25.10.2021

Jak się zachowywać za kółkiem, gdy zaskoczy Cię wichura?

Strona głównaBlog YanosikJak się zachowywać za kółkiem, gdy zaskoczy Cię wichura?

W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z intensywnymi wichurami, które znacznie utrudniały poruszanie się po drodze, zarówno pieszym, jak i zmotoryzowanym. Jak powinniśmy się zachować za kółkiem, gdy średnia prędkość wiatru wynosi więcej niż 50 km/h?

 

Wichury są niebezpieczne

Duża prędkość wiatru jest bardzo niebezpieczna, nawet gdy prowadzimy pojazd. Bardzo łatwo wtedy stracić panowanie nad kierownicą, dlatego powinno się ją trzymać obiema rękoma, aby w razie wystąpienia nagłego podmuchu móc utrzymać się na swoim torze jazdy.

Należy również uważać na wszystkie przedmioty, które są niesione przez wiatr. Silne podmuchy mogą porwać śmieci, a te mogą ograniczyć widoczność i rozproszyć kierowcę, gdy spadną na maskę. Pamiętajcie również, że na drodze mogą się pojawić połamane gałęzie oraz inne przeszkody, które znalazły się na niej w wyniku silnej wichury.

Odpowiednie zachowanie na drodze jest bardzo ważne

W trakcie silnego wiatru możecie spróbować dostosować ustawienie kół do kierunku wiatru. Powinno to pomóc zrównoważyć siłę podmuchu. Redukujcie również prędkość, co podnosi szansę na zachowanie prawidłowego toru jazdy.

Bardzo ważnym jest również utrzymywanie odpowiedniego odstępu od poprzedzających pojazdów i zachowanie szczególnej ostrożności w towarzystwie TIR-ów i wysokich budynków. Nieosłonięte odcinki drogi, mosty oraz obecność ciężarówek czy autobusów naraża na silniejsze działanie wiatru. Nagłe podmuchy mogą się również przydarzyć w trakcie mijania wysokich budynków w terenie zabudowanym.

Pamiętaj również o motocyklistach i rowerzystach. W sytuacji, w której przejeżdżasz obok zbyt blisko możesz ich narazić na niebezpieczeństwo. Zwłaszcza rowerzystów, których możesz przewrócić.

Bądźcie przygotowani!

Wybierając się w podróż samochodem zawsze sprawdzajcie pogodę oraz trasę. Lepiej być dobrze przygotowanym i nie dać się zaskoczyć, niż narazić się na niebezpieczeństwo.

Ostrzeżenia pogodowe są zawsze publikowane z wyprzedzeniem, dlatego jeśli widzicie w prognozie, że danego dnia ma być silna wichura, wówczas możecie zaplanować trasę inaczej, wybierając bezpieczniejszy odcinek. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic