08.08.2022

Tragedia w Chorwacji – jak zachować czujność na drodze?

Smutna wiadomość o wypadku polskiego autokaru w Chorwacji dotarła do Polaków w ten weekend. W jego wyniku zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne, w tym 19 z nich jest ciężko rannych. Autokarem jechali pielgrzymi do Medziugoria w Bośni i Hercegowinie. Co było przyczyną wypadku? Czy można było go uniknąć? Analizujemy sytuację.

 

Tragiczny wypadek polskich pielgrzymów

6 sierpnia około godziny 5.40 doszło do wypadku na autostradzie A4 w Chorwacji, w kierunku na północ od Zagrzebia, dokładnie pomiędzy miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Polski autokar, przewożący pielgrzymów, wypadł z drogi.

W wyniku zdarzenia na miejscu zginęło 11 osób, a 12 zmarła w szpitalu, do którego również przewieziono 32 rannych. Wśród zabitych znalazł się również kierowca autokaru. W autobusie podróżowało dwóch kierowców oraz 42 pielgrzymów, w tym trzech księży oraz sześć zakonnic. Pozostali pasażerowie to świeccy pielgrzymi w głównej mierze z województwa mazowieckiego.

Co było przyczyną wypadku?

Pogoda w sobotni poranek była bardzo dobra, nawierzchnia była sucha, a także świeciło słońce. Kierowcy zmieniali się zgodnie z wytycznymi, które obowiązują w trakcie dłuższych tras. Do wypadku doszło po godzinie 5 rano, większość pasażerów spała. Autokar był w dobrym stanie technicznym, kierowcy posiadali wymagane doświadczenie. Dlaczego doszło do wypadku?

Póki co jedynym przypuszczeniem jest czynnik ludzki. Nieoficjalne informacje podają, że kierowca zasnął za kierownicą i zjechał z drogi.

Jak uniknąć wypadku?

Wakacje to czas, w którym wielu kierowców podejmuje się długich tras do miejsca odpoczynku. Zawodowych kierowców obowiązują procedury, które mają na celu zmniejszenie ryzyka wypadku. To między innymi maksymalny czas pracy (czyli 8 godzin za kółkiem) oraz wymóg robienia przerw. Autokary muszą być również sprawdzane pod kątem technicznym przed każdym wyjazdem.

Ważne w podróży jest również zachowanie pasażerów, zarówno w aucie osobowym, jak i w autokarze. Nie należy rozpraszać kierowcy, ani utrudniać podróży.

Jadąc w długą trasę, kierowcy są często narażeni na monotonię, zwłaszcza na drogach ekspresowych czy autostradach. W takiej sytuacji łatwiej o odpłynięcie myślami, a nawet zaśnięcie za kółkiem.

Dlatego w długiej podróży bardzo ważne jest jej wcześniejsze zaplanowanie, z uwzględnieniem przerw regeneracyjnych. Można również w trasie słuchać audiobooków, które sprzyjają zachowaniu koncentracji, czy też ulubionej muzyki. Ważne jest również to, by w noc przed podróżą być wyspanym i zregenerowanym.

Jesteśmy teraz myślami z osobami, które brały udział w wypadku, a także z ich bliskimi i rodzinami osób, które nie przeżyły katastrofy. Trzymajcie się!

Apelujemy również do Was, abyście w trasach wakacyjnych zachowywali zdrowy rozsądek, a także wzmożoną czujność. Pamiętajcie o wypoczynku przed trasą, robieniu regularnych przerw w trakcie podróży oraz bezpiecznej jeździe!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic