14.06.2023

Co się działo na drogach w czasie tegorocznej czerwcówki? Sprawdziliśmy!

Strona głównaBlog YanosikCo się działo na drogach w czasie tegorocznej czerwcówki? Sprawdziliśmy!

Długi weekend czerwcowy w tym roku oznaczał możliwość 4-dniowego urlopu, jeśli ktoś zdecydował się na wzięcie 1 wolnego dnia w pracy. Czy czerwcówka jest tak samo popularna jak majówka wśród polskich kierowców? Co działo się na drogach w jej czasie? Sprawdziliśmy to i przygotowaliśmy dla Was raport!

Jak przebiegał ruch na drogach w czasie czerwcówki?

Dane policji, podsumowujące ubiegłoroczny długi weekend czerwcowy, informują że funkcjonariusze zarejestrowali w tym czasie 362 wypadki drogowe, w których śmierć poniosły 34 osoby, a 400 zostało rannych. Zatrzymano również 1 925 nietrzeźwych kierowców.

W tym roku, długi weekend rozpoczynał się już w środę 7 czerwca i trwał do niedzieli 11 czerwca. W jego trakcie policjanci zarejestrowali 327 wypadków drogowych, w których zginęły 34 osoby, a 371 zostało rannych. Zatrzymano 1 729 nietrzeźwych kierowców, a także 439, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o 50 km/h.

W trakcie długiego weekendu czerwcowego nad bezpieczeństwem czuwało 4,2 tysiące funkcjonariuszy ruchu drogowego.

W tym roku zatrzymano mniej nietrzeźwych kierujących -196 i tych, którzy przekroczyli prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym -648.

Sprawdziliśmy aktywność kierowców używających Yanosika

Już przed czerwcówką namawialiśmy Was do dołączenia do nas i pobicia rekordu aktywnych użytkowników online. Wspólnymi siłami udało nam się osiągnąć cel! W czasie długiego czerwcowego weekendu w szczytowym momencie było aż 240 198 aktywnych użytkowników! Dziękujemy za każdy wspólny kilometr.

Największy przyrost unikalnych użytkowników odnotowaliśmy już w środę 7 czerwca, przed Bożym Ciałem. Wówczas z aplikacji Yanosik korzystało o ponad 17% więcej użytkowników, aniżeli w tygodniu poprzedzającym długi weekend. Yanosik towarzyszył również kierowcom w powrotach z czerwcówki, w niedzielę 11 czerwca zarejestrowaliśmy przyrost unikalnych użytkowników o 13% - informuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

W czasie długiego weekendu czerwcowego przejechaliście łącznie 278 246 894 km! Niezły wynik! Największy wzrost odnotowaliśmy w czasie Waszych powrotów z czerwcówki (+32,75%) i przed jej rozpoczęciem, w środę 7 czerwca (+27,83%).

Sprawdziliśmy również średnią liczbę przejechanych km przez pojedynczego użytkownika naszej aplikacji. Największy wynik odnotowaliśmy 11 czerwca, w niedzielę - 119 km, co w porównaniu z niedzielą poprzedzającą długi weekend czerwcowy, stanowi wzrost o ponad 17% - komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik 

Początek czerwcówki przyniósł również wzrost średniej liczby przejechanych km na użytkownika aplikacji. 7 czerwca, w środę, odnotowaliśmy wzrost o prawie 9%, a w Boże Ciało 8%, średnio jeden kierowca z Yanosikiem pokonał w tych dniach 108 km.

Czy kierowcy trzymali się limitów prędkości?

W czasie długiego weekendu czerwcowego w 2022 roku funkcjonariusze policji zatrzymali aż 40 871 kierowców, którzy dopuścili się przekroczenia prędkości, w tym 648 kierujących o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym! W tym roku zatrzymano ich znacznie mniej: 439.

A z jaką średnią prędkością jazdy poruszali się zmotoryzowani z Yanosikiem?

Z naszych danych wynika, że z największą średnią prędkością jazdy jechaliście w niedzielę 11 czerwca i było to 54,4 km/h. Z kolei w Boże Ciało jechaliście nieco wolniej – 52,8 km/h. W głównej mierze przestrzegaliście limitu 50 km/h w obszarze zabudowanym, trzymając się prędkości od 45 do 47 km/h.

Dokąd najchętniej wyjeżdżaliście w ten długi weekend?

W długi weekend czerwcowy wiele osób wyjeżdża na urlop. Pogoda sprzyja wyjazdom, zarówno w góry, jak i nad morze. W tym roku największy przyrost przyjazdów odnotowaliśmy w powiatach górskich: jeleniogórskim, który przyciągał amatorów górskich szlaków do Karpacza czy Szklarskiej Poręby, tatrzańskim, w którym mieści się ukochane przez turystów Zakopane oraz leskim, tuż za Sanokiem.

Nie zabrakło również chętnych do plażowania. Według naszych danych kierowcy korzystający z Yanosika mocno rozproszyli się w nadmorskim regionie, wybierając na urlop powiaty gryficki (Pobierowo, Rewal, Niechorze), sławieński (Jarosławiec, Darłowo), kamieński (Międzyzdroje, Wolin, Dziwnów), koszaliński (Sarbinowo, Gąski, Mielno) oraz kołobrzeski (Kołobrzeg, Dźwirzyno, Ustronie Morskie).

Skąd najchętniej wyjeżdżaliście na czerwcówkę?

Największy przyrost wyjazdów na czerwcówkę zanotowaliśmy w Warszawie (195%), Świętochłowicach (175%) oraz Siemianowicach Śląskich (141%).

Na drogach można było jeszcze częściej zauważyć tablice rejestracyjne z Poznania, Rzeszowa, Białegostoku, Krakowa i Łodzi – kierowcy z tych rejonów również chętnie wyruszyli w podróż na długi weekend czerwcowy.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic