29.03.2023

Sezon na jednoślady wystartował: kierowco uważaj na rowerzystów!

Strona głównaBlog YanosikSezon na jednoślady wystartował: kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Jak wyprzedzać rowerzystę?

W tej sytuacji najważniejsze są dwa elementy: prędkość pojazdu oraz odległość od rowerzysty. Ta nie może być mniejsza niż 1 metr, ale najlepiej gdy zachowacie odstęp nawet 2 lub 3 metrów. Obowiązuje to również wtedy, gdy rowerzysta nie jedzie przy prawej krawędzi jezdni, a także przy wyprzedzaniu dwóch rowerzystów jadących koło siebie lub kolumny rowerowej.

Kierowca musi również ocenić, czy w danej sytuacji jest możliwość bezpiecznego wyprzedzenia rowerzysty. Czasem ci jadą środkiem pasa, nie bez powodu. Możliwe, że na danym fragmencie drogi znajduje się wiele dziur, które po zimie ukazują się jak grzyby po deszczu.

Przy wyprzedzaniu kolumny rowerzystów powinno się rozpocząć manewr, mając pewność, że można jednorazowo wyprzedzić wszystkich jej członków. Samochód nie może w trakcie wyprzedzania kolumny rowerzystów wjechać pomiędzy uczestników.

Ogromne znaczenie ma prędkość jazdy!

Różnica prędkości jazdy samochodu oraz roweru nie powinna wynosić więcej niż kilkanaście kilometrów na godzinę. Inaczej podmuch wiatru, który zostanie wywołany przez wyprzedzające auto może doprowadzić do przewrócenia rowerzysty, a w efekcie nawet do tragicznego wypadku!

W niektórych sytuacjach, gdy kierujący rowerem wyprzedza auto, kierowca musi pamiętać, że gdy skręca on w prawo, to musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, który wyprzedza go z prawej strony. Dlatego zawsze należy się upewnić przed wykonaniem manewru skrętu w prawo, w prawym lusterku, że nie jest się wyprzedzanym przez rowerzystę z prawej strony, który jedzie na wprost.

Zmiana pogody ma ogromne znaczenie dla rowerzystów. Duży wiatr może ich zepchnąć na środek drogi, a nawet lekkie opady deszczu doprowadzić do utraty równowagi i wywrotkę.

Podstawowe zasady dla kierowców i rowerzystów

Policja przypomina kierowcom, że pierwszeństwo przejazdu rowerzysty jest, gdy:

 • Zbliżacie się do przejazdu dla rowerzystów.
 • Gdy skręcacie w drogę poprzeczną, a rowerzysta jedzie na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze rowerowej, a nawet po innej części drogi, którą zamierza opuścić.
 • Przejeżdżacie przez drogę dla rowerów poza jezdnią.
 • Nie wolno wyprzedzać pojazdu na przejeździe dla rowerzystów oraz bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Rowerzyści poruszający się po drodze są zobowiązani do:

 • Korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są wyznaczone dla kierunki, w którym się poruszają lub zamierzają skręcić.
 • Zachowania szczególnej ostrożności i ustępowania miejsca pieszym w czasie poruszania się po drodze dla rowerów i pieszych.
 • Jeśli nie ma drogi dla rowerów albo nie można z niej korzystać, np.: przez roboty drogowego, wówczas rowerzysta musi się poruszać poboczem, a jeśli nie nadaje się do jazdy, wówczas jezdnią jak najbliżej prawej krawędzi.
 • Zabrania się jazdy rowerem po drogach ekspresowych i autostradach.

Ponadto, rowerzyści muszą pamiętać o zakazach:

 • Jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, wyjątkiem jest sytuacja, w której nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu drogowego.
 • Czepiania się pojazdów.
 • Jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy i nóg na pedałach.
 • Kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
 • Korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku w czasie jazdy.

Pamiętajcie, by zachować czujność i ostrożność, zarówno w czasie jazdy samochodem, jak i rowerem! Szanujcie nawzajem swoją obecność na drogach i stwarzajcie bezpieczne warunki poruszania się po nich, a sezon wiosenno-letni na pewno będzie przyjemny dla Was wszystkich. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic