07.10.2022

Mandaty w tym roku kosztują nas 2 razy więcej

Strona głównaBlog YanosikMandaty w tym roku kosztują nas 2 razy więcej

2022 rok jeszcze nie dobiegł końca, a już wystawiono mandaty na łączną kwotę ponad miliarda złotych. To dwa razy więcej niż w ubiegłym roku, choć samych mandatów policja wystawiła mniej. Wprowadzenie nowego taryfikatora spowodowało, że są znacznie wyższe. Średnio za wykroczenie drogowe polski kierowca płaci 317 zł.

 

Nowy taryfikator mandatów nie oszczędza kierowców!

W ciągu zaledwie ośmiu miesięcy tego roku policjantom udało się zgromadzić ponad dwa razy wyższą kwotę za mandaty niż rok temu! Mandatów wystawiono o 250 tysięcy mniej niż w analogicznym okresie w 2021 roku!

Mimo to, łączna kwota od początku stycznia do końca sierpnia, zaskakuje – w sumie wystawiono mandatów za 3 mln 171 tysięcy złotych!

Średnio płacimy dwa razy więcej za mandat!

Podwyżki w nowym taryfikatorze spowodowały, że średnia kwota mandatu wzrosła dwukrotnie. W 2021 roku była to kwota 144 zł, a dzisiaj to już 317 zł!

Kierowcy z poniższych województw zapłacili największe średnie grzywny w tym roku:

Dolnośląskie – 368 zł

Pomorskie – 362 zł

Najwięcej zmotoryzowanych ukarano jednak na Mazowszu i Śląsku. Najmniej w województwie lubuskim.

Najniższe średnie kwoty mandatów wystawiono z kolei na Podlasiu – 285 zł.

Jest mniej wypadków

Mundurowi wystawiają obecnie mniej mandatów, ale za to na wyższe kwoty. Efektem nowego taryfikatora jest to, że kierowcy jeżdżą ostrożniej i wolniej – statystyki wypadków i liczby zabitych w tym roku są znacznie niższe, niż w 2021 roku. I to o pół tysiąca mniej zdarzeń (16 456 wypadków)! Liczba ofiar śmiertelnych spadła o 251 do 1 410, rannych z kolei o 617 osób. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic