16.08.2023

Blokada na koło – kto może ją założyć i ile kosztuje mandat?

Strona głównaBlog YanosikBlokada na koło – kto może ją założyć i ile kosztuje mandat?

Żółta, metalowa blokada na kole wzbudza strach wśród kierowców. I słusznie. Ta blokada to kara zarówno wizerunkowa, jak i majątkowa dla tych, którym wydawało się, że w danym miejscu nie obowiązuje zakaz parkowania. Kto tak właściwie zakłada blokady? Ile kosztuje mandat za blokadę na kole? Sprawdźcie!

Celem założenia blokady na koło samochodu jest jego unieruchomienie. Blokada zakładana jest przez upoważnione służby, ale jej zdjęcie nie musi się wiązać od razu z otrzymaniem mandatu karnego. To służby zadecydują o tym, czy kierowca zostanie pouczony czy wystawią mu mandat.

Kto może założyć blokadę na koło?

Służby mogą założyć blokadę na koło pojazdu, w sytuacji którą regulują przepisy:

Pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nieutrudniającego ruchu lub niezagrażającego bezpieczeństwu - Art. 130a ust. 8 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Według przepisów (art. 130a ust. 9 kodeksu drogowego) do założenia blokady na koło są uprawnione takie jednostki, jak policja oraz straż miejska (gminna). Te organy mogą również nałożyć mandat na sprawcę wykroczenia.

Blokada na koło jak zdjąć?

Blokady na kole nie można zdjąć samemu. Po założeniu blokady funkcjonariusz zostawia informację o tym fakcie w postaci karteczki za wycieraczką. Wówczas należy zadzwonić pod wskazany na kartce numer telefonu, aby na miejsce przyjechał patrol, który może ściągnąć blokadę z koła samochodu.

Blokada zostanie zdjęta również wtedy, gdy właściciel pojazdu nie uiścił mandatu lub odmawia jego przyjęcia. Niemniej, wówczas sprawa trafi do sądu.

Jeśli zdecydujecie się na samodzielne zdjęcie blokady z koła samochodu, musicie mieć na uwadze, że możecie doprowadzić do uszkodzenia blokady, a to może mieć swoje konsekwencje. Bowiem, gdy dojdzie do uszkodzenia cudzego mienia lub przywłaszczenia cudzej własności, wówczas zostaniecie ukarani karą pieniężną, pozbawienia wolności lub będzie Was czekać postępowanie sądowe.

Jak się zachować po nałożeniu blokady na koło?

Przede wszystkim z kartki, którą umieszczono za wycieraczką w Waszym aucie, wyczytajcie numer telefonu do patrolu.

Zadzwońcie na podany numer lub udajcie się bezpośrednio do służb, jeśli na kartce znajduje się adres.

Podajcie funkcjonariuszom lokalizację, markę oraz numer rejestracyjny swojego pojazdu.

Poczekajcie na przyjazd funkcjonariuszy, którzy zdejmą blokadę z koła.

Ile kosztuje mandat związany z założeniem blokady na koło?

Mandat za umieszczenie blokady na kole samochodu wynosi od 100 do 500 zł. To strażnicy miejscy lub policja decydują o tym, czy właściciel pojazdu zostanie nim ukarany.

A jeśli posługujecie się czyjąś kartą parkingową lub nieważną kartą parkingową, wówczas możecie otrzymać wyższy mandat – 800 zł. To samo dotyczy parkowania na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych.

Blokada na koło na terenie prywatnym

Drogi wewnętrzne rządzą się swoimi prawami, tutaj każdy zarządca może samodzielnie ustalić zasady ruchu czy zakaz parkowania. Najważniejsze, by te ustalenia były zgodne z obowiązującym prawem.

Jeśli kierowca nie zastosuje się do zasad, które ustanowił zarządca drogi i np.: zaparkuje w niedozwolonym miejscu, wówczas nie zostanie założona blokada na koło jego pojazdu.

Jedynymi podmiotami uprawnionymi do zakładania blokady na koła są policja oraz straż miejska. Taki środek w rękach innych podmiotów stanowi ograniczenie prawa własności.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic