11.08.2023

Wymiana tablic rejestracyjnych - kto musi zmieniać i ile to kosztuje?

W Polsce jeszcze w maju 2023 roku jeździło koło 861 tysięcy pojazdów z czarnymi rejestracjami. Jednak niedługo ta liczba gwałtownie spadnie. Wszystko za sprawą nowych przepisów, które oznaczają jedno – koniec z czarnymi tablicami rejestracyjnymi.

Nowe przepisy dotyczące obowiązkowej wymiany tablic rejestracyjnych są wprowadzane celem uporządkowania bazy CEP, w której znajdują się tysiące samochodów, które nie jeżdżą po polskich drogach, ale wciąż wpływają na statystyki.

Tablice rejestracyjne z takich aut również często bywają wykorzystywane przez przestępców w czasie kradzieży, co znacznie utrudnia identyfikację sprawców.

Kiedy konieczna jest zmiana tablic rejestracyjnych? Co mówią przepisy?

Nowe przepisy dotyczą właścicieli pojazdów, które zostały zarejestrowane do 14 marca 2005 roku, a więc mają tzw. czarne tablice rejestracyjne. Te były wydawane do połowy 2000 roku.

Jednakże nie będzie to dotyczyć wszystkich przypadków, bowiem ci którzy mają auto z czarną tablicą rejestracyjną, które ma wykupione OC oraz ważne badanie techniczne, mogą być spokojni.

Jakie samochody zostaną wyrejestrowane?

Wyrejestrowane zostaną te pojazdy, które już nie mają ważnych badań technicznych oraz ubezpieczenia OC, a także zostały zarejestrowane przed 14 marca 2005 roku oraz nie były aktualizowane w bazie przez ostatnie 10 lat.

Nowe przepisy wprowadzają ważną zmianę dotyczącą tablic rejestracyjnych

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązkowe będzie przerejestrowanie samochodu w 30 dni po jego zakupie. Obecnie trzeba wyłącznie zgłosić nabycie oraz zbycie pojazdu w urzędzie, ale nie ma obowiązku przerejestrowania go.

Ten, kto tego nie zrobi zostanie ukarany:

  • 500 zł mandatu dla właściciela pojazdu, który w terminie 30 dni nie złożył wniosku o rejestrację pojazdu.
  • 250 zł mandatu dla właściciela pojazdu zarejestrowanego, który nie zawiadomił o zbyciu pojazdu starosty.
  • 1000 zł mandatu dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą z tytułu obrotu pojazdami.

Od 2024 roku każdy nowy właściciel pojazdu z czarną tablicą rejestracyjną, który będzie chciał ją zatrzymać, zapłacić karę w wysokości 500 zł.

Nowe tablice rejestracyjne – jaki jest koszt?

Koszty rejestracji wyglądają następująco:

  • Pojazd, w którym pozostawione zostaną dotychczasowe tablice rejestracyjne – 81,50 zł.
  • Rejestracja motocykla, przyczepy, naczepy i ciągnika rolniczego – 121,50 zł.
  • Rejestracja dla samochodu osobowego, ciężarowego, specjalnego, autobusu, ciągnika samochodowego, które zostały zarejestrowane w innym starostwie – 180,50 zł.

Za nowe tablice rejestracyjne dla samochodu osobowego aktualnie trzeba zapłacić 80 zł.

Procedura wymiany tablic rejestracyjnych krok po kroku

Każdy właściciel samochodu z czarnymi tablicami rejestracyjnymi może złożyć wniosek o ich wymianę, niezależnie od stanu, w odpowiednim do swojego miejsca zamieszkania urzędzie.

W przypadku wymiany tablic rejestracyjnych oraz zmiany numeru rejestracyjnego konieczna będzie także wymiana dowodu rejestracyjnego.

Co trzeba zrobić by wymienić tablice rejestracyjne?

Należy przynieść do urzędu tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny oraz wszystkie dokumenty. Urząd wydaje wówczas pozwolenie czasowe na korzystanie z pojazdu i należy czekać na nowy stały dowód rejestracyjny. Zwykle otrzymuje się go do 3 tygodni.

Zabytkowe auta i czarne tablice rejestracyjne

Niepocieszeni są właściciele zabytkowych pojazdów, których znakiem rozpoznawczym jest właśnie czarna tablica rejestracyjna. Niektórzy celowo nie rejestrują pojazdów na siebie, aby móc zachować tę oryginalną pamiątkę. Już wkrótce to się jednak skończy, gdyż ten, kto zdecyduje się na jej pozostawienie, będzie musiał zapłacić karę w wysokości 500 zł.

Po zakupie zabytkowego pojazdu z czarną tablicą od 1 stycznia 2024 roku trzeba będzie zarejestrować pojazd na tzw. żółte tablice.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic