13.03.2023

Jak sprawdzić liczbę swoich punktów karnych?

Strona głównaBlog YanosikJak sprawdzić liczbę swoich punktów karnych?

Punkty karne są obecnie ważne przez dwa lata od dnia uiszczenia kary grzywny. Nie wiecie, ile macie punktów na swoim koncie? Możecie to bardzo łatwo sprawdzić – przez Internet lub w komisariacie policji. Sprawdźcie instrukcję, jak to zrobić!

Czy można sprawdzić liczbę punktów karnych przez Internet?

Oczywiście, wystarczy mieć założony profil zaufany, który pozwala potwierdzić tożsamość kierowcy. Internetowo można sprawdzić własną liczbę punktów karnych, nie ma możliwości zweryfikowania liczby punktów innej osoby. Jak to zrobić?

Wystarczy zalogować się w serwisie ePUAP.

Wybrać profil zaufany i zalogować na swoje konto.

Po zalogowaniu system przeniesie Was do serwisu mObywatel.

Informacja o liczbie punktów karnych wyświetli się od razu.

Można pominąć część tego procesu, jeśli posiada się aplikację mObywatel.

Jak sprawdzić punkty karne w aplikacji mObywatel?

Wystarczy włączyć aplikację i wybrać na dole ekranu buton „Dodaj dokument”, a z listy usług wybrać „Punkty karne” i liczba punktów kierowcy zostanie od razu wyświetlona.

Następne sprawdzenie będzie już znacznie prostsze, ponieważ usługa „Punkty karne” zostanie dodana do ekranu głównego aplikacji mObywatel.

Przy ponownym włączeniu aplikacji wystarczy już tylko z ekranu głównego wybrać ikonę „Punkty karne”.

Pamiętajcie, że baza danych jest aktualizowana raz dziennie, co powoduje że wyświetlona informacja może się zmienić.

Jak sprawdzić swoją liczbę punktów karnych w komisariacie policji?

Każdy kierowca może sprawdzić swoją liczbę punktów karnych w dowolnym komisariacie policji. Wystarczy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty lub paszport.

A jeśli potrzebujecie zaświadczenie z informacją o aktualnej liczbie punktów karnych, wówczas trzeba również uiścić stosowną opłatę lub dokonać przelewu do urzędu gminy lub miasta, w których znajduje się komisariat, a kwota wynosi 17 zł.

Informacja ustna jest całkowicie bezpłatna.

Co jest w zaświadczeniu o liczbie punktów karnych?

W dokumencie znajduje się zapis o posiadanej liczbie punktów karnych, które są na koncie danego kierowcy. Jest to zaświadczenie o wpisach e ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Takie zaświadczenie jest przydatne głównie do pracy, jeśli pracodawca wymaga je od osoby, która ma jeździć samochodem służbowym.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic