30.09.2022

Indywidualne tablice rejestracyjne – dla kogo?

Strona głównaBlog YanosikIndywidualne tablice rejestracyjne – dla kogo?

W Polsce istnieje możliwość uzyskania personalizowanych tablic rejestracyjnych, ale nie wszystko można na nich zamieścić. Wasze propozycje są oceniane przez urzędników, którzy mogą odmówić wydania tablic z indywidualnym napisem. Co musicie wiedzieć, zanim złożycie o nie wniosek? Sprawdźcie!

 

To nie tania przyjemność

Indywidualne tablice rejestracyjne kosztują 1 000 zł. I mimo to, że takie tablice można zamówić w Internecie na różnych stronach, to nie zawsze można je umieścić na swoim pojeździe. Przepisy informują, że za niewłaściwe tablice rejestracyjne można zostać ukaranym grzywną, a nawet karą ograniczenia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat! Kara jest zależna od tego, czy dana tablica uniemożliwia identyfikację pojazdu.

Legalne zamówienie indywidualnej tablicy rejestracyjnej

Kierowcy mają możliwość zamówienia oryginalnych tablice rejestracyjnych od ponad dwudziestu lat. Można się postarać o indywidualną tablicę, ale pierwsze dwa znaki, czyli litera i cyfra to zawsze będzie symbol województwa, w którym auto zostało zarejestrowane.

Pozostałe trzy do pięciu mogą stanowić wyróżnik indywidualny, ale są pewne ograniczenia w ich tworzeniu. Nie mogą się składać z samych cyfr – te mogą się pojawić wyłącznie na dwóch ostatnich miejscach.

Sama treść tablicy rejestracyjnej nie może być obraźliwa, wulgarna, a także niezgodna z zasadami współżycia społecznego. Podlega to ocenie urzędników, którzy niekiedy są zbyt czujni lub są po prostu bardzo tolerancyjni.

Jak zdobyć indywidualną tablicę rejestracyjną?

Trzeba udać się do wydziału komunikacji, w którym auto ma być zarejestrowane. Potrzebne będą do tego standardowe dokumentu oraz wniosek o wydanie tablic indywidualnych.

Co ważne, nie załatwicie tego od ręki, po wstępnej weryfikacji wniosku urząd wydaje odpłatnie tymczasowe tablice rejestracyjne.

O samej możliwości nadania indywidualnego numeru rejestracyjnego z proponowaną przez Was treścią, decyduje organ prowadzący rejestr tablic indywidualnych właściwy miejscowo. W każdym województwie jest jeden wydział.

Jeśli Wam się uda i wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, będziecie musieli zapłacić za tablice, a następnie urząd zamówi je u producenta. A jeśli Wasz wniosek zostanie odrzucony, wówczas możecie się odwołać w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, w miejscu, w którym zarejestrowaliście samochód.

Jaki to koszt?

Wykonanie tablic rejestracyjnych o indywidualnym charakterze może trwać nawet kilka tygodni, a do tego ich koszt jest niemały, dokładniej:

  • 2 x tablice indywidualne do samochodu – 1 000 zł
  • 1 x tablice indywidualna do motocykla lub przyczepy – 500 zł
  • Dowód rejestracyjny – 54 zł
  • Pozwolenie czasowe – 13,50 zł
  • Komplet znaków legalizacyjnych – 12,50 zł
  • Nalepka kontrolna – 18,50 zł

 

Pamiętajcie, że tablice indywidualne są przypisane do pojazdu, nie do właściciela. Jeśli sprzedacie samochód, to Wasze drogie tablice wrócą do urzędu lub zostaną z nowym właścicielem. Przy chęci przeniesienia ich na inny pojazd będziecie musieli ponownie wykupić swoje znaki rejestracyjne, ale uwaga, bo w tym czasie może to już zrobić ktoś inny.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic