03.11.2021

Ciekawa funkcja w Yanosiku dla właścicieli elektryków!

Coraz więcej samochodów elektrycznych porusza się po polskich drogach, a także coraz więcej polskich kierowców decyduje się na zamianę klasycznej spalinówki na to ekologicznie rozwiązanie. Wiedząc, że auta elektryczne to rozwiązanie przyszłościowe, w którego kierunku zmierza cały sektor motoryzacji, coraz więcej osób rozważa ich kupno. A my w Yanosiku wprowadziliśmy rozwiązanie, które spodoba się każdemu właścicielowi elektryka.

 

Coraz chętniej rozważacie zakup elektryka

Coraz więcej osób rozważa zakup pojazdu elektrycznego, kierując się myślę, że to właśnie długo oczekiwane rozwiązanie przyszłości. Nie są to co prawda latające auta, których oczekiwali wszyscy fani „Powrotu do przyszłości”, ale za to mocno dbają o formę naszego środowiska, która wciąż nie jest najlepsza.

W Yanosik Autoplac obserwujemy wzrost zainteresowania klientów samochodami elektrycznymi. Wśród najczęściej wyszukiwanych pojazdów znajdują się wciąż silniki benzynowe, diesle i LPG, ale również w czołówce znalazło się miejsce dla elektryków, które z całą pewnością już wkrótce prześcigną LPG. Ten wniosek nie dziwi w świetle obecnych podwyżek cen za paliwo. Wkrótce posiadanie pojazdu z LPG przestanie się po prostu opłacać, w przeciwieństwie do aut elektrycznych, których utrzymanie nie jest takie drogie – komentuje Marcin Korzeniewski, Yanosik Autoplac

Ford przeprowadził badanie „Go Electric. Climate Countdown”, w którym zapytał Polaków o to, co myślą o elektrykach. Aż 41% ankietowanych przyznało, ze są to samochody przyszłości motoryzacji. Jednocześnie potwierdzili również, że wciąż w Polsce jest wiele barier, które stoją na przeszkodzie zakupu tego pojazdu. W badaniu wzięło udział 2 tys. dorosłych Polaków.

Zakup elektryka wciąż wzbudza obawy

W Polsce wciąż istnieje wiele problematycznych kwestii, które nie ułatwiają Polakom podjęcia decyzji o zakupie auta elektrycznego. Głównym czynnikiem, który odstrasza potencjalnych klientów jest cena, a wraz z nią niewystarczająca ilość ładowarek pojazdów w najbliższej okolicy lub ich całkowity brak.

Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku ładowarek do elektryków sytuacja zmienia się dynamicznie. Polska infrastruktura jest coraz bardziej rozbudowywana pod tym kątem i użytkownicy samochodów elektrycznych mają coraz więcej punktów ładowania pojazdu do wyboru. W Yanosiku znajdą również informacje o miejscach ładowania samochodów elektrycznych w swojej okolicy, a także podejrzą ceny za 1 kWh oraz wtyczki, które są w danym punkcie. Wystarczy kliknąć na mapie Yanosika w stację ładowania pojazdów elektrycznych, aby podejrzeć dostępność konkretnych gniazd do ładowania – mówi Julia Langa, Yanosik

Wprowadzenie tego udogodnienia to wyjście naprzeciw potrzebom właścicieli aut elektrycznych, którzy są w trasie, zwłaszcza poza swoją (dobrze znaną) okolicą. Mamy nadzieję, że będziecie z niego korzystać, jeśli jeszcze nie wiedzieliście, że ta opcja funkcjonuje w naszym systemie.

Koszty elektryków odstraszają?

Ankietowani w badaniu Forda uznali, że całkowity koszt utrzymania elektryka jest wyższy niż w przypadku aut z silnikiem benzynowym lub dieslem (49%). Większość również uważa, że te koszty jeszcze wzrosną w momencie, w którym elektryki staną się niezwykle popularne (73%).

Utrudnieniem dla podjęcia ostatecznej decyzji o zakupie pojazdu elektrycznego jest wciąż zbyt wysoki koszt kupna. Badani stwierdzili, że przeciętny Polak nie jest gotowy na zmianę pojazdu na elektryczny (43%), a całkowita transformacja na elektryki do 2030 roku jest niemożliwa, wg 30% ankietowanych.

Czy do 2030 roku uda się wprowadzić całkowitą transformację pojazdów na elektryki? Nie sądzę, ale jednak nie skreślałbym tej wizji. Przyglądając się planom Unii Europejskiej wiemy, że nacisk na świadomość ekologiczną będzie wzrastał, a wraz z nim chęć posiadania pojazdu w 100% ekologicznego. Koszty wkrótce przestaną być barierą, zwłaszcza, że do dyspozycji chętnych do zakupu elektryka, jest wiele wariantów – w naszej platformie to choćby dofinansowanie, które umożliwia kupienie pojazdu na raty lub wzięcie w leasing – mówi Marcin Korzeniewski, Yanosik Autoplac

Polska wciąż utrzymuje się na ostatnim miejscu pod względem udziału sprzedaży aut osobowych EV/PHEV na rynku europejskim. Za nią jedynie znalazła się czterokrotnie mniejsza Grecja, której sytuacja finansowa jest kryzysowa. W 2018 roku w naszym kraju zarejestrowano 958 nowych pojazdów EV/PHEV, z czego 411 to elektryki. Pod koniec kwietnia tego roku, w Polsce zarejestrowanych samochodów elektrycznych było już 11 761. Te liczby wciąż rosną, bo coraz więcej Polaków chce poruszać się autami w 100% ekologicznymi.

Polaków najmocniej interesują modele elektryków takie jak Nissan Leaf, BMW i3, Renault Zoe, Tesla Model 3 oraz Skoda Citigo. Coraz bardziej rośnie również zainteresowanie Toyotą, jednak ta marka wciąż oferuje swoim klientom wyłącznie pojazdy hybrydowego oraz pierwszy bez emisyjny pojazd na wodorowe ogniwa paliwowe – Toyota Mirai. Jednakże marka deklaruje, że do 2025 roku jej fani będą już jeździć pojazdami ładowanymi z gniazdka oraz zasilanymi prądem z baterii – komentuje Marcin Korzeniewski, Yanosik Autoplac

Jak myślicie, czy następne 5 lat przyniesie nam oczekiwaną zmianę i boom na elektryki wzrośnie? Zgadzacie się, że to auta przyszłości, czy czekacie na lepsze rozwiązania?

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
10.06.2020

Większa moc silnika? Zapłacisz dwa razy więcej za OC!

Cena obowiązkowego OC zależy od wielu czynników m.in.: liczby spowodowanych dotychczas szkód, wieku kierowcy, wieku auta czy chociażby stylu jazdy osoby kierującej. Jest jeszcze jeden czynnik, który ma spore znaczenie u ubezpieczycieli, a mianowicie moc silnika auta. Jak taka zmienna wpływa na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego? Oto analiza specjalistów z systemu Yanosik.
29.09.2021

Czy wiecie, jakie miejsca są najbardziej niebezpieczne w Polsce dla kierowców?

Z roku na rok liczba kolizji i wypadków drogowych wzrasta. Niektóre województwa w naszym kraju są bezpieczniejsze, inne mniej. A obecnie wiele towarzystw ubezpieczeniowych zwraca uwagę na to, gdzie pojazd został zarejestrowany i na tej podstawie szacuje prawdopodobieństwo wzięcia udziału w kolizji drogowej lub wypadku. Jesteście ciekawi, gdzie w Polsce są najbardziej niebezpieczne dla kierowców województwa?
16.07.2021

Paliwo drożeje do 6 zł w sezonie wakacyjnym!

Większość kierowców z pewnością zauważyła już wzrost cen paliw na stacjach benzynowych. Nie jest to dobrą wiadomością dla każdego zmotoryzowanego, a już na pewno nie dla tych, którzy wybierają się w dłuższą trasę wakacyjną. Yanosik sprawdza, gdzie jest najdroższe paliwo. Obliczając tegoroczny budżet wakacyjny musimy wziąć również pod uwagę aktualny wzrost cen paliwa. W niektórych miejscach zatankujemy już za 6 zł! Yanosik sprawdza, gdzie możecie spodziewać się największych cen z tankowanie.