10.11.2021

Kolizja za granicą - radzimy, co zrobić w takiej sytuacji

Wielu podróżujących kierowców obawia się tego, że nie poradzą sobie za granicą w trakcie kolizji, bez znajomości języka danego państwa. Nie da się ukryć, że liczba wypadków spowodowanych przez Polaków za kółkiem, na zagranicznych trasach, z roku na rok wzrasta. Co robić, gdy dojdzie do kolizji za granicą? Sprawdźcie!

 

Polacy powodują coraz więcej wypadków za granicą

W 2019 roku Polacy doprowadzili aż do 73 tys. zdarzeń drogowych za granicą. Porównując dane sprzed 5 lat, w których doszło do 46 tys. wypadków, widzimy sporą różnicę.

Największą liczbę wypadków odnotowujemy w sezonie wakacyjnym, w którym to najwięcej osób decyduje się na podróżowanie samochodem za granicą. W 2020 roku, z powodu pandemii wypadków było o wiele mniej, ze względu na ograniczenia spowodowane lockdownem. Jednak w 2021 roku ludzie znów wyruszyli na zagraniczne wojaże, a liczba wypadków znów wzrosła.

Jadąc za granicę warto pamiętać o tym, że coś może pójść nie tak i odpowiednio się przygotować do tego, co robić w danej sytuacji. Jak sobie poradzić z kolizją poza granicami naszego kraju?

Kolizja za granicą – uważajcie na autostradach

Do największej liczby wypadków za granicą dochodzi na autostradach w trakcie wyprzedzania lub włączania się do ruchu. Jazda po autostradzie nie należy do najłatwiejszych i jeśli nie przepadacie za jej rytmem, to warto poszukać alternatywnych dróg. Oczywiście pomoże Wam w tym Yanosik.

Jeśli już dojdzie do kolizji z Waszym udziałem, to wiedzcie, że będziecie musieli wypełnić druk ARF, który jest anglojęzycznym odpowiednikiem oświadczenia o zdarzeniu drogowym w Polsce. Zapisuje się w nim przebieg zdarzenia, miejsce, powstałe uszkodzenia oraz dane uczestników. Jeśli się tego nie wypełni, wówczas likwidacja szkody jest znacznie trudniejsza, a czasem nawet niemożliwa.

Przygotujcie sobie wcześniej polsko-angielski wzór oświadczenia, gdy wybieracie się w trasę za granicę. Może Wam pomóc w wypełnieniu druku na miejscu.

Jak uzupełnić oświadczenie?

Przede wszystkim musicie pozyskać dane sprawcy, chyba, że to Wy nimi jesteście to wpiszcie swoje dane. Musicie zawrzeć w nich imię i nazwisko, adres oraz kraj pochodzenia sprawcy i dodać markę, numer rejestracyjny pojazdu, dane właściciela, nazwę ubezpieczyciela oraz numer polisy.

Następnie krok po kroku opiszcie jak doszło do wydarzenia, gdzie miało miejsce, w jakich okolicznościach i jaki jest zakres uszkodzeń. Wykonajcie również zdjęcia, to ważny dowód w procesie likwidacji szkód.

Po wypełnieniu oświadczenia i podpisaniu go przez uczestników zdarzenia należy je przekazać do ubezpieczyciela sprawcy. Można to zrobić samodzielnie lub przez zakład ubezpieczeń w naszym kraju.

Policję wzywajcie gdy pojawią się trudności, np.: bariera językowa lub sprawca odmówi podpisania oświadczenia. Wtedy uda się rozwiązać spór przy pomocy funkcjonariuszy, którzy pomogą w wyjaśnieniach. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
21.05.2021

Fala wyjazdów po zniesieniu obostrzeń. Nikt nie został w domu?

Nadszedł długo wyczekiwany moment zniesienia niektórych obostrzeń. Między innymi hotele i restauracje mogą w końcu przyjmować gości. Czy wpłynęło to na podróżowanie Polaków po kraju? Na to pytanie odpowiadają specjaliści z systemu Yanosik.
12.01.2022

Mandaty coraz wyższe, prędkość coraz niższa? Sprawdzamy!

O nowym taryfikatorze mandatów było już wiadomo od kilku miesięcy. Jednak dopiero w styczniu pojawiły się konkretniejsze informacje na temat planowanych stawek za konkretne wykroczenia, w tym przekroczenia prędkości. Kierowcy w obawie przed wysokimi karami, już od listopada ubiegłego roku poszukiwali rozwiązań, które miały ich wspierać na trasie. Nie da się ukryć, że większości nie przypadły do gustu czterokrotnie wyższe kary za przekroczenie prędkości. Zauważyliśmy wyraźne zmiany w Yanosiku, na które złożyły się powyższe czynniki.
03.11.2021

Ciekawa funkcja w Yanosiku dla właścicieli elektryków!

Coraz więcej samochodów elektrycznych porusza się po polskich drogach, a także coraz więcej polskich kierowców decyduje się na zamianę klasycznej spalinówki na to ekologicznie rozwiązanie. Wiedząc, że auta elektryczne to rozwiązanie przyszłościowe, w którego kierunku zmierza cały sektor motoryzacji, coraz więcej osób rozważa ich kupno. A my w Yanosiku wprowadziliśmy rozwiązanie, które spodoba się każdemu właścicielowi elektryka.