21.04.2023

Czy można myć auto na własnej posesji?

Strona głównaBlog YanosikCzy można myć auto na własnej posesji?

Sezon wiosenny aż prosi kierowców o to, by odświeżyć wygląd swojego auta. Na drogach jest coraz więcej kurzu, do tego wciąż pojawiają się intensywne opadu deszczu, a samochód szybko się brudzi. Nie chcąc wydawać pieniędzy na myjnię, niektórzy planują umycie auta na terenie własnej posesji lub na parkingu. Czy to zgodne z prawem?

Zmiany w przepisach już od kilku lat

Niegdyś widok sąsiada myjącego auto na podjeździe lub osiedlowym parkingu nie należał do rzadkości. Obecnie… raczej tego nie zobaczycie. Powodem jest zmiana w przepisach, która weszła w życie już kilka lat temu.

Ostateczne zdanie zawsze należy do gminy, w której zamieszkuje kierowca chcący umyć swój pojazd. Ta czynność w miejscu do tego nieprzeznaczonym może się skończyć mandatem.

Mycie samochodu w miejscu publicznym

Jeśli mieszkacie na osiedlu i chcieliście umyć swoje auto na parkingu pomiędzy blokami, to informujemy Was, że w większości przypadków ta czynność jest zabroniona i podlega karze. Głównym powodem jest ryzyko zanieczyszczenia środowiska środkami chemicznymi oraz uciążliwość dla sąsiadów, pod postacią rozlanej wody, brudu i piany.

Jeśli więc sąsiad poinformuje odpowiednie służby o tym, że myjecie auto na osiedlowym parkingu, wówczas w wyniku kontroli możecie otrzymać mandat, a w najlepszym przypadku pouczenie.

Jaką karę może dać policjant?

Decyzja względem wymiaru kary dla kierowcy, który myje swoje auto w miejscu publicznym należy do funkcjonariusza policji. Jeśli uzna, że Wasze działanie skutkuje zanieczyszczeniem środowiska chemikaliami lub zakłóca porządek publiczny, np.: hałasem lub wylanymi płynami, możecie otrzymać mandat w wysokości aż 500 zł!

Duże parkingi – tutaj też nie wolno myć auta

Jeśli pomyśleliście, że skoro osiedlowy parking odpada, a nada się za to ten pod dużym marketem w Waszym mieście, to pamiętajcie, że jest to teren prywatny. O ile przepisy gminy nie mają tutaj zasięgu, to właściciel parkingu, zarządca marketu czy galerii może w regulaminie parkingu zaznaczyć, że ta czynność jest zabroniona.

I zwykle właśnie tak jest – w większości parkingów na terenie prywatnym nie wolno myć samochodu, co podlega karze administracyjnej.

Mycie auta na własnej posesji prywatnej

Wydawać by się mogło, że „wolnoć Tomku, w swoim domku”, to nic bardziej mylnego. Na terenie własnej posesji nie możecie myć samochodu, jeśli przepisy gminne tego zabraniają. W większości polskich gmin można myć auto, pod warunkiem, że nie zanieczyszczacie środowiska. W praktyce oznacza to, że płyn i woda, których użyjecie do mycia pojazdu, muszą być odprowadzone do kanalizacji lub zbiornika ściekowego (szamba).

Jest to spowodowane również troską o środowisko i nie odprowadzanie chemii do mycia samochodów do gruntu. Jeśli nie macie takiego zabezpieczenia na swoim podjeździe lub na podwórku, a woda i płyn trafią wprost do gruntu, wówczas kontrolujący mogą Was upomnieć albo ukarać mandatem. Wysokość kary będzie zależna od stopnia zanieczyszczenia.

Skąd służby będą wiedzieć? Otóż zgłosić zanieczyszczanie środowiska może każdy, a jeśli takie zgłoszenie wpłynie do służb, te będą musiały zareagować. Oczywiście możecie mieć również pecha i akurat w tym czasie będzie przejeżdżać patrol… 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic