14.10.2022

Kiedy trzeba nosić odblaski?

Sezon jesienno-zimowy oznacza znacznie szybciej zapadający zmrok, a to z kolei niesie za sobą konieczność noszenia odblasków. Ich brak może spowodować ryzyko, że kierowcy nie spostrzegą obecności pieszych przy lub na drodze, zwłaszcza gdy są ubrani w ciemne barwy. W jakich sytuacjach należy nosić odblaski?

 

Zmniejszona widoczność na drodze

Jesienią coraz szybciej zapada zmrok, co powoduje znacznie gorszą widoczność na drodze dla kierowców. Krótszy dzień nie oznacza jednak zmiany stylu życia i nawet w warunkach niedostatecznej widoczności trzeba wrócić z pracy do domu autem lub na pieszo.

W ciemności kierujący pojazdem zauważa pieszego przy lub na drodze znacznie później niż w dobrych warunkach, zwłaszcza jeśli jest ubrany w odzież o ciemnych barwach. W ciemnych ubraniach pieszy jest bardzo słabo widoczny dla kierowcy, może go zauważyć z odległości około 40 metrów, gdzie dla porównania osobę z odblaskami widać już z odległości 150 metrów.

Masz obowiązek nosić odblaski

Każda osoba, która porusza się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym musi używać elementów odblaskowych. Z nakazu są zwolnione osoby, które poruszają się po zmierzchu chodnikiem lub znajdują się w strefie zamieszkania.

Ustawa nie określa dokładnie, jak powinny wyglądać wymagane odblaski. A rynek pod tym względem jest bardzo kreatywny – znajdziecie na nim nie tylko kamizelki, ale również opaski samozaciskowe, zawieszki dla dorosłych i dzieci, a także odzież z wszytymi odblaskami.

Za brak odblasków mandat

Co ważne – za brak odblasków pieszy może dostać mandat w wysokości 100 zł. Reguluje to rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 roku, zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, dokładnie art. 11 ust. 4a:

Niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego przez pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Odblaski muszą również nosić piesi, którzy prowadzą poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Warto również mieć je ze sobą w mieście, mimo tego, że przepisy nie nakazują tej czynności. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic