13.12.2023

Boże Narodzenie 2023 – czy na drogach będzie spokojnie?

Święta Bożego Narodzenia już coraz bliżej! Zastanawiacie się, czy na drogach w tym czasie będzie spokojnie? Przygotowaliśmy raport podsumowujący ruch w okresie ubiegłorocznych Świąt.

Boże Narodzenie 2022 – ruch na drogach

Zebraliśmy dane podsumowujące średni dystans użytkowników aplikacji Yanosik w okresie ubiegłorocznych świąt Bożego Narodzenia.

Okazuje się, że wolicie w tym czasie… odpoczywać w domowym zaciszu, w gronie rodzinnym! W pierwszych dniach Bożego Narodzenia w 2022 roku pokonywaliście znacznie mniejszą liczbę kilometrów, niż w dni powszednie.

Dopiero w drugim dniu świątecznym wyruszyliście w trasę powrotną do swoich domów. W tym dniu odnotowaliśmy wzrost średniego pokonywanego przez Was dystansu o niecałe 13% oraz przyrost liczby unikatowych użytkowników o niecałe 9%.

Raport Policji: w Boże Narodzenie 2022 było mniej wypadków i kierowców pod wpływem alkoholu

Policyjne statystyki, podsumowujące grudzień w 2022 roku informują, że:

  • Na drogach doszło do 1 300 wypadków, spowodowanych przez kierujących. Zginęło w nich 106 osób, a 1569 zostało rannych.
  • Kierujący pod wpływem alkoholu, doprowadzili do 88 wypadków, w których zginęło 10 osób, a 104 zostały ranne.

To spadek względem tego samego miesiąca w 2021 roku, w którym:

  • Na drogach doszło do 1 497 wypadków, spowodowanych przez kierujących. Zginęło w nich 120 osób, a 1 752 zostały ranne.
  • Kierujący pod wpływem alkoholu, doprowadzili do 101 wypadków, w których zginęło 8 osób, a 119 zostało rannych.

Dane z aplikacji Yanosik potwierdzają mniejszą ilość wypadków

W naszym systemie można dodawać własne zgłoszenie z trasy, które m.in. dotyczy zauważonego wypadku, powodującego utrudnienia.

Ile takich zgłoszeń dodaliście w okresie Bożego Narodzenia w 2022 roku? Zdecydowanie mniej, niż w powszednie dni tygodnia!

Drugi dzień świąteczny na drogach wzbudzał więcej niepokoju – w tym czasie odnotowaliśmy najmniejszy spadek dodawanych zgłoszeń wypadków, w porównaniu do przeciętnych dni tygodnia. W tym samym czasie ruch jest bardziej zagęszczony i wzrasta liczba przejechanych przez Was kilometrów.

Boże Narodzenie 2022 – policja czuwała nad bezpieczeństwem na drogach

Poza zgłoszeniami wypadków w naszym systemie, chętnie dodajecie również informacje o obecności policjantów na polskich drogach, zarówno tych oznakowanych, jak i nieoznakowanych.

W pierwsze dni Świąt w 2022 roku dodawaliście znacznie mniej takich informacji do naszego systemu. Ilość zgłoszeń wzrosła dopiero w ostatnim dniu świątecznym, choć nadal nie dorównała przeciętnym dniom powszednim.

 Boże narodzenie 2023 na polskich drogach

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia zbliżają się coraz większymi krokami. Mimo tego, że możemy spodziewać się względnego spokoju na drogach, apelujemy do Was o zachowanie ostrożności na drogach i stosowanie się do przepisów.

Pamiętajcie, że funkcjonariusze policji będą czuwać nad Waszym bezpieczeństwem i spokojnym powrotem do domów, dzięki temu rokrocznie spada liczba wypadków i ofiar!

Jedźcie bezpiecznie!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic