07.09.2022

Utrata prawa jazdy za dwukrotne używanie telefonu w czasie jazdy?

Strona głównaBlog YanosikUtrata prawa jazdy za dwukrotne używanie telefonu w czasie jazdy?

17 września wchodzą w życie kolejne zmiany dla kierowców. Od tego dnia za niektóre wykroczenia będzie można otrzymać maksymalną liczbę 15 punktów karnych, a nie 10 punktów, jak jest do tej pory. Oznacza to, że prawo jazdy będzie można o wiele łatwiej stracić.

 

Za te wykroczenia będzie 15 punktów karnych od 17 września

Już pisaliśmy, że od 17 września zmieni się taryfikator punktów karnych. Mało tego, wejdzie w życie również zasada recydywy, a więc podwójnych stawek mandatów.

Za dokonanie tego samego wykroczenia, które będzie karane 15 punktami karnych w ciągu dwóch lat od poprzedniego, będzie grozić utrata prawa jazdy. Kierowca, który ma prawo jazdy powyżej 1 roku ma „do dyspozycji” 24 punkty karne, z kolei ten, który ma prawko poniżej 1 roku już tylko 20 punktów. Otrzymanie dwukrotnie 15 punktów karnych będzie skutkowało utratą prawa jazdy. Za co będzie przydzielana najwyższa liczba punktów karnych? M.in. za poniższe wykroczenia:

  • Niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym.
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście.
  • Za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h względem obowiązującego limitu.
  • Objeżdżanie opuszczonych zapór i półzapór.
  • Wjeżdżanie na przejazd kolejowy przy sygnale czerwonym.
  • Wjeżdżanie na przejazd kolejowy, gdy nie możliwości kontynuowania jazdy po drugiej stronie.
  • Kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.
  • Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.
  • Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku.
  • Jazdę pod prąd autostradą lub drogą ekspresową.

Możesz utracić prawo jazdy za rozmawianie przez telefon!

W ramach nowego taryfikatora kierowca, który naruszy zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, otrzyma aż 12 punktów karnych. Oznacza to, że jeśli dwukrotnie naruszy ten przepis, wówczas utraci prawo jazdy za przekroczenie limitu.

Za co jeszcze będzie można utracić prawo jazdy?

14 punktów karnych otrzyma kierowca za przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy w przedziale od 61 do 70 km/h. Za podwójne naruszenie przepisu, utraci prawo jazdy.

12 punktów karnych otrzymają ci, którzy naruszą zakaz zawracania na autostradzie oraz drodze ekspresowej. W tym przypadku również dwukrotne naruszenie przepisu będzie jednoznaczne z utratą prawa jazdy.

Należy również pamiętać, że od 17 września zlikwidowane zostaną szkolenia dla kierowców, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego, które umożliwiały zredukowanie liczby punktów karnych. Ponadto, usunięcie punktów nastąpi dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.

 Wprowadzenie nowego taryfikatora mandatów przyniosło efekty – spadła liczba ofiar wypadków drogowych o ponad 12% przez pierwsze siedem miesięcy tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.

Nowy taryfikator punktów karnych z pewnością również przyniesie efekty, gdyż zdaniem policji, na niektórych kierowców oddziałują wysokie kary pieniężne, na innych z kolei wysokość punktów karnych.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic