25.01.2023

Ferie zimowe 2023: wzmożony ruch na drogach i więcej patroli policji

Strona głównaBlog YanosikFerie zimowe 2023: wzmożony ruch na drogach i więcej patroli policji

Tegoroczne ferie już się rozpoczęły, a niektórzy rodzice z dziećmi wyjechali wypocząć, inni czekają na termin dla swojego województwa. Okres od 16 stycznia do 26 lutego w tym roku będzie szczególny dla polskich kierowców, głównie za sprawą wzmożonego ruchu na drogach oraz liczniejszych kontroli policji i na płatnych odcinkach autostrad.  Nie martwcie się, Yanosik będzie Was wspierał i tym razem! Sprawdźcie, co możemy dla Was zrobić!

 

Kiedy przypadają ferie zimowe?

Ferie dla uczniów z roku szkolnego 2022/2023 już trwają:

 • 16 stycznia – 29 stycznia 2023 r. województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.
 • 23 stycznia – 5 lutego 2023 r. województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.
 • 30 stycznia – 12 lutego 2023 r. województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.
 • 13 lutego – 26 lutego 2023 r. województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Jak przebiegły ferie zimowe w 2022 roku?

Ubiegłoroczne ferie zimowe trwały od 17 stycznia do 27 lutego. W tym okresie polska policja odnotowała 1 719 wypadków drogowych, w których zginęły 172 osoby, a 1 926 zostało rannych. Policjanci zatrzymali także 7 711 nietrzeźwych kierowców.

Ferie zimowe w tym roku dopiero niedawno się zaczęły, a już w okresie od 16 stycznia do 23 stycznia, funkcjonariusze policji zarejestrowali 357 wypadków drogowych, w których rannych zostało 405 osób, a 24 zginęły. Zatrzymano także 1 662 kierujących po spożyciu alkoholu.

Okres ferii zimowych jest intensywny na polskich drogach, na których panuje wzmożony ruch. Również w Yanosiku widzimy większą aktywność kierowców w popularnych obszarach wypoczynkowych w tym czasie, zwykle na południu Polski – mówi Małgorzata Dąbrowska, Yanosik To dobry moment, by przypomnieć kierowcom, że wybierając się na odpoczynek w tym trudnym czasie, trzeba pamiętać o stosowaniu zasad bezpiecznej jazdy, sprawdzeniu stanu swojej trzeźwości, gdy brało się udział w imprezie w dniu poprzedzającym wyjazd, a także zachowaniu wzmożonej czujności na trasie – dodaje.

Czego się spodziewać w tym roku w czasie ferii?

Zgodnie z danymi z Ministerstwa Edukacji i Nauki, w czasie tegorocznych ferii w zorganizowanym wypoczynku ma uczestniczyć ponad 167 tysięcy uczniów, w tym 85 680 osób będzie przebywać na krajowych wyjazdach, 76 861 weźmie udział w półkoloniach, a 4 891 osób zamierza wypoczywać za granicą.

Duża część polskich kierowców, będących rodzicami, z chęcią zabiera swoje dzieci w wieku szkolnym na południe naszego kraju, które oferuje wiele zimowych atrakcji, takich jak górskie wycieczki, czy jazda na nartach.

Jedną z tras prowadzących w polskie góry, jest odcinek autostrady A4, od Wrocławia do Sośnicy, który jest objęty systemem e-TOLL.

Sprawdziliśmy zeszłoroczne statystyki dotyczące ruchu na płatnym odcinku e-TOLL z Wrocławia do Sośnicy, który stanowi część trasy polskich kierowców w górskie rejony kraju. Zgodnie z naszymi danymi natężenie ruchu na tym odcinku wzrosło w okresie od 10 stycznia do 6 lutego w przedziale od 11 do 16% dla województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego oraz w przedziale od 8 do 22% w okresie od 14 do 27 lutego, w którym to województwa lubelskie oraz łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie miały ferie zimowe - komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik - Największy wzrost był widoczny w dni weekendowe. Co ciekawe, na odcinku prowadzącym z Sośnicy do Wrocławia zanotowaliśmy największy wzrost w sobotę 12 lutego 2022 roku +61% dla kierowców z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, dla których był to przedostatni dzień ferii zimowych. Także i w tym roku zdecydowanie możemy spodziewać się znacznie większego natężenia ruchu samochodowego na trasie od Wrocławia do Sośnicy i z powrotem w okresie ferii zimowych - dodaje.

Dla zapominalskich kara za brak biletu 500 zł

W aplikacji Yanosik każdy użytkownik ma możliwość kupienia e-biletu autostradowego na przejazdy objęte systemem e-TOLL, a dodatkowo jednym klikiem może kupić bilet powrotny. To bardzo duże udogodnienie dla wszystkich kierowców, którzy mają zaplanowany wyjazd na ferie zimowe w Polsce. Wszystkie procesy odbywają się w aplikacji, a dodatkowym ułatwieniem jest możliwość wyboru miejsca wjazdu lub wyjazdu na mapie Yanosika – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Jeśli nie kupicie biletu e-TOLL, to możecie otrzymać karę w wysokości 500 zł. A gdy przyjdzie Wam do głowy pomysł zasłaniania tablic rejestracyjnych, wówczas dodatkowo zapłacicie jeszcze 500 zł.

Przypominamy, że na płatnych odcinkach dróg objętych e-TOLL działają urządzenia i systemy kontrolujące prawidłowe uiszczanie opłat. Wsparciem są również urządzenia, które znajdują się czasowo w dowolnych miejscach na płatnych odcinkach dróg, a także na pojazdach, które dokonują kontroli mobilnych.

Czy faktycznie, jeśli zapomnicie przez przypadek kupić e-bilet na swój przejazd e-TOLL, będziecie musieli liczyć się z karą w wysokości 500 zł?

Wzięliśmy taki scenariusz pod uwagę i możemy Wam zdradzić, że:

E-bilet na przejazdy e-TOLL można kupić z datą wsteczną w szczególnych przypadkach, nie później niż 3 dni od zakończenia danego przejazdu. Można to zrobić w naszej aplikacji, niemniej jednak zachęcam do wcześniejszego kupowania swoich e-biletów autostradowych, zwłaszcza że są one ważne przez 48 godzin od daty zakupu – podpowiada Małgorzata Dąbrowska, Yanosik 

Spodziewajcie się większej liczby kontroli policji!

W czasie ferii zimowych możecie spodziewać się nie tylko kontroli na autostradach objętych e-TOLL, ale również większej liczby patroli policji na drogach.

Styczeń i luty to miesiące, w których policja mobilizuje siły do jeszcze efektywniejszego monitorowania sytuacji na drogach w Polsce. Będą zatem znacznie częściej przeprowadzane kontrole, w trakcie których funkcjonariusze będą zwracać uwagę na sposób przewożenia osób, bagaży, stan techniczny samochodu (zwłaszcza autokarów przewożących dzieci na wyjazdy zorganizowane) i stan trzeźwości kierującego.

Oczywiście będzie również monitorowana prędkość jazdy, a przypominamy, że za przekroczenie danego limitu prędkości grozi:

 do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł i 1 punkt karny,

 • od 11 km/h do 15 km/h – mandat 100 zł i 2 punkty karne,
 • od 16 km/h do 20 km/h – mandat 200 zł i 3 punkty karne,
 • od 21 km/h do 25 km/h – mandat 300 zł i 5 punktów karnych,
 • od 26 km/h do 30 km/h – mandat 400 zł i 7 punktów karnych,
 • od 31 do 40 km/h km/h – mandat 800 zł i 9 punktów karnych,
 • od 41 km/h do 50 km/h – mandat 1 000 zł i 11 punktów karnych,
 • od 51 km/h do 60 km/h – mandat 1 500 zł i 13 punktów karnych, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące,
 • od 61 km/h  do 70 km/h – mandat 2 000 zł i 14 punktów karnych, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące,
 • o 71 km/h i więcej – mandat 2 500 zł i 15 punktów karnych, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.

Działania policji będą trwały od 16 stycznia do 26 lutego 2023 roku.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic