09.10.2020

Jakie auta Polacy najczęściej sprzedają w Internecie? Sprawdź raport od Yanosika!

W kwietniu 2020 firma Yanosik wystartowała z projektem Autoplac.pl. Jest to darmowy portal, za pośrednictwem którego użytkownicy mogą sprzedawać i kupować samochody. O tym, że pomysł ten spotkał się ze sporym uznaniem kierowców, może świadczyć fakt, iż po 5 miesiącach funkcjonowania, na stronie znalazło się już ponad 23 tys. ogłoszeń. Jakich? Specjaliści z firmy Yanosik postanowili to sprawdzić!

Jedną z ciekawszych informacji, którą udało się pozyskać z przeprowadzonej analizy, jest ta, dotycząca najczęściej sprzedawanych samochodów. Wynika z niej jednoznacznie, że opinia o tym, iż niemieckie auta cieszą się w Polsce sporą popularnością, jest w pełni prawdziwa. 

- Na portalu Autoplac.pl wśród najczęściej wystawianych ogłoszeń są te informujące o sprzedaży samochodów niemieckich - Volkswagenów oraz Opli. W zestawieniu wysoko znalazły się również BMW, Audi i Ford - komentuje Magda Zglińska z firmy Yanosik

Lista najczęściej wystawianych na portalu aut przedstawia się następująco:

Zauważalna popularność konkretnych marek nie oznacza jednak, że potencjalni kupujący nie mają w czym wybierać. Na portalu Autoplac.pl znaleźć można bowiem nie tylko bardzo wiele modeli, ale też różne ich warianty. 

- Kupujący poszukujący konkretnej marki i modelu na pewno znajdzie na naszym portalu wiele interesujących ogłoszeń. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, co bierze pod uwagę przy swojej decyzji. Te same pojazdy różnią się bowiem pod wieloma względami - przebiegu, roku produkcji, stanu, ceny czy… koloru - tłumaczy Zglińska

Specjaliści z firmy Yanosik postanowili więc sprawdzić, w jakich przedziałach wiekowych oraz cenowych wystawionych jest najwięcej aut. Z przeprowadzonej analizy wynika, że internauci najczęściej sprzedają te pojazdy, które nie przekroczyły jeszcze 5 lat.

- Tendencja ta może mieć związek z faktem, że z każdym rokiem pojazdy zdecydowanie tracą na wartości. Sprawdziliśmy to także przy naszych analizach. Wynika z nich bowiem, że pięcioletnie auto kosztuje średnio 57 214,78 zł, natomiast już dziesięcioletnie - 30 808,28 zł. Kierowcy są tego świadomi, więc chcą zmienić samochód na nowszy model stosunkowo szybko, aby nie stracić wiele przy sprzedaży starego pojazdu - wyjaśnia Magda Zglińska z Yanosika

Dane zaprezentowane przez firmę Yanosik to statystyki przygotowane na podstawie wszystkich opublikowanych ofert. Nie uwzględniono w nich więc pojedynczych ogłoszeń, które również cieszą się sporym zainteresowaniem potencjalnych kupujących.

- Przygotowując naszą analizę, zauważyliśmy, że ogólnie sporą popularnością cieszą się Volkswageny i Ople. Jednym z naszych najczęściej oglądanych ogłoszeń jest jednak Ford Mustang z 1967 roku - auto, które nie wpasowuje się w żadne nasze statystyki - nie jest ani niemieckie, ani 5-letnie. Pokazuje to doskonale, że na Autoplac.pl można też trafić na prawdziwe perełki - podsumowuje Zglińska.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic