15.11.2023

Jak odczytać wynik z alkomatu?

Strona głównaBlog YanosikJak odczytać wynik z alkomatu?

Alkomat pozwala sprawdzić zawartość stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Skąd wiedzieć, że pomiar został przeprowadzony prawidłowo? Jak odczytywać nietypowe komunikaty na urządzeniu? Sprawdźcie w naszym poradniku!

Odczyt z alkomatu - jak interpretować wynik?

Alkomaty wskazują na zawartość stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, najczęściej w formacie miligramów na litr (mg/L). Zgodnie z polskimi przepisami ilość alkoholu w wydychanym powietrzu nie może przekroczyć 0,2 promila. Chcąc przeliczyć tę wartość należy użyć wzoru X (mg/L) = 2,1 x Y = ‰, np.: 0,04 mg/L = 2,1 x 0,04 = 0,084 ‰

W niektórych alkomatach wartość alkoholu może być podawana w ilości gramów alkoholu na litr wydychanego powietrza, a więc w formacie g/L.

Jednostka jest proporcjonalna w stosunku do promili, zatem jeśli na urządzeniu wyświetlone zostanie 0,15 g/L będzie równie 0,15 promilom.

Zwykle po przekroczeniu dopuszczalnej normy alkomat wydaje charakterystyczny dźwięk ostrzegawczy osobie badanej.

Alkomat pokazuje 0 - czy zawsze oznacza trzeźwość?

Jeśli alkomat wskazuje wartość 0, czyli 0,00 promila u osoby, która wcześniej spożywała alkohol, oznacza to, że pomiar jest nieprawidłowy. Do takiej sytuacji może dojść, jeśli badanie przeprowadzono bezpośrednio po spożyciu alkoholu do 30 minut.

Z kolei w sytuacji, w której osobie trzeźwej alkomat wskaże inną wartość niż 0,00 promila, mogło dojść do nieprawidłowo przeprowadzonego badania lub urządzenie nie działa właściwie i należy przeprowadzić ponowną kalibrację.

Alkomat komunikat flo - co oznacza?

Wyświetlający się na alkomacie komunikat FLO oznacza błąd przepływu powietrza. Nie jest to sygnał usterki lub niepoprawnej kalibracji urządzenia. W takiej sytuacji najprawdopodobniej dmuchnięcie trwało za krótko albo wydech był za słaby.

Należy wykonać ponownie pomiar dmuchając jednostajnie, bez spowalniania wydechu lub dmuchania z całych sił. 

ER2 - co oznacza komunikat na alkomacie?

Komunikat Err2 sygnalizuje konieczność oddania alkomatu do serwisu, najprawdopodobniej urządzenie będzie wymagać ponownej kalibracji oraz wymiany sensora.

Inną formą zapisu komunikatu, w zależności od urządzenia, będzie error2.

CAL - co oznacza na wyświetlaczu alkomatu?

Komunikat CAL oznacza konieczność przeprowadzenia kalibracji alkomatu. Nie jest to związane z żadną usterką lub błędem. Po prostu należy oddać urządzenie do specjalistów zajmujących się kalibracją, bowiem potrzebny jest do tego dedykowany sprzęt oraz wiedza. 

Inne komunikaty wyświetlane w alkomacie

Urządzenie, w zależności od modelu, może wyświetlać również inne komunikaty:

  • Sen – należy oddać alkomat do serwisu.
  • baT – sygnalizuje wyczerpanie baterii, należy je wymienić na nowe.
  • Out – alkomat znajduje się w stanie spoczynku.
  • Err9 – to błąd systemowy, należy skontaktować się z serwisem.

Aby zminimalizować ryzyko wyświetlania się powyższych komunikatów, należy każdorazowo pamiętać o prawidłowym przeprowadzeniu badania i dbaniu o urządzenie:

  • nie należy dmuchać w alkomat od razu po spożyciu alkoholu, zbyt duże stężenie w wydychanym powietrzu może uszkodzić sensora.
  • nie należy dmuchać w alkomat tuż po paleniu papierosów, poniewaz można w ten sposób uszkodzić sensor. 
  • nie wolno przechowywać alkomatu w samochodzie, zbyt duże różnice temperatur mogą rozkalibrować alkomat lub uszkodzić sensor. 
  • należy regularnie oddawać urządzenie do serwisu w celu kalibracji, zgodnie z zaleceniami producenta. 
AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic