30.06.2023

Będą nowe kary dla kierowców ciężarówek?

Strona głównaBlog YanosikBędą nowe kary dla kierowców ciężarówek?

Kierowcy jadący autostradami nienawidzą zjawiska „wyścigu słoni”, czyli wyprzedzania ciężarówki przez ciężarówkę. Manewr znacznie utrudnia innym jazdę, ponieważ długo trwa, a do tego nie pozwala na podjęcie innych kroków kierowcom pozostałych pojazdów. Już niedługo takie zachowanie będzie karane!

W dniu 26 maja Sejm przegłosował projekt ustawy o zmianie ustawy dotyczącej płatnych autostrad i Krajowego Funduszu Drogowego i niektórych innych ustaw. Od tego momentu wszyscy czekali na publikację nowych informacji w zakresie zmian prawnych, zwłaszcza że niektóre z nich mogą wejść w życie już 1 lipca, a to przecież niewiele czasu.

Opłaty na autostradach

Wciąż nie jest wiadomo, czy opłaty za autostrady dla kierowców pojazdów o DMC do 3,5 tony zostaną zniesione już 1 lipca.

Wyprzedzanie ciężarówek

Wiadomo już za to, że kwestia „wyścigów słoni”, czyli wyprzedzania ciężarówki przez ciężarówkę, będzie srogo karana.

Projekt rozporządzenia, który zmienia rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w kwestii ewidencji kierujących pojazdami, naruszających przepisy ruchu drogowego, przewiduje karę 8 punktów karnych za złamanie zakazu wyprzedzania na autostradach oraz drogach ekspresowych przez kierowców pojazdów ciężarowych kategorii N2 (czyli DMC przekraczającej 3,5 tony, ale nieprzekraczające 12 ton) oraz N3 (DMC przekraczającej 12 ton).

Punkty karne dla kierowców ciężarówek

Nieco mniej, bo 6 punktów karnych otrzymaliby kierowcy prowadzący pojazdy kategorii N2 i N3, którzy na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech i więcej pasach ruchu zajmowaliby inny niż jeden z dwóch pasów, położonych najbliżej prawej krawędzi jezdni prowadzącej w danym kierunku.

Niestety nadal nie wiadomo, czy kierowcy ciężarówek, którzy będą jechać niewłaściwym pasem albo złamią zakaz wyprzedzania, będą karani mandatami, a jeśli – to w jakiej kwocie.

Nowe punkty karne nie będą się sumować z dotychczasowymi, które dotyczyły złamania zakazu wyprzedzania przewidzianego specjalnym znakiem.

W Polsce są już odcinki autostrad, w których wprowadzony został zakaz, o czym informują odpowiednie znaki drogowe.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic