23.11.2020

Czym jeżdżą młodzi kierowcy? Sprawdziliśmy to!

Jak wynika z danych zebranych przez system Yanosik, młodzi kierowcy, czyli kierujący poniżej 26 roku życia, stanowią 6% wszystkich osób poruszających się samochodami. Czym jeżdżą? Jak wysokie płacą składki OC? Jak dalekie trasy pokonują? My już wiemy! 

Z raportu przygotowanego przez Yanosik wynika, że młodzi kierowcy pod względem preferowanych marek nie różnią się znacząco od swoich starszych kolegów. 

- Wśród najczęściej kupowanych aut przez młodych kierowców znalazło się Audi, Volkswagen i Opel. Dane te nie powinny zaskakiwać, gdyż są to samochody, które na ogół cieszą się w Polsce dużą popularnością. Interesujące może być jednak to, że na którąś z tych trzech marek stawia co drugi kierujący poniżej 26 roku życia - zauważa Magda Zglińska z firmy Yanosik

Większość z tych aut to diesle - stanowią one 43% ogółu. Interesujące dane dotyczą jednak samochodów z instalacją LPG. Na właśnie takie pojazdy decyduje się bowiem aż 16% kierowców. 

- Z zebranych przez nas danych wynika, że im kierowca jest starszy, tym rzadziej wybiera LPG. Kierujący do 26 roku życia są więc najliczniejszą grupą, która decyduje się na montaż instalacji gazowej w samochodzie - wyjaśnia Zglińska

Zamiłowanie do instalacji gazowej to jednak nie jedyna kwestia, która różni młodych kierowców od starszych kolegów. 

- W trakcie analizy danych zauważyliśmy również, że młodzi kierowcy częściej jeżdżą w porze nocnej. Aż 9% wszystkich ich przejazdów odbywa się właśnie nocą. Dla starszych kierujących wartość ta wynosi niewiele ponad 6% - dodaje Magda Zglińska z firmy Yanosik

Nie da się jednak ukryć, że najbardziej wyraźną, a zarazem, najbardziej odczuwalną dla młodych kierowców różnicą, jest ta, dotycząca wysokości składek OC. 

- Zgodnie z naszymi wyliczeniami, młody kierowca za OC płaci średnio 1408 zł. Jest to kwota prawie dwukrotnie wyższa, niż ta, którą oferuje się bardziej doświadczonym kierującym. Ich polisa kosztuje średnio 783 zł - tłumaczy Zglińska

Dane te potwierdza wykres przygotowany przez ekspertów z Yanosika. Widać na nim doskonale, że ⅕ młodych kierowców za polisę OC musi zapłacić od 750 do 1000 zł. Natomiast aż 63% z nich płaci jeszcze więcej. 

- W przypadku 80% kierowców powyżej 26 roku życia koszt OC nie przekracza 1000 zł. Nie ma więc żadnych wątpliwości co do tego, że młodzi kierujący za polisę zapłacić muszą zdecydowanie więcej - podsumowuje Magda Zglińska z firmy Yanosik

26.07.2021

Mam prawo jazdy, ale boję się prowadzić samochód. Czy to już amaksofobia?

Teoria zdana, kurs zrobiony, odbierasz prawo jazdy i… zaczynają się problemy. Boisz się samodzielnie prowadzić samochód w dużym mieście, a o wjeździe na autostradę już nie wspominając. Amaksofobia to lęk przed jazdą autem. Występuje rzadko lecz ma wiele różnych odmian. Dowiedz się, jak sobie z nią radzić i jak zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa za kółkiem.
23.07.2021

Wakacyjne działania policji na DK 11. Yanosik sprawdza, co się dzieje na trasie

W trakcie wakacji dochodzi do największej liczby wypadków samochodowych ze skutkiem tragicznym. W większości kolizje mają miejsce na drogach krajowych, które prowadzą do popularnych urlopowych destynacji. Jedną z krajówek, na której wciąż najwięcej się dzieje, jest DK 11. W tym roku, policja wzięła ten odcinek na warsztat, a Yanosik sprawdził, co się na niej dzieje.
21.07.2021

Tymi rzeczami w trasie możesz sobie zepsuć wakacje. Sprawdź, jak ich uniknąć

Długo oczekiwane dni do urlopu wreszcie nadeszły, jedziesz na wakacje, a w trasie… może się przydarzyć kilka rzeczy, które skutecznie zepsują Ci humor i cały wyjazd. Jesteś ciekaw, co mamy na myśli? Sprawdź, co takiego może zepsuć Twój wakacyjny wypad i jak możesz się przed tym uchronić.