25.10.2021

Jak się zachowywać za kółkiem, gdy zaskoczy Cię wichura?

W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z intensywnymi wichurami, które znacznie utrudniały poruszanie się po drodze, zarówno pieszym, jak i zmotoryzowanym. Jak powinniśmy się zachować za kółkiem, gdy średnia prędkość wiatru wynosi więcej niż 50 km/h?

 

Wichury są niebezpieczne

Duża prędkość wiatru jest bardzo niebezpieczna, nawet gdy prowadzimy pojazd. Bardzo łatwo wtedy stracić panowanie nad kierownicą, dlatego powinno się ją trzymać obiema rękoma, aby w razie wystąpienia nagłego podmuchu móc utrzymać się na swoim torze jazdy.

Należy również uważać na wszystkie przedmioty, które są niesione przez wiatr. Silne podmuchy mogą porwać śmieci, a te mogą ograniczyć widoczność i rozproszyć kierowcę, gdy spadną na maskę. Pamiętajcie również, że na drodze mogą się pojawić połamane gałęzie oraz inne przeszkody, które znalazły się na niej w wyniku silnej wichury.

Odpowiednie zachowanie na drodze jest bardzo ważne

W trakcie silnego wiatru możecie spróbować dostosować ustawienie kół do kierunku wiatru. Powinno to pomóc zrównoważyć siłę podmuchu. Redukujcie również prędkość, co podnosi szansę na zachowanie prawidłowego toru jazdy.

Bardzo ważnym jest również utrzymywanie odpowiedniego odstępu od poprzedzających pojazdów i zachowanie szczególnej ostrożności w towarzystwie TIR-ów i wysokich budynków. Nieosłonięte odcinki drogi, mosty oraz obecność ciężarówek czy autobusów naraża na silniejsze działanie wiatru. Nagłe podmuchy mogą się również przydarzyć w trakcie mijania wysokich budynków w terenie zabudowanym.

Pamiętaj również o motocyklistach i rowerzystach. W sytuacji, w której przejeżdżasz obok zbyt blisko możesz ich narazić na niebezpieczeństwo. Zwłaszcza rowerzystów, których możesz przewrócić.

Bądźcie przygotowani!

Wybierając się w podróż samochodem zawsze sprawdzajcie pogodę oraz trasę. Lepiej być dobrze przygotowanym i nie dać się zaskoczyć, niż narazić się na niebezpieczeństwo.

Ostrzeżenia pogodowe są zawsze publikowane z wyprzedzeniem, dlatego jeśli widzicie w prognozie, że danego dnia ma być silna wichura, wówczas możecie zaplanować trasę inaczej, wybierając bezpieczniejszy odcinek. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
11.10.2021

Na polskich drogach spotkacie nowe fotoradary! Gdzie się znajdują?

Z 26 planowanych fotoradarów zamontowanych zostało już 12 urządzeń. Nowoczesne mierniki rejestrują wysokiej jakości materiał dowodowy, a także są bardzo mało awaryjne i mogą jednocześnie kontrolować kilka pasów ruchu. Lepiej przy nich zwolnić, niż zarobić mandat. Gdzie je znajdziecie? Jak wpłynęły na zachowania kierowców? Sprawdziliśmy!
21.06.2021

Nowa funkcja w Yanosik - zatankujesz bez obaw. Sprawdzone paliwo przez UOKiK w aplikacji

Codziennie do baków samochodowych wlewane są hektolitry paliwa. Jednak czy na pewno jest ono dobrej jakości? Na jakich stacjach zatankujemy auto bez obaw? Na to pytanie odpowiada Yanosik, który właśnie wprowadził nową funkcję. Od teraz chroni portfele kierowców nie tylko przed mandatami, ale też przed skutkami zatankowania paliwa złej jakości. W aplikacji sprawdzimy bowiem czy dana stacja przeszła pozytywnie kontrolę UOKiK.
04.08.2021

Wybierasz się w góry na wakacje? Sprawdziliśmy, kiedy najlepiej wyruszyć w trasę, by nie stać w korku!

Jeśli masz w planach wyjazd w góry i chcesz wiedzieć, kiedy najlepiej wyruszyć w trasę, aby nie stać w korkach, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! W tym roku bardzo duża liczba turystów wybiera się właśnie w kierunku polskich gór. Podróż samochodem w ten rejon Polski trwa znacznie dłużej, niż nad morze. Zwłaszcza dla mieszkańców centralnej lub północnej części naszego kraju. Sprawdziliśmy dla Was, w jakich godzinach najlepiej jechać po górskich odcinkach dróg, aby uniknąć stania w korkach.