14.03.2022

Jak prawidłowo wyprzedzać?

Strona głównaBlog YanosikJak prawidłowo wyprzedzać?

Manewr wyprzedzania jest najtrudniejszym dla początkujących kierowców, a i nierzadko stanowi trudność nawet dla tych z dłuższym stażem. Nieprawidłowo wykonany może doprowadzić nawet do tragedii. Jak zatem prawidłowo wyprzedzać? Sprawdźcie!

 

Wyprzedzanie to najbardziej ryzykowny manewr!🚘

Wymaga od kierowcy zachowania szczególnej ostrożności, zwłaszcza gdy podczas tego manewru trzeba wjechać na pas ruchu, którym jadą pojazdy w przeciwnym kierunku. Najważniejszym jest to, by umiejętnie ocenić sytuację.

Dobra ocena sytuacji

Kierowca, zanim rozpocznie manewr wyprzedzania, musi się upewnić że wystarczy mu miejsca do jego przeprowadzenia, aby nie zakończyć go przed odcinkiem drogi, na którym jest ono zabronione, a także aby nie spowodować zagrożenia.

Trzeba sprawdzić, czy wyprzedzany pojazd również nie zasygnalizował wyprzedzania innego pojazdu oraz czy nie zrobił tego kierowca w aucie za nami.

Oszacowanie dystansu🚗

Kierowca musi zweryfikować czy ma dobrą widoczność do przeprowadzenia manewru wyprzedzania oraz oszacować dystans potrzebny do wykonania manewru. I tu przydatne jest doświadczenie za kółkiem, zwłaszcza gdy chcemy wyprzedzić w nocy lub w trakcie deszczu.

Dla przykładu: jadąc z prędkością 110 km/h, chcąc wyprzedzić auto poruszające się z prędkością 100 km/h, potrzebujemy aż 340 metrów!

Podstawowe zasady

Wyprzedza się z lewej strony, jednak są wyjątki takie jak – z prawej strony wyprzedza się pojazdy szynowe (tramwaje), jeśli nie jest to niemożliwe ze względu na położenie torów lub jest do jezdnia jednokierunkowa.

Nie wolno wyprzedzać przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia oraz na zakręcie, który został oznaczony znakami ostrzegawczymi (wyjątkiem jest wyprzedzanie na jezdni jednokierunkowej lub gdy nie wjeżdżamy na część jezdni do jazdy w ruchu przeciwnym).

Zabronione jest wyprzedzanie na skrzyżowaniu, z wyjątkiem gdy wyprzedzany sygnalizuje zamiar skrętu i nie wjeżdża na pas ruchu w kierunku przeciwnym oraz na skrzyżowaniach, na których ruch jest kierowany np.: sygnalizacją świetlną i na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym.

Można wyprzedzać pojazd z prawej strony na jezdni jednokierunkowej, czyli też na autostradzie, jednak trzeba pamiętać, że w innych krajach są zupełnie inne regulacje w tej kwestii.

Będąc wyprzedzanymi nie możemy przyspieszać.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic