22.11.2023

Najdokładniejszy alkomat online - czy to możliwe?

W Internecie z łatwością można znaleźć wirtualne alkomaty, których celem jest ustalenie stanu trzeźwości użytkownika, na podstawie podanych przez niego wskaźników. Czy to dobra metoda na sprawdzenie swojego stanu trzeźwości lub uzyskanie informacji na temat tempa spalania alkoholu?

Wirtualny alkomat a rzeczywistość - na ile wiarygodne są szacunkowe wyniki?

Wirtualny alkomat dokonuje obliczeń, na podstawie podanych przez użytkownika wskaźników, które umożliwią mu określenie maksymalnego poziomu alkoholu w organizmie i to, jaka ilość środka pozostanie po upływie danego czasu.

W teorii taki alkomat ma pomóc w ustaleniu, kiedy osoba, która z niego korzysta, będzie już w stanie trzeźwości po zakrapianym spotkaniu. Niemniej, nie jest to wiarygodne narzędzie, które z powodzeniem zastąpi prawdziwy alkomat.

Wynik podany przez wirtualny alkomat można traktować raczej jako ciekawostkę, a nie dokładny wskaźnik trzeźwości.

Kalkulator alkoholu - ile mogę wypić?

Chcąc skorzystać z kalkulatora alkoholu należy podać kilka ważnych wskaźników, dotyczących osoby, która z niego korzysta:

 • Płeć – kobieta lub mężczyzna.
 • Wzrost – określany w cm.
 • Wagę – określana w kg.
 • Wiek – określany w latach.
 • Typ sylwetki – do wyboru są zwykle trzy rodzaje: drobna, normalna albo krępa.
 • Rodzaj spożytego alkoholu – do wyboru w tym wskaźniku przeważnie są: duże piwo (500 ml), małe piwo (350 ml), wino (w kieliszkach około 175 ml), szampan (w kieliszkach około 120 ml), mocny alkohol (w kieliszkach około 50 ml) oraz inne trunki, które zawierają alkohol.
 • Ilość spożytego alkoholu.
 • Jedzenie spożyte w trakcie picia alkoholu – zwykle do wyboru są opcje: żadnego jedzenia, niewielka ilość jedzenia, standardowa ilość jedzenia, duża (tłusta) ilość jedzenia.
 • Szybkość spalania alkoholu – do wyboru jest tempo słabe/wolne, normalne, szybkie.
 • Datę oraz godzinę rozpoczęcia spożywania alkoholu.
 • Datę oraz godzinę zakończenia spożywania alkoholu.

 

Podane dane pozwalają na obliczenie przez specjalny algorytm zawartości alkoholu w organizmie osoby, która korzysta z wirtualnego alkomatu.

Alkomat online - dlaczego to zły pomysł?

Alkomat wirtualny nie pozwala na przeprowadzenie szczegółowego badania, które można wykonać alkomatem tradycyjnym. To po prostu strona internetowa, która działa w oparciu o odpowiednio skonstruowane algorytmy i jej zadaniem jest matematyczne obliczenie szacowanej zawartości alkoholu w organizmie użytkownika oraz podanie prawdopodobnego czasu do całkowitego wytrzeźwienia.

Tempo spalania alkoholu stanowi kwestię indywidualną, na którą wpływa wiele czynników. Oznacza to, że nie można opierać się na szacunkach wirtualnego alkomatu, który nie jest w stanie podać rzetelnych informacji korzystającej z niego osobie.

Jak sprawdzić poziom alkoholu we krwi?

Chcąc sprawdzić poziom alkoholu we krwi badanej osoby można to zrobić wyłącznie z pomocą laboratoryjnego badania krwi.

Alternatywną opcją sprawdzenia stanu trzeźwości jest skorzystanie z alkomatu, który pozwoli ustalić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Najlepszym wyborem będzie urządzenie z sensorem elektrochemicznym, który ma bardzo wysoką dokładność pomiaru. Z takiej samej technologii korzysta polska Policja.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic