą kursy reedukujące kierowców?

Wciąż trwają prace nad kursami reedukacyjnymi dla kierowców, którzy przekroczą limit punktów karnych. 17 września zmieniły się zasady usuwania punktów, a nadal nie wiadomo czy będzie można się ich pozbyć przed upływem dwóch lat. Jaki jest aktualny status prac nad nową uchwałą?

 

17 września zmienił wszystko

Drugi etap wprowadzania nowego taryfikatora zmienił wiele w życiu kierowców. A dokładniej od tego dnia zmieniły się zasady dotyczące usuwania punktów karnych i zniesione zostały kursy, które prowadzone były przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Ukończenie kursu było dobrowolne oraz zmniejszało liczbę punktów karnych o sześć kierowcom, którzy mieli prawo jazdy dłużej niż rok.

Prace nad kursami reedukującymi kierowców są na razie wstrzymane

Resort wciąż pracuje nad nowym formatem obowiązkowych kursów reedukacyjnych, z których mieliby korzystać kierowcy po przekroczeniu limitu 24 punktów.

Zgodnie z projektem – kierowca, który przekroczył limit nie traciłby uprawnień automatycznie, ale byłby kierowany na obowiązkowy kurs reedukujący.

Szkolenie miałoby trwać 21 godzin, które zrealizowano by w ciągu 3 dni. Jednego dnia można by było maksymalnie przeprowadzić 7 godzin kursu. Godzina zajęć miałaby trwać 45 minut. Oczywiście kierowca musiałby zapłacić za kurs z własnej kieszeni. Koszt szkolenia szacowano na 500 zł.

I takie rozwiązanie pojawiło się w ustawie o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 roku.

Niestety do tej pory nie wprowadzono nawet technicznych rozwiązań w Centralnej Ewidencji Kierowców, które umożliwiłyby obsługę procesu kierowania nieposłusznych kierowców na takie szkolenia.

Dlatego też projekt póki co został zawieszony.

Dlaczego nie ma starej formy kursów reedukujących kierowców?

O wejściu w życie tego obowiązku odbycia kursu dla kierowców, którzy przekroczą limit 24 punktów karnych, miałby poinformować minister właściwy do spraw informatyzacji, w komunikacie wydanym co najmniej 3 miesiące wcześniej. Dokładnej daty niestety nie zna nikt.

Oznacza to, że od 17 września kursy reedukacyjne dla kierowców nie są prowadzone i resort nie przewiduje przywrócenia kursów w takiej samej formie.

Na razie opracowywana jest uproszczona procedura, która miałaby kierować kierowców łamiących przepisy drogowe przez starostę na nowy format szkoleń.

Nie mniej jednak, rozpoczęcie prac nad rozporządzeniem nie oznacza od razu wprowadzenia nowego obowiązku.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic