06.10.2023

Gdzie można zbadać się alkomatem?

Strona głównaBlog YanosikGdzie można zbadać się alkomatem?

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę ze swojego faktycznego stanu po zakrapianej imprezie. Pomimo świetnego samopoczucia w jego krwi może się znajdować jeszcze spora ilość alkoholu. To tzw. nieświadoma nietrzeźwość, która stanowi ogromne zagrożenie podczas jazdy samochodem. Gdzie można się zbadać alkomatem za darmo? Czy warto stosować tzw. domowe sposoby sprawdzania trzeźwości?

Czy po wypiciu alkoholu można wsiąść za kółko samochodu?

Nie wierzcie w to, że po imprezie, na której spożywaliście alkohol, wystarczy się wyspać, wypić kawę, zjeść śniadanie i wziąć prysznic. W waszej krwi wciąż może znajdować się alkohol i pomimo dobrego samopoczucia będziecie w stanie tzw. nieświadomej nietrzeźwości. W Polsce wciąż dochodzi do wielu wypadków z udziałem osób nietrzeźwych, które wbrew pozorom nie spożywały alkoholu na chwilę przed wejściem do auta…

W stanie nieświadomej nietrzeźwości kierowca ma opóźniony czas reakcji, niski poziom koncentracji, a do tego mniejsze umiejętności psychomotoryczne. Dlatego, zanim wsiądziecie za kółko zawsze sprawdzajcie swój stan trzeźwości alkomatem. Gdzie możecie to zrobić? Sprawdźcie!

Możecie się udać na komisariat, by zbadać trzeźwość

W większości polskich komisariatów znajdziecie alkomat, którym sprawdzicie swój stan trzeźwości. Niektóre znajdują się na korytarzach, można z nich skorzystać samodzielnie. A w niektórych komisariatach trzeba udać się na dyżurkę i poprosić policjantów o możliwość przebadania się alkomatem. Oczywiście na takie badanie należy udać się pieszo!

Domowe sposoby oceny trzeźwości

To tzw. pic na wodę. Ocena własnego samopoczucia z wykorzystaniem tzw. domowych metod nie da Wam żadnego potwierdzenia na to, że w waszej krwi nie ma już alkoholu, a Wy możecie spokojnie wsiąść za kółko. Jedyną opcją jest sprawdzenie się certyfikowanym alkomatem.

Nie wsiadaj za kółko po spożyciu alkoholu nawet w zaparkowanym aucie!

Nie ryzykujcie i nie wsiadajcie nawet do zaparkowanego samochodu za kółko, a tym bardziej nie próbujcie go przeparkować czy też jechać tylko do sklepu wiejską drogą. To niebezpieczne nie tylko dla Was, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego!

W świetle prawa wykroczeniem lub przestępstwem (w zależności od stężenia alkoholu we krwi) jest prowadzenie pojazdu, ale zdarzają się również sytuacje, w której kierowcy spożywający alkohol w zaparkowanym samochodzie, siedzący za kierownicą, również zostali ukarani mandatem i zatrzymaniem prawa jazdy.

Sam sprawdź stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu

Jeśli zależy Wam na możliwości samodzielnego sprawdzenia stanu trzeźwości w wydychanym powietrzu, to najlepszym wyborem będzie zakup alkomatu w sklepie Yanosik.

Niekiedy, po zakrapianej imprezie, może Wam się wydawać, że czujecie się dobrze, ale w Waszym organizmie wciąż będzie obecny alkohol! To stan tzw. nieświadomej nietrzeźwości, którego skutki mogą być równie tragiczne, jeśli zdecydujecie się wsiąść za kółko. Mając alkomat na własny użytek, zawsze przy sobie, będziecie mogli sprawdzić stan swojej trzeźwości przed wyruszeniem w trasę, gdziekolwiek jesteście.

Pamiętajcie, że każdy alkomat musi być poddawany regularnej kalibracji, aby wskazywał prawidłowy pomiar. Kupując alkomat w naszym sklepie, zyskujecie darmową kalibrację roczną.

Nie tylko alkohol stanowi zagrożenie

Przestępstwem jest również prowadzenie samochodu pod wpływem środków odurzających. W tym przypadku nie ma znaczenie stężenie substancji we krwi, sprawdza się wyłącznie jego obecność. Badania mogą wykazać obecność zabronionych środków nawet kilka dni po ich spożyciu.

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi - co mówią przepisy?

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. Stan po użyciu alkoholu wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza). Stan nietrzeźwości to stężenie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).

Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu grozi:

  • Grzywna nie niższa niż 2 500 zł (maksymalna to 30 000 zł) lub areszt do 30 dni.
  • Zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.
  • 15 punktów karnych.

Z kolei za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi:

  • Grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia do 2 lat.
  • Zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat.
  • Kara pieniężna od 5 000 zł do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.
  • 15 punktów karnych.

Kary mandatów podlegają recydywie – popełnienie dwa razy tego samego wykroczenia będzie kosztować 5 tysięcy złotych przy drugim razie.

Ponadto, w sytuacji w której kierowca prowadzący pojazd po użyciu alkoholu spowoduje katastrofę w ruchu lądowym, sprowadzi bezpośrednie zagrożenie lub doprowadzi do wypadku, w którym inna osoba odniesie obrażenia, musi liczyć się z karą:

  • Spowodowanie po alkoholu wypadku bez ofiar śmiertelnych – więzienie do 4,5 roku, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, świadczenie pieniężne od 10 000 zł do 60 000 zł.
  • Spowodowanie po alkoholu wypadku z uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią – więzienie od 2 do 12 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, świadczenie pieniężne od 10 000 zł do 60 000 zł.
  • Spowodowanie po alkoholu katastrofy z ofiarami śmiertelnymi – więzienie od 2 do 12 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, świadczenie pieniężne od 10 000 zł do 60 000 zł. 
AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic