02.11.2022

Będzie jeszcze więcej nieoznakowanych radiowozów?

Policja chce powiększyć swoją flotę o 40 nowych nieoznakowanych radiowozów. Mają to być nowe samochody z segmentu D oraz SUV-y. Przetarg ma miejsce drugi raz. Dlaczego za pierwszym razem się nie udało? Sprawdźcie!

 

Komenda Główna Policji ogłosiła przetarg na zakup 40 nowych samochodów. Całość podzielono na dwie części. W pierwszej zgłaszający zobowiązują się do dostarczenia 20 nieoznakowanych SUV-ów, a w drugiej maksymalnie 20 nieoznakowanych aut z segmentu D.

Czego dokładnie chcą policjanci?

Przede wszystkim kolory nadwozia muszą pozwolić funkcjonariuszom wtopić się w tłum innych pojazdów na drodze. Lakiery powinny być ciemne, stonowane, czyli szarości, granaty, czerń oraz brązy wchodzą w grę. Niebieskie lampy sygnalizacji uprzywilejowanej powinny być zamaskowane, a do tego każde auto powinno mieć lampę LED mocowaną magnesem na dachu.

Wszystkie elementy wyposażenia, czyli np.: radiotelefon w wersji standardu TETRA w zestawie rozłącznym, przycisk szybkiego włączania sygnalizacji uprzywilejowania, gniazda elektryczne w przedziale pasażerskim, itp. muszą być maksymalnie wkomponowane w konsole centralną, obudowę tunelu środkowego oraz schowek w podłokietniku.

Aż 20 nieoznakowanych SUV-ów zasili flotę policji

Modele SUV-ów muszą być napędzane przez minimum czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności co najmniej 2 l i mocy minimum 170 kW (231 KM). Napędem może być układ miękkiej hybrydy (MHEV) – jednostka spalinowa wspomagana prądem.

Mile widzianym będzie napęd 4x4 oraz skrzynia automatyczna. Prędkość maksymalna może wynosić 210 km/h i więcej. Dopuszczalne wymiary to przynajmniej 4650 mm, wysokości minimum 1650 mm, a rozstaw osi nie mniejszy niż 2750 mm (przekłada się to na wnętrze pojazdu, w którym musi się zmieścić pięć osób).

Nowe nieoznakowane radiowozy – jakie są wymagania policjantów?

Pojazdy osobowe z segmentu D mają być mocniejsze i szybsze od SUV-ów. Każdy sedan lub liftback musi mieć co najmniej 4750 mm długości i nie może być wyższy niż 1520 mm. Minimalny rozstaw osi to 2,8 m.

Funkcjonariuszom szczególnie zależy na mocnym silniku benzynowym, co najmniej 2 litrowej jednostce o mocy od 200 kW (272 KM) wzwyż. Prędkość maksymalna ma wynosić co najmniej 240 km/h.

BMW już miało swoją szansę w poprzednim przetargu

To już drugie podejście Policji do zakupu 40 nieoznakowanych radiowozów. W pierwszym przetargu budżet wyniósł 10,2 mln zł, a najlepsze warunku zaproponowała gdańska spółka Zdunek Premium, która stanowi dealera marki BMW.

Niestety nie doszło do realizacji zamówienia, ze względu na unieważnienie postępowania w zakresie najkorzystniejszej i najniższej oferty. Cena przewyższała kwotę, którą policja zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic