14 marca 2024 roku weszły w życie zapowiadane przepisy, dotyczące konfiskaty samochodu, za popełnienie określonych przestępstw przez kierujących pojazdami mechanicznymi. O jakich sytuacjach mowa?
Konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu - o co chodzi?
Najnowsza zmiana w Kodeksie Karnym wprowadza surowe konsekwencje wobec kierowców, którzy:
- prowadząc pojazd mechaniczny, mieli we krwi ponad 1,5 promila alkoholu we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu,
- są sprawcami katastrofy, sprowadzą bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy lub są sprawcami wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środku odurzającego lub zbiegną z miejsca zdarzenia lub spożyją lub zażyją środek odurzający po popełnieniu tych czynów, ale przed badaniem trzeźwości lub badaniem na obecność środków odurzających,
- byli nietrzeźwi lub znajdowali się pod wpływem środka odurzającego, podczas kierowania pojazdem mechanicznym, i byli wcześniej prawomocnie skazani za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub za wyżej wspomniane przestępstwa związane z katastrofą albo wypadkiem oraz gdy są w okresie obowiązującego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, który został orzeczony w wyniku skazania za przestępstwo.
Nowy przepis, umożliwiający konfiskatę/przepadek samochodu, jest kolejnym narzędziem walki z nietrzeźwymi kierowcami.
Konfiskata samochodu po alkoholu od kiedy obowiązuje?
Przepisy, dotyczące konfiskaty/przepadku pojazdu, weszły w życie 14 marca 2024 roku.
W jakiej sytuacji przepadek równowartości pojazdu?
Zgodnie z art. 44b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie, są orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeśli, w momencie popełnienie przestępstwa, pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy lub po popełnieniu przestępstwa, sprawca go zbył, darował lub ukrył, wówczas orzekany będzie przepadek jego równowartości.
Nietrzeźwi kierowcy - co mówią statystyki?
Raport Policji, podsumowujący cały 2023 rok na polskich drogach, jest jeszcze w przygotowaniu.
Natomiast, statystyki za pierwsze półrocze ubiegłego roku, informują, że policjanci w tym okresie zatrzymali 47 235 nietrzeźwych kierujących. W analogicznym okresie 2022 roku, zatrzymano 48 467 pijanych kierowców.
Kierujący pojazdami, będący pod działaniem alkoholu, spowodowali 554 wypadki drogowe w pierwszym półroczu 2023 roku. Zginęło w nich 67 osób, a ranne zostały 653 osoby.
Jak uniknąć konfiskaty za jazdę po alkoholu?
NIGDY nie wsiadajcie do samochodu, z zamiarem kierowania, gdy nie jesteście pewni swojego stanu trzeźwości. Istnieje również takie zjawisko, jak nieświadoma nietrzeźwość, gdy wydaje się Wam, że czujecie się dobrze, ale alkohol wciąż jest obecny w Waszym organizmie. Takie zachowanie jest skrajnie niebezpieczne!
ZAWSZE sprawdzajcie swój stan trzeźwości, przed wyruszeniem w trasę. Możecie to zrobić w każdym komisariacie policji, bezpłatnie lub za pomocą własnego alkomatu.
Zakup takiego urządzenia to inwestycja w bezpieczną jazdę! Dzięki prywatnemu alkomatowi, będziecie mogli zawsze sprawdzić swój stan trzeźwości, bez konieczności wyszukiwania pobliskiego komisariatu, do którego musicie dotrzeć na pieszo lub z wsparciem znajomego, który Was podrzuci albo za pomocą usług prywatnych przewozów osobowych.
Co z jazdą pod wpływem narkotyków?
Nowe przepisy dotyczą zarówno sytuacji, w których sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości, w chwili popełnienia czynu lub w trakcie badania, a także gdy w jego organizmie znajdowały się środki odurzające.
Zgodnie z polskim prawodawstwem, środkami odurzającymi nazywa się substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które działają na ośrodkowy układ nerwowy.
Wykaz środków odurzających z ich klasyfikacją można znaleźć w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172).