26.11.2021

Będą niższe ceny paliw i energii!

Strona głównaBlog YanosikBędą niższe ceny paliw i energii!

Dobra wiadomość dla wszystkich kierowców! Rząd ogłosił zmiany w podatkach, co oznacza niższe ceny paliwa! Już od 20 grudnia na pięć miesięcy ma zostać obniżona akcyza do minimalnego poziomu. Obniżka ma zmniejszyć cenę paliwa nawet o 20-30 groszy na litrze.

 

Obniżka podatków

Chcąc złagodzić skutki wzrastającej inflacji Rząd podjął decyzję o obniżeniu podatków. To wdrożenie tarczy antyinflacyjnej, która ma pomóc Polakom.

Pierwsze trzy miesiące w 2022 roku mają być pod znakiem obniżki VAT na gaz ziemny z 23% na 8%.

Energia elektryczna będzie kosztować mniej – 23% VAT zostanie zastąpiony 5% VAT

Ograniczone zostaną nowe nieplanowane etaty i urzędy

Skąd taka inflacja?

To efekt pandemii, a dokładniej wszystkich pakietów pomocowych, które na nią wpłynęły oraz tego, że gospodarki dopiero wychodzą z pandemii.

Rządzący zdecydowali się w tym trudnym czasie na ochronę miejsc pracy, a nie wzrost bezrobocia, co doprowadziło do obecnej sytuacji.

W trakcie I fali pandemii zamknięto lub wstrzymano działalność wielu firm z różnych sektorów gospodarki. Niestety wiele z nich nie przetrwało tego trudnego czasu i musiało zakończyć działalność. W tym czasie Rząd również wprowadził tarcze, które miały wspomóc przedsiębiorców. Jednak pomoc ta okazała się nie być wystarczającą dla niektórych z nich.

Uruchomienie pieniędzy na pomoc firmom jest teraz przyczyną obecnej sytuacji i słabej pozycji złotówki w skali globalnej.

Paliwo będzie tańsze!

Obecne podwyżki cen paliw są najwyższymi w porównaniu z ostatnimi latami. Tak wysokie kwoty za litr paliwa pamiętają kierowcy, którzy tankowali w 2012 roku. Obecnie koszt litra PB 95 przekracza już 6 zł, za PB 98 średnio płacimy 6,26 zł, a w niektórych miejscach nawet 6,36 zł. Niezadowoleni są również właściciele pojazdów zasilanych LPG, które obecnie kosztuje już od 3,33 zł do 3,41 zł za litr. Podobnie w przypadku ON, za który płacimy 6,01 do 6,12 zł.

Od 20 grudnia na okres pięciu następnych miesięcy akcyza paliwa będzie obniżona do minimalnego poziomu, jaki dopuszcza Unia Europejska. Od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku paliwo będzie zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Zmiany będą dotyczyć również opłaty emisyjnej, z której podmioty zostaną zwolnione również na okres pięciu miesięcy.

Paliwo ma kosztować mniej nawet o 28-30 groszy na litrze.

Po obniżkach ceny mogą zejść nawet do poniżej 5,70 – 5,80 zł za litr PB 95, 5,95 zł – 6 zł za litr PB 98, 5,70 zł za litr ON i 3 zł za 1 litr LPG.

 

Wszystkie zmiany, które planuje wdrożyć Rząd mają być kosztami poniesionymi przez budżet państwa, a więc obywatele ich nie odczują. Szacuje się, że całość ma kosztować około 10 miliardów złotych. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic