29.01.2024

Pijany za kierownicą - co robić?

Strona głównaBlog YanosikPijany za kierownicą - co robić?

Rokrocznie ilość nietrzeźwych kierowców na polskich drogach maleje. Nie znaczy to jednak, że ich nie ma. Czy wiecie, co powinniście zrobić, gdy macie do czynienia z osobą pod wpływem alkoholu, która zamierza prowadzić pojazd? Wyjaśniamy!

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Na pewno niejednokrotnie spotkaliście się z takim określeniem, jak „obywatelskie zatrzymanie” pijanego kierowcy. To przywilej, który wynika z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego, o treści:

Art.  243.  [Ujęcie obywatelskie]

§  1.  Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.

§  2.  Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

 

W ramach zatrzymania obywatelskiego można otworzyć drzwi auta, w którym znajduje się nietrzeźwy kierowca i wyjąć kluczyki ze stacyjki, co uniemożliwi dalszą jazdę. Następnie należy zawiadomić policję i poczekać na jej przyjazd. Funkcjonariusze dopełnią formalności.

Apelujemy do Was o rozwagę w takiej sytuacji!

Zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy lub pod wpływem narkotyków może być bardzo niebezpieczne i narazić Wasze zdrowie i życie, tak samo jak osób trzecich.

Dlatego, zatrzymanie kierowcy, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu, najlepiej zostawić policji, a nie działać na własną rękę.

Pijany kierowca - gdzie zgłosić?

Jeśli macie pewność, że osoba, która znajduje się pod wpływem alkoholu zamierza prowadzić pojazd, nie powinniście bagatelizować tej sytuacji! Jej skutki mogą być tragiczne!

Dlatego, w pierwszej kolejności, spróbujcie powstrzymać nietrzeźwą osobę od prowadzenia samochodu. Możecie to zrobić, np.: odbierając jej kluczyki do pojazdu.

Jeśli to nie przyniesie skutku, wówczas możecie zgłosić zajście pod numerem 112. W trakcie rozmowy, należy przedstawić dyspozytorowi szczegółowy opis sytuacji oraz podać lokalizację i dane sprawcy oraz auta. To pozwoli służbom na szybką reakcję i dotarcie do miejsca zdarzenia.

A jeśli nietrzeźwy kierowca porusza się samochodem, warto za nim jechać, aby na bieżąco podać dyspozytorowi dane dotyczące lokalizację, co ułatwi zatrzymanie sprawcy.

Jeśli zastanawiacie się, czy zgłosić nietrzeźwego kierowcę, np.: bo jest to Wasz bliski lub z innych powodów, to odpowiedź na to pytanie jest prosta – pijany kierowca może doprowadzić do tragedii, w której ucierpią również niewinne osoby!

Zatrzymanie pijanego kierowcy - jak wygląda procedura Policji?

Po zatrzymaniu kierowcy na kontrolę drogową, funkcjonariusze wykonują standardową procedurę, jaką jest sprawdzenie dokumentów i badanie trzeźwości

Jeśli wynik badania będzie pozytywny, co oznacza, że kierowca jest w stanie po spożyciu alkoholu (poniżej 0,25 mg/l zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu), zostaje mu zatrzymane prawo jazdy drogą elektroniczną, za pomocą specjalnego terminalu

Następnie policjanci wraz z kierowcą udają się na komisariat, aby przeprowadzić dodatkowe badanie alkomatem dowodowym.

Po badaniu, kierowca musi opuścić komisariat, celem wytrzeźwienia. Jeśli nie miał komu powierzyć pojazdu, wówczas  jego auto zostanie odholowane z miejsca zdarzenia. 

Następnie policjanci sporządzają odpowiednią dokumentację i wysyłają wniosek o zatrzymanie prawa jazdy do sądu, który wydaje postanowienie w postaci zatrzymania prawa jazdy za jazdę w stanie nietrzeźwości. 

Kierowca, po wytrzeźwieniu, jest wezwany ponownie na komisariat, celem przedstawienia zarzutu prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu. Po otrzymaniu zarzutów, jego sprawa zostanie skierowana do sądu, który zadecyduje o wymiarze kary.

W sytuacji, w której kierowca miał więcej niż 0,25 mg/l zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, musi również opuścić komisariat, celem wytrzeźwienia. Później zostanie wezwany, w celu przesłuchania w charakterze sprawcy i zostaną mu przedstawiane zarzuty, a następnie sprawa zostaje przekazana do prokuratury, skąd dalej trafi do sądu, który zadecyduje o wymiarze kary.

Również w sytuacji, w której występuje uzasadnione podejrzenie, że kierowca mógł prowadzić pojazd, będąc pod wpływem alkoholu, zostanie poddany badaniu.

Jazda z pijanym kierowcą - jakie konsekwencje?  

Jeśli zdecydujecie się przekazać kluczyki do swojego samochodu, osobie nietrzeźwej, która ma prowadzić Wasze auto, to musicie wiedzieć że godzicie się na spowodowanie zagrożenia na drodze, zarówno względem siebie jak i innych.

 

 

Takie zachowanie podlega karze, reguluje to art. 96, paragraf 1, punkt 3, Kodeksu Wykroczeń:

Art.  96.  [Dopuszczenie do prowadzenia pojazdu wbrew wymaganiom]

§  1.  Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza:

3) do prowadzenia pojazdu osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,

podlega karze grzywny.

Kara grzywny dla Was w tej sytuacji, to 5 tysięcy złotych. Z kolei kierowca zostanie ukarany, zgodnie z nowym taryfikatorem. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic