18.05.2022

Co piąty Polak za kółkiem jest pod wpływem alkoholu?

Strona głównaBlog YanosikCo piąty Polak za kółkiem jest pod wpływem alkoholu?

Polacy mają problem z alkoholem? Okazuje się, że w 2020 roku na jednego mieszkańca naszego kraju przypadało aż 11,7 l czystego alkoholu etylowego. Procentowe napoje najczęściej są spożywane przy różnych okazjach, ale też dla poprawy swojego samopoczucia. A to ma wpływ na bezpieczeństwo na polskich drogach, zwłaszcza że co piątemu kierowcy zdarzyło się prowadzić auto pod wpływem alkoholu.

 

Polacy mają problem z alkoholem?

W naszym kraju problem z alkoholem jest odczuwalny na wielu płaszczyznach – pijemy świętując urodziny, imieniny, święta czy inne okazje, ale pijemy też dla poprawy samopoczucia. Rocznie na jednego Polaka przypada średnio 11,7 litra czystego alkoholu, co jest równe mniej więcej 2,4 butelkom wina, a także 4,5 l piwa tygodniowo. Aż 35% dorosłych Polaków sięga raz w miesiącu po alkohol.

Robią to również celebryci, których po złapaniu przez policję broni opinia publiczna, a wymierzane im kary nie są adekwatne do popełnionego czynu.

W Polsce dopuszczalna zawartość stężenia alkoholu we krwi, która pozwala na prowadzenie samochodu, wynosi mniej niż 0,2 promila. Wypicie jednego piwa potrafi je podnieść do 0,26 promila…

Stan nieświadomej nietrzeźwości

Występuje w sytuacji, w której o poranku po imprezie na której spożywaliście alkohol, czujecie się dobrze. Jednak alkohol wciąż znajduje się w Waszym organizmie. Kac dopiero nadejdzie…

Stan nieświadomej nietrzeźwości to bardzo niebezpieczne zjawisko. Wielu polskich kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że w dzień po zakrapianym spotkaniu może wciąż znajdować się w stanie nietrzeźwości, pomimo swojego dobrego samopoczucia. Kac także jest niebezpieczny – powoduje problemy z koncentracją, refleksem oraz z koordynacją ruchową. Będąc po spotkaniu, na którym spożywaliśmy alkohol, nawet jeśli czujemy się dobrze, powinniśmy się przebadać i zweryfikować swój faktyczny stan, zanim wsiądziemy za kółko – mówi Julia Langa, Yanosik

Niestety nie ma konkretnego sposobu na obliczenie szybkości pozbywania się alkoholu z organizmu człowieka. Zwłaszcza, że mają na to wpływ liczne czynniki indywidualne, ale również zewnętrzne, choćby: waga i płeć, stopień zmęczenia, metabolizmu oraz ilość spożytego jedzenia i ogólna kondycja fizyczna. Nie da się przewidzieć również tego, jak zachowa się organizm kierowcy w wyniku spożycia napojów alkoholowych danego dnia.

Polacy niechętnie badają się alkomatami?

Dobre samopoczucie po zakrapianej imprezie jest bardzo złudne, dlatego zawsze warto się przebadać i sprawdzić swój faktyczny poziom alkoholu w organizmie. Niestety Polacy wciąż niechętnie dokonują samokontroli stanu trzeźwości, ufając własnej intuicji lub – co gorsza – kalkulatorom internetowym.

Co roku, wraz z Policją, organizujemy akcję „Myśl trzeźwo”, której celem jest szerzenie świadomości wśród kierowców na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu oraz w stanie nieświadomej nietrzeźwości. Akcja ma również przypomnieć kierowcom o możliwości bezpłatnego przebadania swojego stanu trzeźwości na każdej najbliższej komendzie, jeśli nie mają własnego alkomatu – komentuje Julia Langa, Yanosik

Nasza ubiegłoroczna akcja „Myśl trzeźwo” opierała się na weryfikowaniu poziomu wiedzy kierowców, którzy mogli wypełnić quiz w aplikacji, zawierający pytania na temat spożywania alkoholu i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Aż 35 tysięcy kierowców rozwiązało nasz test, a 26 tysięcy otrzymało certyfikat Odpowiedzialnego Kierowcy, który można było otrzymać za udzielenie 100% poprawnych odpowiedzi. To pokazuje, że wciąż nie każdy ma kompleksową wiedzę na temat odpowiedzialności po spożyciu napojów alkoholowych. A to przekłada się na liczbę wypadków, których sprawcami są nietrzeźwi kierowcy.

Prawie 2,5 tysiąca wypadków przez nietrzeźwych kierowców

W ubiegłym roku, jak wynika z danych Polskiej Policji, doszło do 2 488 wypadków drogowych z udziałem uczestników ruchu, którzy byli pod wpływem alkoholu. Najwięcej z nich miało miejsce w województwie mazowieckim (272), małopolskim (254) i łódzkim (243). W wypadkach zginęło łącznie 331 osób, a 2 805 zostało rannych.

W 2021 roku nietrzeźwi kierowcy samochodów osobowych doprowadzili do 1 066 wypadków, w których śmierć poniosło 165 osób, a 1 374 osoby zostały ranne.

Głównymi przyczynami wypadków, których sprawcami są kierujący pod działaniem alkoholu należą: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (952), nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (135), niezachowanie bezpiecznej odległości (74), nieprawidłowe: wyprzedzanie (49), omijanie (32), skręcanie (48), wymijanie (91), zachowanie wobec pieszego (43), zmiana pasa ruchu (37), ale też zmęczenie lub zaśnięcie (26), niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej (20) i inne przyczyny (36). Najwięcej wypadków powodują osoby z grupy wiekowej 25-39 lat.

Do największej liczby wypadków z powodu kierujących, którzy znajdują się pod działaniem alkoholu, dochodzi w sezonie letnim. Jak co roku, policja oraz Yanosik przypominają, by w tym czasie zachować szczególną ostrożność, a także badać swój stan trzeźwości zanim wsiądziemy za kółko. Można to zrobić w każdej komendzie policji, a także z pomocą własnego alkomatu, pamiętając o jego regularnej kalibracji. Absolutnie nie można powierzać bezpieczeństwa, własnego i innych, internetowym kalkulatorom trzeźwości, których obliczenia nie będą odzwierciedleniem faktycznego stanu nietrzeźwego kierowcy – podpowiada Julia Langa, Yanosik

Polska walczy z nietrzeźwością na drogach

Od 1 stycznia tego roku obowiązuje już nowy taryfikator mandatów, który przewiduje wysokie kary dla nietrzeźwych kierowców:

  • Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości – 2 500 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.
  • Spowodowanie wypadku lub kolizji ze skutkiem powstania obrażeń, po spożyciu alkoholu – minimum 2 500 zł.
  • Kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu – 2 500 zł.

Przed nami sezon letni, czyli czas w którym dochodzi do największej liczby wypadków śmiertelnych na polskich drogach. Sprawcami są również nietrzeźwi kierowcy, którzy wsiadają do auta, bez sprawdzenia swojego faktycznego stanu.

W ubiegłym roku, w czerwcu, lipcu i sierpniu, doszło aż do 569 wypadków drogowych, w których zginęły 74 osoby, a 658 zostało rannych. Wypadki spowodowane były przez nietrzeźwych kierowców.

Przed nami pierwsze lato, w którym obowiązują już wyższe kary dla nietrzeźwych kierowców. Czy to powstrzyma nieodpowiedzialnych Polaków do wsiadania za kółko pod wpływem alkoholu? Mamy taką nadzieję i będziemy się bacznie przyglądać sytuacji. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic