03.01.2022

Kiedy można się zatrzymywać na poboczu? Nie wiesz? Sprawdź!

Pobocza niegdyś służyły kierowcom jako przydrożny parking. Działo się to wtedy, gdy jeszcze ruch na polskich drogach był znikomy. Wówczas zmęczeni trasą zmotoryzowani stawali na poboczu na chwilę by coś zjeść i rozprostować nogi. Niestety wciąż zdarzają się tacy, którzy zapominają, że jest to niedozwolone. Jeśli i Wy macie wątpliwości, kiedy wolno zatrzymać się na poboczu, to przeczytajcie poniższy artykuł!

 

Linia ciągła P-7b – zakaz zatrzymywania się i jazdy wzdłuż linii

Pobocze może być oddzielone ciągłą linią krawędziową P-7b, która oznacza jasno, że nie wolno nawet wjeżdżać na pobocze, ani się na nim zatrzymywać. Nie wolno również zatrzymywać się wzdłuż tej linii. Zakaz nie dotyczy pojazdów, które powinny się poruszać wyłącznie po poboczu.

Tę linię możecie spotkać również na autostradzie oraz drodze ekspresowej, a tu należy pamiętać, że zatrzymywanie się pojazdów jest zabronione, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Ponadto ruch rowerów i innych pojazdów wolnobieżnych jest na nich zakazany.

Linia przerywana P7-a – można wjechać na pobocze

Pobocze oddzielone linią krawędziową przerywaną P-7a umożliwia wjazd na pobocze, a nawet zatrzymywanie się na nim. Jednak my odradzamy takie zachowanie, ponieważ wciąż należy do niebezpiecznych i może stanowić zagrożenie dla innych.

Zwłaszcza, że na polskich drogach bardzo często wyprzedzanie łączy się ze zjechaniem na pobocze, co powinno być zabronione, ale jeśli kierowca ustępuje lub jest zmuszony do zjazdu na pobocze w wyniku wyprzedzania się pojazdów jadących naprzeciwko, to takie sytuacje mają miejsce.

Pamiętajcie, że nigdy nie wiadomo, czy ktoś nie wysiądzie z pojazdu, który zatrzymał się na poboczu za linią krawędziową przerywaną. Jeśli mijacie taki pojazd, który nawet zatrzymał się na poboczu z powodu awarii, zachowajcie szczególną ostrożność!

W tych wyjątkowych sytuacjach możesz się zatrzymać na poboczu

Pobocze pełni rolę pasa awaryjnego, ale nie może być traktowane jako miejsce postoju. Nie zatrzymujcie się na poboczu, nawet jeśli nie ma w okolicy stacji benzynowej lub parkingu. Jeźdźcie dalej, jeśli koniecznie musicie się zatrzymać w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca postoju. Możecie również sprawdzić w aplikacji Yanosik, za ile kilometrów będzie na trasie parking, restauracja, stacja benzynowa lub inne miejsce, w którym możecie się zatrzymać i odpocząć.

Wyjątkiem od zakazu zatrzymywania się na poboczu jest sytuacja awaryjna, w której należy zjechać na pobocze, by nie stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, a także korytarz życia, który należy stworzyć dla pojazdów służb ratunkowych. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic